www.globalnews.ge-სთან ინტერვიუში, “რონდელის ფონდის” ევროპული კვლევების ცენტრის დირექტორი კახა გოგოლაშვილი საქართველოს მთავარ საკათედრო ტაძარში სტალინის გამოსახულებიანი ხატის განთავსების მიზეზებზე საუბრობს და აღნიშნავს, რომ “სტალინიზმის რეინკარნაციის სურვილი დღეს მხოლოდ რუსულ ინტერესებშია”.
“თუ დღეს სადმე სტალინიზმის რეინკაკრნაცია ხდება, ეს მხოლოდ რუსეთია. პუტინის დღევანდელი რუსეთი აგებულია მცდელობაზე, კვლავ შექმნას ხატი ქვეყნისა, რომელსაც შეუძლია შიშის ზარს სცემდეს საერთაშორისო საზოგადოებას. ამიტომაც ხდება სტალინის კულტივირება. სტალინის კულიტივირება არის მცდელობა, რომ საერთო იდეოლოგიური საწყისები კვლავ გაჩნდეს და ის გავრცელდეს იმ მეზობელ სახელმწიფოებში, სადაც რუსეთი მიიჩნევს, რომ მისი ლეგიტიმური გავლენების სფეროს წარმოადგენს. მცდელობაა, რომსაერთო საძირკველი კვლავ შეიქმნას და ქვეყნებმა მარტივად დაინახონ რუსეთთან საერთო. ყველა ჯგუფი, რომელიც ცდილობს სტალინის საზოგადოებაში გამოჩენასა და მის დამკვიდრებას, ასე თუ ისე, სიმპათიებით არიან განწყობილნი რუსეთის მიმართ”, - აღნიშნავს ევროპული კვლევების ცენტრის დირექტორი კახა გოგოლაშვილი. ული კვლევების ცენტრის დირექტორი კახა გოგოლაშვილი
მისივე თქმით, ფაქტი, რომ საპატრიარქომ “ერთი ნაბიჯით უკან დაიხია, მანიშნებელია, რომ ეკლესიაში რუსული გავლენა მყარად არ შესულა”.
“საპატრიარქომ სწრაფად დაიხია უკან, რადგან დაინახა, რომ თუ ეს დისკუსიები გაგრძელდებოდა, საზოგადოება უფრო ღრმად ჩავიდოდა ამ დისკუსიაში და ის მანკიერი საფუძვლები გამოჩნდებოდა, რაზეც ეს ქმედებაა დამყარებული და რომლის გამოც მოხდა ეს ყველაფერი. ფაქტი, რომ ეკლესიამ ერთი ნაბიჯით უკან დაიხია, რაც ნიშნავს, რომ მთლიანად ეკლესიაში რუსული გავლენა მყარად არ შესულა, მაგრამ ცდილობს იქ ფეხი მოიკიდოს. როგორც ჩანს, ეკლესიის შიგნით არსებობს ალტერნატიული ხმები და შეხედულებები, მაგრამ ცდილობენ ეს შიდა დისკუსიები არ გამოიტანონ, თუმცა, ალბათ, მსგავსი განხილვა საპატრიარქოს შიგნით იყო. არ არის გამორიცხული, რომ ეს გახლდათ ჰიბრიდული ოპერაცია, რათა მრევლში ან სტალინის მიმართ დამოკიდებულება დაეტესტათ, ან მსგავსი გავლენების გასავრცელებლად პირველი ნაბიჯი გადაიდგა. ჩვენ სტალინზე ვამახვილებთ ყურადღებას, თუმცა საბოლოოდ, ხატს გამოიტანენ, სტალინს ამოშლიან და მას ისევ უკან დააბრუნებენ. ეს ხომ რუსი წმინდანის ხატის ჩვენს საკათედრო ტაძარში შეყვანას ნიშნავს?! თავად ეს ფაქტი დგას კითხვის ნიშნის ქვეშ. შესაძლოა, ჰიბრიდული ოპერაცია იმდენად სტალინს არ ეხებოდეს, რამდენადაც რუსი წმინდანების ჩვენს ეკლესიაში მაქსიმალურად შემოყვანას. რუსეთი ჩვენთან დაახლოების გზებს ეძებს. კულტურული ელემენტებით დაახლოება ვერ ხორციელდება, რადგან რუსეთის წიაღში ყოფნის 200-წლიანი ისტორიის მანძილზე, საქართველომ რუსული კულტურა არ მიიღო - რუსეთზე გატარებული ევროპული კულტურა მიიღო და როდესაც რუსეთმა საქართველო დატოვა, ჩვენთან დარჩა ევროპული არქიტექტურა, ევროპული ჩაცმულობა, ლიტერატურა, მუსიკა, ჩვევები. კულტურულად ჩვენ სწრაფად დავშორდით ერთმანეთს, დარჩა მხოლოდ მართლმადიდებლობა, როგორც არგუმენტი, რომ საერთო რელიგია გვაქვს. სწორედ ამით ცდილობენ ჩვენთან დაკავშირებას. ამიტომ რუსი წმინდანების შემოყვანა და მათი მოღვაწეობის გაცნობა ჩვენი მრევლისთვის, ეს გავლენის ოპერაციას ჰგავს”, - ამბობს Globalnews.ge-სთან ინტერვიუში ევროპული კვლევების ცენტრის დირექტორი.

In an interview with www.globalnews.ge, Kakha Gogolashvili, the director of the "Rondel Foundation" European Studies Center, discusses the reasons for the placement of an icon depicting Stalin in the main cathedral of Georgia. He notes that "the desire to reincarnate Stalinism is only in Russian interests today."
"If there is a reincarnation of Stalinism anywhere today, it is in Russia. Today's Putin's Russia is built on an attempt to once again create an image of a country that can strike fear into the international community. That is why Stalin is being cultivated. The cultivation of Stalin is an attempt to re-emerge from common ideological roots and spread it to neighboring states where Russia considers its legitimate sphere of influence. An attempt is being made to create a common foundation again and for countries to easily see what they have in common with Russia. All the groups that are trying to make Stalin appear in the society and establish him, in one way or another, are sympathetic towards Russia," says Kakha Gogolashvili, director of the Center for European Studies.
According to him, the fact that the Georgian church "has taken a step back is an indication that Russian influence has not firmly entered the Church."
"The Church quickly retreated because it foresaw that if these discussions continued, the public would delve deeper into this topic, uncovering the vicious foundations on which this action is based. This revelation would expose the underlying reasons for all that has occurred. The fact that the church took a step back indicates that Russian influence has not firmly permeated the church as a whole, but is attempting to establish a foothold there. It appears that there are alternative voices and perspectives within the Church, but they seem reluctant to bring up these internal discussions, although it is possible that a similar discussion took place within the Church. It is possible that this was a hybrid operation designed to test the congregation's attitude towards Stalin, or it may have been the initial step in propagating similar influences. While the focus is on Stalin, in the end, they bring out the icon, remove Stalin, and then reinstate it. Does this signify the introduction of a Russian saint's icon into our cathedral?! This fact itself is questionable. Perhaps the hybrid operation is not so much about Stalin as it is about introducing as many Russian saints as possible into our church. Russia is seeking ways to draw closer to us. However, it is not feasible to achieve rapprochement through cultural elements, as Georgia did not embrace Russian culture during its 200-year history within the bosom of Russia. The European culture was imparted to Russia, and when Russia departed from Georgia, European architecture, clothing, literature, music, and customs remained with us. Culturally, we swiftly grew apart, leaving only Orthodoxy as evidence of our shared religion. This is what they are trying to do to connect with us. Therefore, bringing in Russian saints and introducing their work to our congregation is akin to an influence operation," stated the director of the European Studies Center in an interview with Globalnews.ge.