რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ მიხაილ გალუზინმა კრემლის მედიასაშუალებისთვის „იზვესტია“ მიცემული ინტერვიუსას მოსკოვი-თბილისის ურთიერთობები და საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესები რამდენჯერმე განიხილა.
გამოცემა „იზვესტიას“ ჟურნალისტის კითხვაზე – „რაზეა დამოკიდებული ორ ქვეყანას შორის დიპლომატიური კავშირების აღდგენა?“ – რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ მიხაილ გალუზინმა განაცხადა, რომ „პირობების წაყენება კრემლის პოლიტიკა არაა, თუმცა, გარკვეულ შემთხვევებში, ამის გაკეთება მაინც უწევთ“.
დიპლომატის თქმით, მოსკოვისთვის მნიშვნელოვანია თბილისთან ურთიერთობების განვითარება, რადგან მისი მტკიცებით, ორ ერს „საერთო ისტორია, რწმენა, კულტურა, ფართო ადამიანური და ნათესაური კავშირები აერთიანებს“.
მიხაილ გალუზინმა „ქართული ოცნების“ ბოლოდროინდელი გადაწყვეტილებებიც შეაფასა და მას „პრაგმატული პოლიტიკა“ უწოდა. კრემლის წარმომადგენლის თქმით, სწორედ საქართველოს მმართველი პარტიის ნაბიჯებითაა ნაკარნახევი მოსკოვის გადაწყვეტილებები ავიამიმოსვლასა და უვიზო რეჟიმის აღდგენასთან დაკავშირებით. მანვე რუსეთი საქართველოსთვის „მთავარ ეკონომიკურ პარტნიორად“ დაასახელა.
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ დასავლეთი საქართველოში დესტაბილიზაციის მოწყობისა და ე.წ. „მეორე ფრონტის“ გახსნის მცდელობებში დაადანაშაულა.
„ნამდვილად, დასავლეთი არ იშურებს ძალისხმევას, მოაწყოს სამხრეთ კავკასიაში დესტაბილიზაცია. ამის ნათელი მაგალითია საქართველო. აშშ-მა და ევროკავშირმა გადაწყვიტეს, დემონსტრაციულად დასაჯონ ქვეყანა, რომელმაც მოულოდნელად „გაბედა“ იმოქმედოს საკუთარი და არა თავს მოხვეული წესებით. „მეორე ფრონტის“ გახსნა – ეს დასავლეთისა და უკრაინის კონკრეტული პოლიტიკოსების მოწოდებაა საქართველოს ხელისუფლებისადმი, დაიწყონ საომარი მოქმედებები აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში, რომლებსაც თბილისი „ოკუპირებულად“ თვლის. საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ არაერთხელ განაცხადა, რომ ამ მოწოდებაზე უარის თქმამ გამოიწვია ურთიერთობის გაფუჭება დასავლეთთან. ვაშინგტონი და ბრიუსელი ჩვენს უახლოეს მოკავშირეებზე – აფხაზეთსა და „სამხრეთ ოსეთზე“ ზეწოლასაც ცდილობენ“, – განაცხადა მიხაილ გალუზინმა.

In an interview with the Kremlin media outlet Izvestia, Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin discussed Moscow-Tbilisi relations and the ongoing political processes in Georgia several times.
When asked by a journalist from Izvestia, “What does the restoration of diplomatic relations between the two countries depend on?” Galuzin stated that “it is not the Kremlin’s policy to impose conditions, although in certain cases it has to do so anyway.”
According to the Russian diplomat, it is important for Moscow to develop relations with Tbilisi because, as he expressed, the two nations are “united by a common history, faith, culture, and broad human and kinship ties.”
Galuzin also assessed the recent decisions of the Georgian Dream party, calling them a “pragmatic policy.” According to the Kremlin representative, it is precisely the steps taken by Georgia's ruling party that dictated Moscow’s decisions regarding air travel and the restoration of the visa-free regime. He also identified Russia as Georgia’s “main economic partner.”
The Deputy Foreign Minister accused the West of trying to destabilize Georgia and open a so-called “second front.”
“Indeed, the West spares no effort to destabilize the South Caucasus. Georgia is a clear example of this. The US and the EU decided to demonstratively punish a country that suddenly ‘dared’ to act according to its own rules, not those imposed on it. The opening of the ‘second front’ is a call by specific politicians from the West and Ukraine to the Georgian government to begin military operations in Abkhazia and the Tskhinvali region, which Tbilisi considers ‘occupied.’ Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze has repeatedly stated that the rejection of this call has led to the deterioration of relations with the West. Washington and Brussels are also trying to put pressure on our closest allies—Abkhazia and South Ossetia,” said Mikhail Galuzin.