უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ უკრაინა მშვიდობისკენ ისწრაფვის და რომ თავად ის მზადაა ამ მიმართულებით ძალისხმევისთვის "პრეზიდენტ ტრამპის ძლიერი ლიდერობის ქვეშ".
"არცერთ ჩვენგანს არ სურს დაუსრულებელი ომი. უკრაინა მზად არის, რაც შეიძლება სწრაფად დაჯდეს მოლაპარაკებების მაგიდასთან, რათა დავაჩქაროთ საიმედო მშვიდობა. არავის არ სურს მშვიდობა უკრაინელებზე უფრო მეტად. მე და ჩემი გუნდი მზად ვართ, ვიმუშაოთ პრეზიდენტ ტრამპის ძლიერი ლიდერობით მყარი მშვიდობის მისაღწევად," დაწერა ზელენსკიმ პლატფორმა X-ზე.
"მზად ვართ, სწრაფად ვიმუშაოთ ომის დასასრულებლად და პირველ ეტაპებად შეიძლება იქცეს ტყვეთა გათავისუფლება, დაუყოვნებელი დაზავება ცაში: რაკეტების, შორ მანძილზე მოქმედი დრონების, ენერგეტიკული და სხვა სამოქალაქო ინფრასტრუქტურის დაბომბვის აკრძალვა, და დაუყოვნებელი დაზავება ზღვაში, თუ რუსეთი იმავეს გააკეთებს. შემდეგ გვსურს, ძალიან სწრაფად გავიაროთ ყველა შემდეგი ეტაპი აშშ-სთან ერთად და შევთანხმდეთ ძლიერ და საბოლოო შეთანხმებაზე," წერს ზელენსკი.
თავის განცხადებაში უკრაინის პრეზიდენტმა ისაუბრა გასულ კვირაში თეთრ სახლში გამართულ შეხვედრაზე, რომლის დროსაც შელაპარაკება მოუვიდა აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპთან და ვიცე-პრეზიდენტ ჯეი დი ვენსთან.
"პარასკევს ჩვენი შეხვედრა ვაშინგტონში, თეთრ სახლში, ისე არ წარიმართა, როგორც ეს იყო ნავარაუდევი. საწყენია, რომ ეს მოხდა. დროა, ყველაფერი სწორად გავაკეთოთ. ვისურვებდით, რომ შემდგომი თანამშრომლობა და ურთიერთობა კონსტრუქციული იყოს," წერს ზელენსკი.
ის შეეხო ასევე შეთანხმებას, რომლის ხელმოწერა არ შედგა გასული კვირის ცხარე შეკამათების გამო.
"რაც შეეხება მინერალებისა და უსაფრთხოების შესახებ შეთანხმებას, უკრაინა მზად არის, ხელი მოაწეროს მას ნებისმიერ დროს და ნებისმიერ ფორმატში. ჩვენ ამ შეთანხმებას უსაფრთხოების სანდო გარანტიად განვიხილავთ და გულწრფელად ვიმედოვნებ, რომ ის ეფექტიანად იმოქმედებს," ასკვნის უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი.
წერილში ის ასევე მადლობას უხდის აშშ-ს მისი დახმარებისთვის უკრაინის სუვერენიტეტისა და დამოუკიდებლობის შენარჩუნებისთვის ბრძოლაში.

krainian President Volodymyr Zelenskyy says he's ready to work with President Donald Trump to negotiate a peace deal with Russia — effectively ending a standoff between the leaders that exploded Monday evening when the U.S. said it would stop supplying the country with weapons.
Zelenskyy said in a social media post that it is "time to make things right" with the American president and his administration. He expressed gratitude for prior U.S. support for Ukraine in its battle to beat back Russia's military forces and praised Trump, whom he fought with last Friday in the Oval Office.
"None of us wants an endless war. Ukraine is ready to come to the negotiating table as soon as possible to bring lasting peace closer. Nobody wants peace more than Ukrainians. My team and I stand ready to work under President Trump’s strong leadership to get a peace that lasts," Zelenskyy said Tuesday.
The Trump administration said the evening before that it was pausing military assistance to Ukraine, delivering a major blow to Kyiv's ability to defend itself against Russia.
Trump's team had been in discussions with Russia and Ukraine about a peace agreement. But talks with Ukraine went sideways last week when Zelenskyy, Trump and Vice President JD Vance got into an Oval Office shouting match about Russian President Vladimir Putin.
Zelenskyy left the White House without signing a minerals agreement that the U.S. says would protect Ukraine against future Russian aggression by link the countries' economic interests after the war ends. The Ukrainian president came the White House seeking immediate security guarantees from the United States and clarity on whether Trump intended to continue arming Ukraine.
Trump said after the Oval Office fight that he did not want to speak to Zelenskyy again until the leader was ready to discuss a peace agreement on his terms. He suggested then that future U.S. aid to Ukraine was in doubt.
The argument culminated in the suspension of weapons deliveries on Monday night — the most aggressive push from the U.S. yet to get the Ukrainian government to participate in speedy talks.
Europe has looked for ways in the aftermath to close the gap. The European Union on Tuesday announce a proposal to spend the equivalent of $840 billion on defense.