27 მარტს, შეერთებული შტატების სენატის საგარეო ურთიერთობის კომიტეტმა MEGOBARI ACT-ი მიიღო. ის ორპარტიული დოკუმენტია და იმის თვალსაჩინო მაგალითსაც წარმოადგენს, რა დამოკიდებულება აქვს ამერიკულ პოლიტიკურ ისტებლიშმენტს საქართველოში მიმდინარე პროცესებზე. შეგახსენებთ, MEGOBARI ACT-ი მოიცავს კანონპროექტში ისეთ ჩანაწერებს, როგორიცაა:
- ქართულ-ამერიკული ურთიერთობის სრულფასოვანი გადახედვის ინიცირება, დახმარების პროგრამების ჩათვლით;
- ქვეყნის კონსტიტუციურად გამყარებული ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესების მიმართ ქართველი ხალხის მხარდაჭერის აღიარება;
- პრეზიდენტისთვის ვალდებულების დაკისრება, რომ დააწესოს სანქციები “ქართული ოცნების” ოფიციალური პირებისა და მათ მიმართ, ვინც ხელს უწყობს და საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესაფერხებლად ჩართულია კორუფციულ საქმიანობაში, ძირს უთხრის საქართველოს სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას ან ჩართულია სხვა სახის კორუფციულ საქმიანობებში, რაც საქართველოს სტაბილურობას საფრთხის ქვეშ აყენებს;
- ხალხთა შორის კავშირებისა და თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის გაძლიერება, როცა საქართველო ხელახლა დაუბრუნდება საკუთარი კონსტიტუციური ვალდებულებების შესრულებას;
- რუსეთის მიმდინარე და უკანონო ოკუპაციის ფონზე, საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ მხარდაჭერის გამოხატვას;
სენატში, MEGOBARI ACT-ის ერთ-ერთი ძლიერი მხარდამჭერი, სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე, ჯიმ რიშია, რომელიც საქართველოში მიმდინარე პროცესებსა და MEGOBARI ACT-ის მნიშვნელობაზე, Globalnews.ge-ს ესაუბრა:
- საუბარი დავიწყოთ საქართველოში მიმდინარე პროცესებით. როგორ აფასებთ ქვეყანაში არსებულ ვითარებას?
- წლების განმავლობაში, საქართველო ტრანსატლანტიკურ საზოგადოებასთან უფრო მჭიდრო კავშირის დამყარებასა და ევროკავშირში გაწევრიანებაზე მუშაობდა, მაგრამ ამჟამინდელი ხელისუფლების პირობებში, საქართველოში უკუსვლის საგანგაშო ნაბიჯების სერია ვიხილეთ. ამ უკუსვლის კულმინაციამ 2024 წლის ნოემბერში მიაღწია, როდესაც მთავრობამ ევროკავშირში გაწევრიანებასთან დაკავშირებული მოლაპარაკებები შეაჩერა - მიუხედავად იმისა, რომ ევროკავშირში გაწევრიანების საკითხზე ჩანაწერი საქართველოს კონსტიტუციაში არსებობს და ის ქართველი ხალხის მიერაა მხარდაჭერილი. ეს გადაწყვეტილება ტრიგერი გახდა მასობრივი საპროტესტო აქციები დაწყებულიყო და ამასთან, საქართველოს მეგობრებისთვის, მათ შორის, ჩემთვის და ჩემი კოლეგებისთვის კონგრესში, იქცა გზავნილად, რომ ჩვენ მხარი უნდა დავუჭიროთ ქართველ ხალხს საქართველოში დემოკრატიის დაცვის გზაზე.
- საქართველოში განვითარებული მოვლენების ფონზე, რამდენად მნიშვნელოვანია "მეგობარი აქტის" სენატში, ასეთ მაღალ დონეზე მხარდაჭერა და რატომ არის ის მნიშვნელოვანი პირადად თქვენთვის?
- მე შემაშფოთა ხელისუფლების ავტორიტარიზმთან სიახლოვემ და დემოკრატიის მომხრე მომიტინგეების ძალადობრივმა დარბევამ. ეს კანონპროექტი გახლავთ ძლიერი გზავნილი, რომ შეერთებული შტატები მხარს უჭერს ქართველ ხალხს მათი თვითგამორკვევის პროცესში და ინსტრუმენტია, რათა დაეხმაროს ქართველებს პოლიტიკურ სისტემაში სამართლიანობის აღსადგენად.
- MEGOBARI ACT-ი გახლავთ ორპარტიული საკანონმდებლო პაკეტი. როგორია თქვენი პასუხი "ქართული ოცნებისდმი", რომ თითქოს მათ პრობლემები მხოლოდ წინა ადმინისტრაციასთან ჰქონდათ? ან ახლა, ფიქრობთ, რომ ბიძინა ივანიშვილსა და მის პარტიას რეალურად აქვს სურვილი შეერთებული შტატებთან ურთიერთობის ამჟამინდელი ადმინისტრაციის პირობებში განაახლოს?
- ეს გახლავთ ორპარტიული საკითხი - რესპუბლიკელებიც და დემოკრატებიც საქართველოს მომავალზე ფიქრობენ. ამ კანონპროექტმა, კომიტეტზე კენჭისყრისას, ორივე პარტიისგან ფართო მხარდაჭერა მიიღო და ვაპირებ, ჩემი კოლეგები ორივე პარტიიდან მასში ჩავრთო, რადგან ჩვენ კანონპროექტის წინსვლა გვსურს. ჩვენ ასევე გვყავს კოლეგები წარმომადგენელთა პალატაშიც, რომლებიც მუშაობენ არსებული ვერსიის წინსვლაზე მათი პალატის მეშვეობითაც და ასევე ორპარტიული მხარდაჭერის საფუძველზე.
- საქართველოში პოლიტიკური ვითარების ყოველდღიური გაუარესების პირობებში, სადაც მშვიდობიან მომიტინგეებს აპატიმრებენ, მათ შორის, დაკავებულია დამოუკიდებელი ჟურნალისტი, როგორ ფიქრობთ, რამდენად მნიშვნელოვანია შეერთებული ადმინისტრაციამ, განსაკუთრებით სახელმწიფო დეპარტამენტმა, სწრაფი ზომები მიიღოს კონგრესში MEGOBARI ACT-ზე მუშაობის პარალელურად?
- მნიშვნელოვანია, რომ შეერთებული შტატების მთავრობა განაგრძოს მის ხელთ არსებული ყველა ინსტრუმენტის განხილვას საქართველოს მიმართ საუკეთესო პოლიტიკის ჩამოსაყალიბებლად. სწორედ ამიტომაც ეს კანონპროექტი მოითხოვს შეერთებულმა შტატებმა შეიმუშავოს 5- წლიანი სტრატეგია საქართველოსთან დაკავშირებით.

On March 27, the United States Senate Foreign Relations Committee passed the MEGOBARI ACT. This bipartisan document is a clear example of the American political establishment's attitude toward the ongoing processes in Georgia.
In the Senate, one of the strongest supporters of the MEGOBARI ACT is Jim Risch, the Chairman of the Senate Committee on Foreign Relations. He spoke to Globalnews.ge about the ongoing processes in Georgia and the importance of the MEGOBARI ACT:
- How do you assess the current difficult situation unfolding in Georgia?
- For years, Georgia was working to be more closely connected to the transatlantic community and join the European Union, but under the current government there have been a series of alarming steps backwards. This decline culminated in the government’s decision in November 2024 to suspend EU membership talks – even though European Union membership is enshrined in Georgia’s constitution and supported by the people. This triggered the mass protests and signaled to friends of Georgia, including me and my colleagues in Congress, that we need to support the Georgian people in their efforts to bring democracy to Georgia.
- In light of the events in Georgia, what does supporting the MEGOBARI Act at such a high level mean to you, and why is it important for you to support it?
- I have been troubled by the government’s embrace of authoritarianism and the violent crackdown on pro-democracy protestors. This bill sends a strong message that the U.S. supports the Georgian people as they struggle for the right to self-determination and tools to help Georgians restore fairness to their political system.
- The MEGOBARI Act is a bipartisan legislative document. How do you respond to the narrative from the Georgian Dream party that their issues are only with the previous administration? Do you believe there is a genuine desire from Bidzina Ivanishvili and his party to renew their relationship with the United States under the current administration?
- This is not a partisan issue – both Republicans and Democrats care about the future of Georgia. This bill received broad bipartisan support in its committee vote and I plan to engage my colleagues on both sides of the aisle as we try to move it forward. We have colleagues in the House of Representatives working to advance a version through their chamber on a bipartisan basis as well.
- Given the deteriorating situation in Georgia, where peaceful protesters are being arrested and an independent journalist has been detained, do you think it is necessary for the U.S. administration, particularly the State Department, to take swift action alongside the MEGOBARI Act?
- It is important that the U.S. government continues to review all the tools at its disposal to formulate the best policy toward Georgia. That is why this bill calls for a 5-year strategy for U.S. policy toward Georgia.