პატიმრობაში მყოფმა ჟურნალისტმა და „ბათუმელები/ნეტგაზეთის“ დირექტორმა მზია ამაღლობელმა 38 დღის შემდეგ შიმშილობა შეწყვიტა, ამის შესახებ მისმა კოლეგამ ეთერ თურაძემ 18 თებერვალს კლინიკა „ვივამედიდან“ ამაღლობელის მიერ გამოგზავნილი წერილის წაკითხვისას განაცხადა.
"ბათუმში, "ოცნების ქალაქში" მომხდარი ტრაგედიის, ორი არასრულწლოვანი ბავშვის თხრილში ჩავარდნის და დაღუპვის ფონზე, ჩემს ჯანმრთელობას და სიცოცხლეზე საზოგადოების წუხილის მოსმენა, წარმოუდგენლად მძიმეა ჩემთვის", – წერს ამაღლობელი. "ამ დღეებში, ექიმების დახმარებით შევეცდები როგორმე შევძლო კვების აღდგენა".
ამაღლობელმა მადლობა გადაუხადა თემურ ქათამაძესა და ნიკოლოზ ჯავახიშვილს, რომლებიც სოლიდარობის ნიშნად ასევე შიმშილობენ, და მათაც შიშმილობის შეწყვეტისკენ მოუწოდა.
"განსაკუთრებულ პასუხისმგებლობას ვგრძნობ ჩემი თანამოაზრეების, კოლეგების, მეგობრებისა და ოჯახის მიმართ. არ მინდა ჩემმა შიმშილობამ დაგასუსტოთ. თქვენ ჩემს ნაცვლადაც უნდა იბრძოლოთ", – წერს იგი.
ამაღლობელის შიმშილობას არაერთი მოწოდება მოყვა მისი ოჯახის, მეგობრებისა და კოლეგების, ასევე მედიის წარმომადგენლებისა და ოპოზიციური პარტიების მხრიდან, რომლებიც მას შიმშილობის შეწყვეტას სთხოვდნენ.
"მზიას მადლობა! მზიას მხნეობა! მზიას ჯანმრთელობა და ღირსებისთვის ბრძოლაში გამარჯვება!", – დაწერა პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა სოციალურ ქსელში.
მზია ამაღლობელი 12 იანვარს დააკავეს და პოლიციელზე თავდასხმის ბრალი წაუყენეს. დანაშაული ოთხიდან შვიდ წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.

Mzia Amaghlobeli, the imprisoned journalist and director of Batumelebi/Netgazeti, has ended her hunger strike after 38 days, her colleague Eter Turadze announced on February 18, reading out Amaghlobeli’s letter sent from the Vivamedi clinic.
"Against the backdrop of a tragedy that occurred in Batumi’s Dream Town, where two minor children fell into a ditch and died, it is incredibly difficult for me to hear society’s concerns about my health and life,” Amaghlobeli writes in her letter, adding, “In the coming days, with the help of doctors, I will somehow try to restore my nutrition."
Amaghlobeli thanked prisoners Temur Katamadze and Nikoloz Javakhishvili for showing solidarity with her through hunger strikes and urged them to follow her suit.
"I feel a special responsibility to my associates, colleagues, friends, and family. I do not want my hunger strike to weaken you – you must continue to fight on my behalf as well," she wrote.
Amaghlobeli’s hunger strike prompted numerous appeals from her family, friends, and colleagues, as well as from the media representatives and opposition parties, urging her to end the hunger strike.
"Thank you Mzia! Courage to Mzia! Good health and victory to Mzia for fighting for dignity!" President Salome Zurabishvili wrote in a social media post reacting to Amaghlobeli’s decision.
Mzia Amaghlobeli was arrested on January 12 and charged with assaulting a police officer, which carries a sentence of four to seven years in prison. The charges relate to her slapping Batumi police chief Irakli Dgebuadze in the face after he mistreated her in pre-trial detention. Earlier the same day, she was first arrested on administrative charges for displaying stickers calling for a national strike.