ლიეტუვის სეიმის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარეს, ჟიგიმანტას პავილიონისს ვაშინგტონში შევხვდით. ის გასულ კვირას თბილისში იმყოფებოდა და გერმანელ, ჩეხ, პოლონელ და ფინელ კოლეგებთან ერთად, მტკიცე მხრდაჭერა გამოუცხადა ქართველი ხალხის არჩევანს - საქართველო გახდეს ევროპული გაერთიანების სრულუფლებიანი წევრი. თბილისში განცდილ შთაბეჭდილებებზე საუბრისას, ლიეტუველი პოლიტიკოსი გვეუბნება, რომ დღეს საქართველოს ისტორიული მომენტი აქვს და საკუთარი მომავლის გადასარჩენად უნდა მოემზადოს.
თბილისში ვიზიტმა 2008 წლის ისტორია გამახსენა, როდესაც ჩვენი პრეზიდენტი, ზუსტად იმავე ადგილას იდგა სხვა ქვეყნის პირველ პირებთან ერთად და საქართველოს გარე აგრესორისგან იცავდა. როგორც ჩანს, გარე აგრესორი ახლა საქართველოს კანქვეშ მოექცა. ბიძინა ივანიშვილმა ღიად გამოუცხადა ომი დასავლეთს. ამას ცდილობს სწორედ იმ გზით, როგორც ეს კრემლმა 2012 წელს, რუსეთში გააკეთა. გახსოვთ, რუსეთში "უცხოური აგენტების შესახებ" კანონი, მაგნიტსკის სიასთან დასაპირისპირებლად მიიღეს. მაშინ ვაშინგტონში ვმუშაობდი და კარგად მახსოვს, როგორ იყენებდა ამ კანონს მოსკოვი ინსტრუმენტად, რათა ქვეყანა ლიბერალური და დემოკრატიული ელემენტებისგან გაეწმინდა. ეს იყო და არის ღია ომის გამოცხადების ნაწილი ამერიკის წინააღმდეგ. რუსეთი ახლა იმავე სცენარით მოქმედებს სამეზობლოშიც. ეს სრულიად ცხადი სცენარია, ამიტომ ვაშინგტონში ვიზიტისას, მხოლოდ ერთი კითხვით მაქვს - მიიღებს თუ არა ამ გამოწვევას შეერთებული შტატები ურეაქციოდ? თუ ამერიკა გააგრძელებს ჩუმად ყოფნას "ქართულ ოცნებასთან", რომელსაც როგორც ჩემმა გერმანელმა კოლეგამ, მაიკლ როტმა "ქართული კოშმარი" უწოდა, მაშინ პუტინი მიიღებს ერთგვარ ლიცენზიას, გააკეთოს ყველაფერი რა გეგმას აქვს საქართველოში.
- გარდა პოლიტიკური გავლენისა, რაც უკვე სრულიად ცხადად ჩანს საქართველოში, ვისაუბროთ, რა სამომავლო გეგმები აქვს რუსეთს სამხრეთ კავკასიის რეგიონში?
- რუსეთს შავ ზღვაზე წვდომის დაბრუნება სურს. მოგეხსენებათ, შავ ზღვაში უკრაინელების დამარცხება სცადა, მაგრამ არ გამოუვიდა, ასევე, რეგიონში კრემლს სურს სომხეთის წინსვლის შეჩერება. რა თქმა უნდა, კრემლის მიზანია რეგიონში სრული კონტროლის აღდგენა. რატომ უნდა დავთანხმდეთ ამას? მითუმეტეს, როდესაც ამ პროცესს ქართველი ხალხი მხარს არ უჭერს.
- არაერთი გამაფრთხილებელი გზავნილის მიუხედავად, საქართველოს ხელისუფლება ცდილობს წარმოაჩინოს, რომ თითქოს სანქციების შიში არ აქვს. რამდენად აუცილებელია ეს სანქციები უფრო მკაცრი იყოს?
- სანქციებმა საკმაოდ ეფექტურად იმუშავა მოლდოვაში და ვფიქრობ, ის ძლიერი ინსტრუმენტი იქნება ბიძინა ივანიშვილის შემთხვევაშიც, რადგან ცხადია, რომ მას მხოლოდ პირადი ფული და შვილების ინტერესი აღელვებს. ამასთან, მას ეშინია ქვეყანაში კონტროლის დაკარგვის, რადგან როდესაც ქვეყნები ევროკავშირს უახლოვდებიან, ყველა საბჭოთა ვირუსი ავტომატურად იღუპება - ასეთია ევროკავშირის ბუნება. ევროპულმა სახელმწიფომ უნდა დანერგოს კანონები, რომელიც ერთ ადამიანს, ან ერთ ბიზნესმენს არ მისცემს შესაძლებლობას, მთელი ქვეყანა ჯიბეში ჩაიდოს. ევროკავშირი თავისთავად გულისხმობს ძალაუფლების თითოეულ მოქალაქესთან გაზიარებას, ყველაზე სუსტის ინტერესების გათვალისწინებასა და მის დაცვას, ასევე, ის მოიაზრებს მრავალფეროვან არჩევანს. ბიძინა ივანიშვილი კი, ამ ყველაფერს კლავს, რადგან ეს პირადად მისთვისაა საფრთხის შემცველი. თუმცა ჩვენ კარგად ვიცნობთ ქართველებს და ვიცით, რომ საქართველო ბიძინა ივანიშვილის პირადი ინტერესებისგან სრულიად განსხვავდება. ამაში კიდევ ერთხელ დავრწმუნდი, როდესაც თბილისის ქუჩებში მყოფ ახალგაზრდებს შევხვდი. თუმცა აქვე ვიტყვი იმასაც, რომ შესაძლოა ახლა ქართული დემოკრატიის ბოლო თვეებს ვადევნებდეთ თვალს. დიდი იმედი მაქვს, ქართველები გაერთიანდებიან, რათა საქართველო გადაარჩინონ. მტერი ყოველთვის ცდილობდა ქართველების დაყოფას და ამ გზით, მთელი ქვეყნის მართვას. თუ ისევ საბჭოთა ციხეში ცხოვრების სურვილი არ გაქვთ, ახლა გაერთიანების დროა. ის, ვისაც საქართველოს ხვალინდელი დღე აღელვებს, უნდა გაერთიანდეს, მათ შორის, პრეზიდენტი, ასევე, ოპოზიცია, რომელიც არც ისე ერთიანად გამოიყურება, სტუდენტებმა კი, პროტესტი პოლიტიკურ მიზნებში უნდა ჩამოაყალიბონ. ყველამ უნდა გაიაზროს, რომ საქართველო ევროპული რეფერენდუმის წინაშეა. უკვე ცხადია, რომ ხელისუფლება არჩევნებს მოიპარავს. სწორედ ეს გახლავთ ამ კანონის მიზანიც - გაასუფთავოს ველი საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ოპოზიციისგან, რომლებიც არჩევნებს დააკვირდებიან. ასე მოხდა რუსეთსა და ბელარუსშიც. ქართველმა ხალხმა უნდა დაიცვას თავისუფლება და დემოკრატია და, რა თქმა უნდა, ჩვენ, საქართველოს მეგობრები, ყველაფერს გავაკეთებთ თქვენს მხარდასაჭერად.
- ამერიკულ სანქციებთან ერთად, რამდენად აუცილებელია შესაბამისი ნაბიჯები ევროკავშირმაც გადადგას?
- სავარაუდოდ, ჩვენ ვერ შევძლებთ აშშ-ის მსგავსი ინდივიდუალური სანქციების დაწესებას, რადგან ევროკავშირში "საქართველოს კოშმარს" ჰყავს მეგობარი უნგრეთი. მათ ტყუილებით დააინფიცირეს "ქართული ოცნება" და ჩაუსახეს იმედი, რომ საქართველოს დაცვა შეუძლიათ. ტყუილია! ასეთ საქართველოს ევროკავშირში არავინ შეუშვებს. ევროპის ყველა დედაქალაქისთვის ნათელია, რომ საქართველოს ხელისუფლება საკუთარ ერს ევროკავშირსა და ნატო-ში გაერთიანების ოცნების გამო სჯის. ვაშინგტონში რამდენიმე დღეა ნატო-ს მოახლოებულ სამიტზე ვსაუბრობთ და სამწუხაროა, რომ ამ კონტექსტში საქართველოს არავინ ახსენებს. ნათელია, რომ პუტინის დავალებით, ბიძინა ივანიშვილი საქართველოს მომავალს იპარავს და მტკივნეულია იმის ნახვა, რომ ეს ხდება ქვეყანაში, რომელიც რუსული აგრესიის პირველი მხვერპლი გახლდათ.
- საქართველოს ოქტომბერში უმნიშვნელოვანესი არჩევნები აქვს ჩასატარებელი და როგორც აღნიშნეთ, ეს ერთგვარი ევროპული რეფერენდუმიც იქნება. რამდენად აუცილებელია ქართველმა ხალხმა მაქსიმალურად იგრძნოს, რომ პროცესებს დასავლეთი ყურადღებით ადევნებს თვალს?
- ვშიშობ, ამ არჩევნებისთვის "ქართული კოშმარი" საზიზღარ ქმედებებს ჩაიდენს, რასაც პრინციპში, უკვე აკეთებენ კიდეც. ოპოზიციის დემონიზაციის პროცესი, ასევე, მათი სასტიკი ცემა უკვე ხდება მაშინ, როდესაც პოლიციამ და სხვა სახელმწიფო ინსტიტუტებმა ამის შესახებ იციან. ეს სწორედ იმ ხალხის ტაქტიკაა, რომლებმაც როგორც ჩვენ, ლიეტუველები, ისე საქართველო რუსულ ციხეში წლობით აცხოვრეს. ამიტომ ახლა ნამდვილად წყალგამყოფი მომენტია საქართველოსთვის. მაქსიმალურად ვეცდებით, ქართველებთან ერთად ვიყოთ და თქვენს გვერდით დავდგეთ. თუმცა ისიც აუცილებელია აღინიშნოს, რომ ყველაფერი მაინც ქართველი ხალხის ხელშია - მისცემთ თუ არა უფლებას შეგაშინონ, რადგან ისინი ძლიერები არიან მხოლოდ მაშინ, როდესაც ხალხს საკუთარი უფლებებისთვის ბრძოლის ეშინია. უნდა გახსოვდეთ, რომ დღეს მთელი მსოფლიო ქართველი ხალხის გვერდით დგას. როდესაც თბილისში გერმანელი სოციალ-დემოკრატი ლიდერი, მაიკლ როტი ქართველ ერს მიმართავდა, ეს ჩემს ცხოვრებაში ყველაზე დიდი და განსაკუთრებული წამი იყო. 27 წელია პოლიტიკაში ვარ და მსგავსი რამ ნამდვილად არ მახსენდება. როგორც წესი, გერმანელები ჩვენნაირ სახელმწიფოებს ნაკლებად უსმენდნენ. ახლა ყველაფერი შეიცვალა. ისიც უნდა გვესმოდეს, რომ როგორც წესი, ევროკავშირისა და ნატოს ისტორიული ფანჯარა 20 წელიწადში ერთხელ იხსნება და იხურება. ამიტომაა აუცილებელი, არ მივცეთ უფლება "ქართულ კოშმარს" თაობების მომავალი მოიპარონ. შეხედეთ ლიეტუვის ახალგზარდობას, დღეს ჩვენ გვყავს უძლიერესი, უმდიდრესი და ყველაზე ბედნიერი ახალგაზრდობა. სტატისტიკის მიხედვით, 30 წელზე დაბლა ასაკის ლიეტუველები პლანეტაზე ყველაზე ბედნიერები არიან. ზოგჯერ ეს რთული დასაჯერებელია ჩემთვისაც კი, რადგან პირადად მე, ჯერ კიდევ მახსოვს საბჭოთა კავშირის პოლიტიკური ზოოპარკი. ქართველ ახალგაზრდებს შეუძლიათ ჩვენზე ბედნიერები იყვნენ. დამოუკიდებელ საქართველოში დაბადებულ და გაზრდილ თაობას მომავალი კრემლის მართულმა ბიჭებმა ვერ უნდა მოპარონ. თბილისში ორი ღამე გავატარე და დაძინებას ვერ ვახერხებდი. ვუყურებდი ახალგაზრდებს საქართველოს პარლამენტის წინ ევროკავშირის დროშას რომ აფრიალებდნენ. ეს დიდებული სურათი გახლდათ. დარწმუნებული ვარ, ხელისუფლება ყველა ძალას გამოიყენებს მათ წინააღმდეგ, მაგრამ არ უნდა შეშინდეთ. მზად იყავით და მყარად დადექით თქვენს პოზიციაზე. მოემზადეთ, ეს თქვენი ისტორიული მომენტია!

I met with the Chairman of the Foreign Relations Committee of the Seimas of Lithuania, Žygimantas Pavilionis, in Washington, DC. He was in Tbilisi last week and, together with his German, Czech, Polish, and Finnish colleagues, expressed strong support for the choice of the Georgian people - to become a full member of the European Union. Speaking about his impressions in Tbilisi, the Lithuanian politician tells me that today Georgia has a historical moment and must prepare to save its future.
- The visit to Tbilisi reminded me of the history of 2008 when our president stood in the exact same place with the leaders of other countries and defended Georgia from an external aggressor. It seems that the external aggressor has now gotten under Georgia's skin. Bidzina Ivanishvili openly declared war on the West. He is trying to do this in the same way as the Kremlin did in Russia in 2012. In Russia, the "Foreign Agents" law was passed to counter the Magnitsky list. I was working in Washington DC then, and I remember well how Moscow used this law as a tool to purge the country of liberal and democratic elements. It was and is part of a declaration of open war against the US. Russia is now acting in the same scenario in the neighborhood. This is a completely clear scenario, so I have only one question - will the United States accept this challenge without reaction? If America continues to be silent about the "Georgian dream," which my German colleague, Michael Roth, called the "Georgian nightmare," then Putin will get a kind of license to do whatever he has planned in Georgia.
- In addition to the political influence, which is already clearly visible in Georgia, let's talk about what future plans Russia has in the South Caucasus region?
- Russia wants to regain access to the Black Sea. As you know, it tried to defeat the Ukrainians in the Black Sea, but it didn't work, and the Kremlin wants to halt the progress of Armenia in the region. Of course, the Kremlin's goal is to restore full control in the region. Why should we agree to this? Especially when the Georgian people do not support this process.
- Despite numerous warning messages, the Georgian government is trying to pretend that it is not afraid of sanctions. To what extent do these sanctions need to be tougher?
- Sanctions worked quite effectively in Moldova, and I think they will be a powerful tool in Bidzina Ivanishvili's case as well because it is clear that he is only concerned about personal wealth and the interests of his children. However, he is afraid of losing control in the country because when countries align with the European Union, all Soviet vestiges disappear automatically - such is the nature of the European Union. The European state should introduce laws that will not give one person or one businessman the opportunity to put the whole country in his pocket. The European Union itself means sharing power with each citizen, taking into account and protecting the interests of the weakest, and also considering a variety of choices. And Bidzina Ivanishvili undermines all of this because it is personally dangerous for him. However, we know Georgians well and understand that Georgia is fundamentally different from Bidzina Ivanishvili's personal interests. I was convinced of this once again when I met the young people on the streets of Tbilisi. Nevertheless, I must also say that we may be witnessing the last months of Georgian democracy. I sincerely hope that Georgians will unite to save Georgia. Historically, the enemy has always tried to divide the Georgians in order to rule the entire country. If you do not wish to return to a Soviet-style oppression, now is the time to come together. Those concerned about Georgia's future must unite, including the president, the seemingly fragmented opposition, and the students who should channel their protests into political objectives. Everyone must realize that Georgia is facing a European referendum. It is already evident that the government intends to manipulate the elections. This law aims to eliminate Georgian non-governmental organizations and the opposition that would monitor the elections. Similar scenarios have unfolded in Russia and Belarus. The Georgian people must safeguard freedom and democracy, and we, as friends of Georgia, will do everything in our power to support you.
- Alongside American sanctions, to what extent is it necessary for the European Union to take appropriate steps?
- Most likely, we will not be able to impose individual sanctions similar to the USA because "Georgia's nightmare" has a friend in the EU, Hungary. They have infected the "Georgian Dream" with lies and given hope that they can protect Georgia. It's a lie! No one will allow such a Georgia into the European Union. It is clear to all European capitals that the Georgian government is punishing its own nation for its dream of joining the European Union and NATO. We have been discussing the upcoming NATO summit in Washington for several days, and it is regrettable that nobody mentions Georgia in this context. It is evident that, on Putin's instructions, Bidzina Ivanishvili is stealing the future of Georgia, and it is painful to see this happening in a country that was the first victim of Russian aggression.
- Georgia has crucial elections scheduled for October, and as you mentioned, it will be a sort of European referendum. How important is it for the Georgian people to feel that the West is closely monitoring the processes?
- I fear that the "Georgian Nightmare" will resort to despicable actions for these elections, as they are already doing in principle. The process of demonizing the opposition, as well as brutally attacking them, is already underway, even when the police and other state institutions are aware of it. These are the tactics of people who, like both us Lithuanians and Georgians, lived in a Russian prison for years. Therefore, now is truly a watershed moment for Georgia. We will do our best to stand together with Georgians and support you. However, it is crucial to note that everything is still in the hands of the Georgian people - will you allow fear to dominate you, as they are only powerful when people are afraid to fight for their rights. Remember that today the whole world stands with the Georgian people. When the German social-democratic leader Michael Roth addressed the Georgian nation in Tbilisi, it was the most significant and special moment in my life. I have been in politics for 27 years, and I truly cannot recall anything quite like it. Typically, Germans did not pay attention to states like ours. Now, everything has changed. We must also recognize that historically, the window of opportunity for the European Union and NATO opens and closes roughly every 20 years. Therefore, it is imperative not to allow the "Georgian nightmare" to rob the future of generations. Look at the youth of Lithuania - today we have the strongest, wealthiest, and happiest youth. According to statistics, Lithuanians under the age of 30 are the happiest on the planet. Sometimes, even I find this hard to believe, given that I still vividly remember the political zoo of the Soviet Union. Georgian youth can find even greater happiness than us. The future of the generation born and raised in independent Georgia should not be stolen by individuals under the Kremlin's influence. During my two nights in Tbilisi, I couldn't sleep. I observed young people waving the EU flag in front of the Georgian Parliament - it was a powerful sight. I am certain that the authorities will use all their power against them, against the Georgian people but you should not be afraid. Be prepared and stand your ground. Get ready, as this is your historic moment!