აღსანიშნავია, რომ საარჩევნო პროცესს 76 საერთაშორისო ორგანიზაციის 1700-ზე მეტი და 111 ადგილობრივი ორგანიზაციის 23 000-ზე მეტი დამკვირვებელი ჰყავს, ასევე პროცესს 199 მედიაორგანიზაციის 2800-ზე მეტი წარმომადგენელი აშუქებს.
საარჩევნო უბანზე ხმა უკვე მისცა საქართველოს პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა. მისი თქმით, "იმ საქართველოს მისცა, რის გამოც ქვეყანაში 22 წლის წინ დაბრუნდა და რომელზეც მისი წინაპრები ლოცულობდნენ".
"საღამოს ჩვენ ვიქნებით ყველანი გამარჯვებულები. დამარცხებული არავინ იქნება, იმიტომ, რომ გაიმარჯვებს საქართველო", - დასძინა პრეზიდენტმა ზურაბიშვილმა.
ხმის მიცემის შემდეგ, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ, მედიის წარმომადგენლებთან თქვა, რომ "ქართული ოცნება" მოქალაქეებისგან 60%-იან მხარდაჭერას ელოდება, ოპოზიციას კი მოუწოდა, "ცესკო-ს მიერ გამოცხადებულ შედეგებს შეეგუოს".
"ეს არის პრინციპულად მნიშვნელოვანი იმისთვის, რომ ქვეყანამ განაგრძოს სტაბილური და მშვიდობიანი განვითარება", - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
საქართველოს მოქალაქეებმა დღეს პარლამენტის 150 წევრი პროპორციული საარჩევნო სისტემის საფუძველზე უნდა აირჩიონ. პარლამენტის წევრთა მანდატები გადანაწილდება იმ პოლიტიკურ პარტიებზე, რომლებიც საარჩევნო ბარიერს გადალახავენ, ანუ არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა ნამდვილი ხმების 5%-ს მაინც მიიღებენ. პარლამენტის არჩევნებში 18 პოლიტიკური პარტია მონაწილეობს.

According to Giorgi Kalandarishvili, Chairman of the Central Election Commission, there are a total of 3,508,294 registered voters for these elections. Out of these, 3,113,747 will cast their votes using electronic technologies. Additionally, 64,238 voters are listed for mobile ballot boxes. The Chairman also reported that 95,910 voters are on special lists for polling stations set up abroad. Notably, this year marks the first opportunity for 135,922 young people to participate in the elections.
The election process involves more than 1,700 observers from 76 international organizations, as well as over 23,000 observers from 111 local groups. Furthermore, the event is being reported by more than 2,800 representatives from 199 media outlets.
Georgian President Salome Zourabichvili has already voted at her polling station. She expressed that she "gave the Georgia for which she returned to the country 22 years ago and for which her ancestors prayed." "In the evening, we will all be winners. There will be no losers, because Georgia will win," President Zourabishvili added.
Following his vote, Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze addressed the media, stating that the "Georgian Dream" party anticipates support from 60% of citizens. He urged the opposition to "accept the results announced by the Central Election Commission."
"This is crucial for the country’s continued stable and peaceful development," remarked Irakli Kobakhidze.
Today, Georgian citizens will elect 150 members of parliament using a proportional electoral system. Seats will be allocated to political parties that surpass the electoral threshold, which requires at least 5% of the actual votes from participating voters. A total of 18 political parties are contesting in these elections.