იმ ფონზე, როდესაც როგორც ქართველი ხალხისთვის, ისე ცივილიზებული სამყაროსთვის 26 ოქტომბრის არჩევნების ლეგიტიმურობა ჯერ კიდევ კითხვის ნიშნის ქვეშ იდგა, "ქართულმა ოცნებამ" ევროკავშირთან წევრობაზე მოლაპარაკების პროცესი 2028 წლამდე დახურა. ამ გადაწყვეტილებით, პარტია დაუპირისპირდა საქართველოს მოქალაქეების სრული უმრავლესობის ისტორიულ დასავლურ არჩევანს, თუმცა უკვე მერვე დღეა მოქალაქეებს არც პროტესტის გამოხატვის უფლებას აძლევს. არსებული რეჟიმი სასტიკად უსწორდება ყველას, ჟურნალისტებს, აქციის მშვიდობიან მოქალაქეებსა თუ პოლიტიკოსებს. ამ ფონზე, როგორ იმოქმედებს დასავლეთი , კონკრეტულად კი, შეერთებული შტატები ქართველი ხალხის მხარდასაჭერად, პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის სპეციალურ თანაშემწეს და თეთრ სახლში, შეერთებული შტატების ეროვნული უშიშროების საბჭოს ევროპის მიმართულების უფროს დირექტორს ვესაუბრეთ:
- პირველ რიგში დიდი მადლობა ინტერვიუსთვის და თქვენთან საუბრის შესაძლებლობისთვის. საქართველოში ახლა არსებობს განცდა, რომ ხალხი "ქართულ ოცნებასთან" ბრძოლის ველზეა და ქვეყნის მომავლის გადასარჩენად ფიზიკურად იბრძვის. უკვე ერთი კვირაა თვალს ვადევნებთ, როგორ სასტიკად უპირისპირდება საპოლიციო სისტემა აქციის მშვიდობიან მონაწილეებს, პოლიტიკოსებს. პარალელურად ტარდება საპოლიციო რეიდები ოპოზიციური პარტიების ოფისებში. თქვენი პერსპექტივიდან როგორ აფასებთ საქართველოში არსებულ კრიზისს?
- დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ, საქართველოსთვის, როგორც სუვერენული სახელმწიფოსთვის ეს გახლავთ კრიტიკულად მნიშვნელოვანი მომენტი და ახლა სასწორზე ბევრი რამ დევს საქართველოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ევროატლანტიკურ ინსტიტუციებთან მისი ინტეგრაციის თვალსაზრისით. ჩვენ ვგმობთ აქციის მონაწილეების მიმართ ძალადობას. თქვენ სწორად აღნიშნეთ - მას ჰქონდა სასტიკი გამოვლინებები, რომლის სამიზნედაც უმიზეზოდ გახდნენ სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, აქტივისტები, ოპოზიციის ლიდერები, სტუდენტები და ჟურნალისტები. არსებობს დოკუმენტირებული მტკიცებულებები იმისა, თუ როგორ გახდნენ ჟურნალისტები ძალადობის სამიზნეები სრულიად უსაფუძვლოდ. ეს შემაძრწუნებელია. ამიტომ ჩვენ განვიხილავთ ყველა ვარიანტს, თუ როგორ შეგვიძლია პასუხისმგებლობა დავაკისროთ ძალადობაზე პასუხისმგებელ პირებს.
- თუ მანამდე ჯერ კიდევ გქონდათ გარკვეული შეკითხვები, ან ეჭვები, ახლა აბსოლუტურად ცხადია, თუ რა ხდება საქართველოში. რატომ არ აწესებთ სანქციებს მათზე, ვინც ამ სასტიკ ძალადობას თბილისის ქუჩებში აორგანიზებს?
-ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში, საქართველოში განვითარებული მოვლენების საპასუხოდ, ჩვენ მთელი რიგი ზომები გავატარეთ და ეს მოხდა იმ მიმდინარე საპროტესტო აქციებამდე, რაც ევროკავშირთან მოლაპარაკების გახსნის შეჩერებასს მოჰყვა. მას შემდეგ, რაც უცხოური გავლენის შესახებ კანონის მიიღეს და სამოქალაქო საზოგადოების შევიწროებისა და დაშინების მიზნით სხვადასხვა ღონისძიებები გაატარეს, ჩვენ გადავდგით ნაბიჯები საქართველოს მთავრობისთვის დახმარების შესაჩერებლად. ეს გახლავთ 95 მილიონი დოლარის ოდენობის დახმარება, რაც ამჟამად შეჩერებულია. ცოტა ხნის წინ კი, შევაჩერეთ სტრატეგიული პარტნიორობაც. ასევე, სხვადასხვა ინსტუტიციის წარმომადგენელ ქართველ ათობით მაღალჩინოსანზე სანქციები დავაწესეთ სავიზო შეზღუდვის პოლიტიკის ფარგლებში. ასე რომ, ჩვენ უკვე გადავდგით ნაბიჯები და არ გამოვრიცხავთ შემდგომი ზომების მიღებას სანქციების ჩათვლით, რათა პასუხი გავცეთ იმას, რასაც საქართველოში ახლა ვხედავთ.
- ყველასთვის ასევე ნათელია, რომ ამ მასობრივ სასტიკ ძალადობას ერთი ორგანიზატორი ჰყავს. ვგულისხმობ, "ქართული ოცნების" თავმჯდომარე ბიძინა ივანიშვილს.
- ახლა არ ვაპირებ სანქციებთან დაკავშირებით წინასწარი განცხადება გავაკეთო, მაგრამ როგორც უკვე აღვნიშნე, იმ შემზარავი ძალადობის პასუხად, რასაც საქართველოში ვადევნებთ თვალს, ჩვენ სხვადასხვა ვარიანტს განვიხილავთ, რათა პასუხისმგებელ პირებს შესაბამისი პასუხისმგებლობა დავუწესოთ. ყველა შესაძლო ვარიანტი მაგიდაზე დევს.
- რაც შეეხება 26 ოქტომბერს ჩატარებულ არჩევნებს, რომლის ლეგიტიმურობასაც არც საქართველოს პრეზიდენტი აღიარებს, არც შეერთებული შტატები და არც ევროპული სახელმწიფოები. როგორ ხედავთ ამ პოლიტიკური კრიზისიდან გამოსავალს იმ ფონზე, როდესაც "ქართული ოცნება" არცერთ მოწოდებას იზიარებს, მითუმეტეს, დარღვევების სანდო გამოძიებასთან დაკავშირებით?
- ეს ქართველი ხალხის გადასაწყვეტია. პრეზიდენტმა ბაიდენმა ყველა პოლიტიკურ ძალას ინკლუზიური დიალოგისკენ მოუწოდა, რათა საარჩევნო დარღვევები არჩევნების დღემდე გამოსწორებულიყო. ამომრჩეველთა დაშინება, იძულება, ადმინისტრაციული რესურსის ბოროტად გამოყენება, ეს ყველაფერი არჩევნების დღემდე ხდებოდა, რამაც უთანასწორო სათამაშო პირობები შექმნა. დაფიქსირდა ბევრი სხვა ბრალდებაც, რაც ჩვენი აზრით, სათანადოდ უნდა იქნას გამოძიებული. ასევე, როგორც უკვე აღვნიშნე, ეს უნდა იყოს ინკლუზიური პროცესი, სადაც ყველა ქართულ პოლიტიკურ ძალას შესაძლებლობა ექნება, საქართველოს დემოკრატიული ტრაექტორიის თვალსაზრისით საკვანძო საკითხები, ერთად გადაწყვიტონ. ამჟამად ჩვენ საქართველოში სულ სხვა ფენომენს ვადევნებთ თვალს, როდესაც საქართველოს მოქალაქეები, ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის შეჩერების გადაწყვეტილების პროტესტის ნიშნად, ქუჩაში გამოდიან. ეს არის მათი უფლება, რომ თავიანთი შეხედულებები ღიად გამოთქვან, ჰქონდეთ შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება. ძალიან, ძალიან სამწუხარო და ღრმად შემაშფოთებელია, რომ მათ მიმართ ძალადობენ. რასაც ჩვენ ვხედავთ არის ის, რომ ერთი მეორეს მიყოლებით ყველა ქმედება აშორებს საქართველოს ევროატლანტიკურ ინტეგრაციას და მის მიზნებს იყოს ევროპული დემოკრატია. ცოტა ხნის წინ ვახსენე უცხოური გავლენის შესახებ კანონი. ასევე არსებობს "ოფშორული კანონი", რომელიც ქვეყანაში უცხოური შავი ფულის შესვლას ამარტივებს. სხვა მთელი რიგი ზომებიცაა მიღებული, რაც ფართომასშტაბიანი შევიწროებისა და სამოქალაქო აქტივისტების დაშინებისთვის მიიღეს და რაც ნამდვილად ხურავს სამოქალაქო სივრცეს საქართველოს შიგნით. ეს ყველაფერი არ გახლავთ დემოკრატიული ღირებულებებისა თუ ნორმების შესაბამისი. ჩვენ ვხედავთ, რომ საქართველო სულ სხვა მიმართულებით მოძრაობს, ვიდრე რამდენიმე წლის წინ იყო და მოქალაქეების აბსოლუტური უმრავლესობა გამოხატავს თავის ჰქონდეს ნატო-სა და ევროკავშირში ინტეგრირებული, დემოკრატიულ და სუვერენული ქვეყანა.
- "ქართული ოცნება" ცდილობს ქართველი ხალხი დაარწმუნოს, რომ შეერთებული შტატების ახლადარჩეული პრეზიდენტის პირობებში, მათ არ ექნებათ დემოკრატიულ ქვეყნებთან მთელი რიგი პრობლემები და თეთრი სახლის მომავალი ადმინისტრაცია მათ ავტოკრატიულ სისტემას მხარს დაუჭერს. ხელისუფლების გარდამავალ ეტაპზე, თუ გქონდათ უკვე კომუნიკაცია ახალ ადმინისტრაციასთან საქართველოსთან დაკავშირებით?
- გარდამავალ გუნდთან კომუნიკაცია ჯერ არ გვქონია. ველით, რომ ძალიან მალე ყველა მნიშვნელოვან საკითხს განვიხილავთ, მათ შორის, საქართველოსაც. კონგრესში, საქართველოს ევროატლანტიკური მისწრაფების მიმართ, ყოველთვის იყო ორმხრივი მხარდაჭერა არსებობდა. ჰელსინკის კომისია გახლავთ ორპალატიანი, ორპარტიული ორგანო კონგრესში. ჰელსინკის კომისია, სხვა საკითხებთან ერთად, თვალს ადევნებს არჩევნებსა და დემოკრატიულ ნორმებს, ამასთან, დემოკრატიული ინსტიტუციების ფუნქციონირებას ეუთო-ს ფარგლებში, რომელიც საქართველოსაც მოიცავს. ჰელსინკის კომისია ღრმად შეშფოთებულია და ბოლოდროინდელი ძალადობა არაერთხელ დაგმო. ორპარტიული თანხმობის საფუძველზე, გამოქვეყნდა მრავალი განცხადება, რომ კომისია ღრმად შეშფოთებულია საქართველოს ამჟამინდელი ტრაექტორიით. ასე რომ, ამ ფაქტების საფუძველზე მსჯელობით, ვფიქრობ, ჩვენ გავაგრძელებთ ორპარტიულ მხარდაჭერას საქართველოს ძლიერი სამოქალაქო საზოგადოების მიმართ დემოკრატიული ნორმების დასაცავად და აშკარა ანტიდემოკრატიული ქმედებების საპირისპიროდ.

The decision by the Georgian Dream party to suspend Georgia's EU accession process stands in stark opposition to the historical Western choice of the vast majority of Georgian citizens. This controversial move has triggered widespread unrest, with protests erupting across the country. For eight consecutive days, the police have responded to peaceful demonstrators with brutal violence, leading to growing condemnation of the current regime. Journalists, activists, and politicians are all facing severe repression. Amid this turmoil, we spoke with Michael Carpenter, Special Assistant to the President and Senior Director for Europe at the National Security Council:
- First of all, thank you very much for the interview and the opportunity to speak with you. There is a prevailing feeling in Georgia right now that people are on the battlefield against the "Georgian Dream," physically fighting to save the future of the country. For a week now, we have witnessed the police brutally confronting peaceful rally participants and politicians. At the same time, police raids are being conducted in the offices of opposition parties. From your perspective, how do you assess the current crisis in Georgia?
- This is a critical moment in Georgia's post-independence trajectory as a sovereign state. A lot is at stake regarding Georgia's democratic institutions and its integration with Euro-Atlantic institutions. We condemn the violence against protesters, which, as you rightly noted, is brutal in its manifestation. Civil society activists, opposition leaders, students, and journalists have been targeted for no reason. There is documented evidence of journalists being targeted with violence for no reason, which is appalling. We are looking at options to hold those responsible for this violence accountable.
- If you had questions or doubts before, it is now absolutely clear what is happening in Georgia. Why don’t you impose sanctions on those organizing this brutal violence on the streets of Tbilisi?
- In response to the events in Georgia over the last few months, we have taken several actions. Not all of these are in reaction to the recent protests, which is reaction to the government’s decision to suspend its pursuit of EU accession. Even prior to that, with the passage of the foreign influence law and other measures to harass and intimidate civil society, we paused our assistance to the Government of Georgia—$95 million in assistance is currently on hold. More recently, in response to the protests, we have suspended our strategic partnership and imposed sanctions on dozens, in fact, scores, of Georgian officials from various institutions under a visa restriction policy outlined in the Immigration and Nationality Act. We have taken steps and do not preclude further actions, including additional sanctions, in response to what we are witnessing.
- It is also clear to everyone that this mass brutality has one organizer: the chairman of the "Georgian Dream," Bidzina Ivanishvili.
- I’m not going to preview any sanctions announcements today, but as I mentioned earlier, in response to the appalling violence on the streets, we are looking at options to hold those responsible accountable. All options are on the table.
- Regarding the elections held on October 26, which the President of Georgia, the United States, and European states do not recognize as legitimate, how do you see a way out of this political crisis, given that the Georgian Dream does not support calls for a credible investigation into the violations?
- This is ultimately for the Georgian people to decide. President Biden has called for an inclusive dialogue with all political forces to address election irregularities. Leading up to election day, domestic and international observers, including the OSCE’s Office of Democratic Institutions and Human Rights, reported significant voter intimidation, coercion, and misuse of administrative resources, creating an uneven playing field. There have been various other allegations out there which we believe ought to be investigated properly. There should be an inclusive process where all Georgian political forces can address this key issue regarding Georgia's democratic trajectory together. Recently, we have seen a related but distinct phenomenon: Georgian citizens protesting against the decision to suspend the EU accession process. It is their right to express their views and assemble freely, and it is deeply concerning that violence is being used against these individuals. What we see is a series of actions moving Georgia further away from Euro-Atlantic integration and its stated goals of being a European democracy. As I mentioned earlier, there is the foreign influence law, along with an offshore law that facilitates the entry of foreign dark money into the country. There is also widespread harassment and intimidation of civic activists, significantly constricting the civic space in Georgia, which is not aligned with democratic values or norms. The country is moving in a very different direction from where it was several years ago, contrary to the preferences of the vast majority of Georgian citizens, who wish to see Georgia as a democratic sovereign country integrated into NATO and the EU.
- The "Georgian Dream" is trying to convince the Georgian people that under the newly elected president of the United States, they will not face significant problems with democratic countries and that the future White House administration will support their autocratic system. During the transitional stage of the government, have you already communicated with the new administration regarding Georgia?
- We have not yet had communications with the transition team. I expect that we will shortly. We'll discuss a range of issues and be able to brief on all topics, including Georgia. I will say that there has long been bipartisan support for Georgia's Euro-Atlantic aspirations and its democratic character from a variety of members of Congress on both sides of the aisle. The Helsinki Commission, which is a bicameral, bipartisan commission in Congress that examines elections and democratic norms and institutions across the OSCE region (which includes Georgia), has condemned the recent violence and expressed deep concern about the country's trajectory. So, judging by that, I believe we will continue to have bipartisan support for Georgia's strong civil society, democratic norms, and opposition to actions that are clearly anti-democratic.