საუდის არაბეთის საპორტო ქალაქ ჯიდაში ამერიკულ და უკრაინულ დელეგაციებს შორის გამართული რამდენიმესაათიანი მოლაპარაკებები კონკრეტული შედეგებით დასრულდა.
მოლაპარაკებების დასრულების შემდეგ გაკეთებულ განცხადებაში აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ აღნიშნა, რომ უკრაინა 30-დღიან ცეცხლის შეწყვეტას დასთანხმდა და ახლა ისინი იმავე შეთავაზებით მოსკოვში გაემგზავრებიან. ამავე დროს, ტრამპის ადმინისტრაციამ განაცხადა, რომ ხსნიან შეზღუდვას უკრაინისათვის სადაზვერვო ინფორმაციისა და სამხედრო დახმარების მიწოდებაზე.
„დღეს ჩვენ გავაკეთეთ შეთავაზება, რომელიც უკრაინელებმა მიიღეს. ეს გულისხმობს ცეცხლის შეწყვეტასა და დაუყოვნებელ მოლაპარაკებებს, რათა ეს კონფლიქტი დასრულდეს გრძელვადიანი, მდგრადი შედეგებით და ითვალისწინებდეს მათ ინტერესებს, უსაფრთხოებასა და უფლებას, განვითარდნენ როგორც ერი. მინდა პირადად მადლობა გადავუხადო, ორივეს გვინდა მადლობა გადავუხადოთ საუდის არაბეთის სამეფოს, მის უდიდებულესობას ჩვენი მასპინძლობისთვის. მათ დიდი წვლილი შეიტანეს ამ პროცესში და ჩვენ მადლობელი ვართ. ვიმედოვნებ, რომ ამ შეთავაზებას ახლა რუსებსაც გავუკეთებთ და ვიმედოვნებთ, რომ ისინი ამას დასთანხმდებიან. ბურთი ახლა მათ მოედანზეა“, – ამბობს აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო.
განცხადებები გააკეთა უკრაინულმა დელეგაციამაც. პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის, ანდრიი ერმაკის თქმით, უკრაინამ კიდევ ერთხელ აჩვენა მსოფლიოს მზადყოფნა გრძელვადიანი მშვიდობისთვის.
მანვე აღნიშნა, რომ ახლა რუსეთის ჯერია, უპასუხოს შეკითხვას – სურს თუ არა მოსკოვს მშვიდობა?
„ვფიქრობ, რომ რუსეთის პასუხს მხოლოდ უკრაინა არ ელოდება, ამას მთელი მსოფლიო ელოდება. რუსეთმა ძალიან მკაფიოდ უნდა თქვას, უნდათ თუ არა მათ მშვიდობა? უნდათ თუ არა მათ იმ ომის დასრულება, რომელიც დაიწყეს? დღეს უკრაინის პოზიცია აბსოლუტურად ნათელი და გასაგები იყო და ახლა მნიშვნელოვანია, რომ ადამიანები მთელი მსოფლიოდან გაიგებენ ამას, რადგან ომმა მრავალი კრიზისი შექმნა. მნიშვნელოვანია, რომ მთელ მსოფლიოში გაიგონ, ვის სურს მშვიდობა“, – ამბობს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი ანდრიი ერმაკი.
მოვლენებს გამოეხმაურა უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკიც. ვიდეომიმართვაში მან მნიშვნელოვანი ინფორმაცია გაავრცელა.
მისი თქმით, აშშ მზადაა, უკრაინას სამხედრო დახმარებისა და სადაზვერვო ინფორმაციის მიწოდება აღუდგინოს.
„დღევანდელი დიალოგის მნიშვნელოვანი ნაწილია, აშშ-ის მზადყოფნა აღადგინოს უკრაინის სამხედრო დახმარება, მათ შორის სადაზვერვო ინფორმაციის მიწოდება. როდესაც შეთანხმება ძალაში შევა, ამ 30 დღის განმავლობაში ჩვენ შეგვეძლება პარტნიორებთან ერთად დოკუმენტების დონეზე ვიმუშაოთ, მშვიდობის საიმედოობისა და უსაფრთხოების გრძელვადიანი გარანტიებისთვის“, – ამბობს უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი.
ჟურნალისტებთან ისაუბრა აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმაც. მისი თქმით, ამერიკული დელეგაცია რუსეთთან შეხვედრას ძალიან მალე, რამდენიმე დღეში გამართავს.
დონალდ ტრამპი აღნიშნავს, რომ ხედავს განსხვავებასა და პროგრესს, ბოლო, 28 თებერვლის შეხვედრასთან შედარებით. ის ხაზს უსვამს, რომ 30-დღიანი ცეცხლის შეწყვეტა ომის დასასრულებლად ძალიან მნიშვნელოვანია.
„ჩვენ ამ ომის დასრულება გვსურს. ვფიქრობ, ძალიან დიდი განსხვავებაა ბოლო ვიზიტთან შედარებით, რომელიც თქვენ იხილეთ ოვალურ კაბინეტში. ეს იქნება სრული ცეცხლის შეწყვეტა. უკრაინა თანახმაა და იმედია, რუსეთიც დასთანხმდება. ჩვენ მათთან შეხვედრას მოგვიანებით ვაპირებთ და ვიმედოვნებთ, რომ შევძლებთ შეთანხმების მიღწევას. ვფიქრობ, ცეცხლის შეწყვეტა ძალიან მნიშვნელოვანია და რუსეთი ამას გააკეთებს. თუ ამას ვერ მივაღწევთ, მაშინ უბრალოდ გავაგრძელებთ და ხალხი დაიღუპება, უამრავი ადამიანი დაიღუპება“, – ამბობს აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი.
ორივე მხარე იმედოვნებს, რომ მოსკოვი ცეცხლის შეწყვეტას დასთანხმდება, თუმცა რა მოხდება იმ შემთხვევაში, თუ კრემლი უარს იტყვის, ამერიკული დელეგაცია ამაზე ზუსტ პასუხს არ იძლევა.

Ukraine backed a US proposal for a 30-day ceasefire and agreed to "immediate" negotiations with Russia after talks in Jeddah, Saudi Arabia, on Tuesday, more than three years since Moscow invaded its neighbor.
After more than eight hours of negotiations with Ukrainian officials in Jeddah, US Secretary of State Marco Rubio said Washington would now take the offer to Russia.
In addition, Washington also agreed to resume military aid and intelligence sharing with Ukraine.
Rubio says 'ball is now in Russia's court'
"Our hope is that the Russians will answer 'yes' as quickly as possible, so we can get to the second phase of this, which is real negotiations," Rubio told reporters.
With Trump putting fierce pressure on Kyiv and reaching out to Moscow, Ukrainian officials came to the talks keen to reconcile with Washington, proposing a partial truce on air and sea attacks.
Trump's advisors pressed for more, and said Ukraine agreed to their proposal for a broader month-long ceasefire.
"Today we made an offer that the Ukrainians have accepted, which is to enter into a ceasefire and into immediate negotiations," Rubio told reporters after the talks in Jeddah.
"We'll take this offer now to the Russians and we hope they'll say yes to peace. The ball is now in their court."
"If they say no then we'll unfortunately know what the impediment is to peace here," Rubio said of Russia, which launched a full-scale invasion of Ukraine in February 2022.
US to resume aid, intelligence sharing
Rubio said the United States would immediately resume military aid and intelligence sharing it had halted after a fractious meeting between Trump and Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy last month.
Tuesday's developments led Trump to saying he was ready to welcome Zelenskyy back to the White House and may speak to Russian President Vladimir Putin later this week.
Asked about the prospects of a comprehensive ceasefire in Ukraine, Trump said: "Well, I hope it will be over the next few days, I'd like to see."
"I know we have a big meeting with Russia tomorrow and some great conversations hopefully will ensue."
Ukraine, US to sign minerals deal
In a joint statement, Ukraine and the US said they would conclude "as soon as possible" a deal securing Washington access to Ukraine's mineral wealth.
Zelenskyy was to sign the deal at the White House before the dramatic showdown on February 28, in which Trump and Vice President JD Vance confronted the Ukrainian president, accusing him of lacking gratitude.
On Tuesday, Zelenskyy thanked Trump for the "positive" ceasefire proposal made in Jeddah and said the US must now put pressure on Russia to accept.
"The American side understands our arguments, perceives our proposals, and I want to thank President Trump for the constructive conversation between our teams," Zelenskyy said in his evening address.
Macron cautiously welcomes progress
Meanwhile, French President Emmanuel Macron welcomed the progress made in talks.
"The ball is now clearly in Russia's court," Macron posted on X, echoing comments from Rubio.
European Commission President Ursula von der Leyen also used that expression.
Macron noted that France and its partners don't just want any peace arrangement but one that is "supported by robust security guarantees for Ukraine."
Meanwhile, Russia's Foreign Ministry seemingly downplayed the importance of the Jeddah meeting.
"The shaping of the position of the Russian Federation does not take place abroad due to some agreements or efforts of some parties. The formation of the position of the Russian Federation takes place inside the Russian Federation," ministry spokesperson Maria Zakharova was cited by Russian state news agency TASS as saying.