ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწემ, ჯეიმს ო'ბრაიენმა, გერმანიის მარშალის ფონდში გამართულ შეხვედრაზე, ვრცლად ისაუბრა შავი ზღვის რეგიონში უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მნიშვნელობაზე. მან ვრცლადვე უპასუხა შეკითხვას, თუ როგორ ხედავს შავი ზღვის რეგიონში საქართველოს როლს, მითუმეტეს, იმ ფონზე, როდესაც რუსეთი, ოკუპირებულ აფხაზეთში, პორტის მშენებლობას აანონსებს. სახელმწიფო დეპარტამენტის მაღალჩინოსანი აცხადებს, რომ შავი ზღვის რეგიონში საქართველო განიხილება, როგორც კრიტიკულად მნიშვნელოვანი პარტნიორი.
"შავი ზღვის უსაფრთოების კონტექსტში ჩვენ განვიხილავთ საქართველოს, როგორც კრიტიკულად მნიშვნელოვან პარტნიორს. თუ შეხვედავთ ფართო სურათს, ცენტრალური აზრიის ქვეყნები სავაჭრო გზებს ეძებენ, რომელიც არ გულისხმობს მხოლოდ ჩინეთსა და რუსეთს. მათ ააშენეს მნიშვნელოვანი ინფრასტრუქტურა რუსეთში გასავლელად, ახლა მათ სურთ სხვა ინფრასტრუქტურის შექმნა. ეს კი ნიშნავს, რომ გზა გადის კასპიიდან აზერბაიჯანზე, შემდეგ საქართველოზე და იმედი გვაქვს, რომ სომხეთთან და თურქეთთან შეთანხმებით, ეს მარშრუტი უზარმაზარი ტვირთის გატარებას შეძლებს. გლობალური ვაჭრობის კონტექსტში, შავ ზღვას კიდევ უფრო ფართო კონტექსტში ვუყურებთ. ამიტომ განვაგრძობთ მუშაობას ევროკავშირთან, რადგან ეს ფუნდამენტურ პარტნიორობას წარმოადგენს. მომავალ კვირას, ბრიუსელში, კონფრენეცია ჩატარდება, სადაც ზოგიერთი სავაჭრო შესაძლებლობების დაფინანსების საკითხი განიხილება. მასში EBRD-იც მონაწილეობს. შავი ზღვის რეგიონი მოიცავს საქართველოსა და რუმინეთს შორის LNG კავშირს (თხევადი ბუნებრივი აირი), წყალქვეშა კაბელებს ელექტროენერგიისთვის, კომუნიკაციებისთვის და ა.შ. ასე რომ, ის გახდება ეკონომიკური ჩართულობის მჭიდრო არეალი იმაზე მეტად, ვიდრე აქამდე იყო. ჩვენ უნდა დავრწმუნდეთ, რომ ის დაცულია და ამ ფართო სპექტრში ჩართული ქვეყნების წესები ყველასთვის ნათელია, მათ შორის, რუსეთისთვის და ჩვენ ამას გავაკეთებთ საქართველოსთან ერთად. საქართველოში მიმდინარე წელს ძალიან მნიშვნელოვანი საპარლამენტო არჩევნებია დაგეგმილი. ჩვენ მტკიცედ ვუჭერთ მხარს საერთაშორისო დამკვირვებელთა მისიას. ჩვენ ვაპირებთ, ვიმუშაოთ ამ მისიასთან და ასევე საქართველოში ნამდვილად ენერგიულ სამოქალაქო საზოგადოებასთან ერთად, რათა დავინახოთ, რომ არჩევნები კარგად წარიმართება, რადგან ვიცით, რომ საქართველოს მოქალაქეების 85%-ზე მეტი, მუდმივად ამბობს - მას რეფორმა და ევროკავშირში გაწევრიანება. ეს არის ის, რის გვერდითაც უნდა ვიდგეთ. საქართველოს მთავრობამ, ნამდვილად გამოავლინა ძალისხმევა რეფორმების გასატარებლად, განსაკუთრებით, ბოლო თვეების განმავლობაში, ჩვენ ვაფასებთ, რაც მათ გააკეთეს, მათ შორის, სანქციების გვერდის ავლის შესაზღუდად განხორციელებული მრავალი აქტივობით. ვფიქრობ, არსებობს დიდი ოპტიმიზმი, რომ საქართველო მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს რეგიონში. ჩვენ ასევე ვიცით, რომ რუსეთი საკმაოდ დიდ ინვესტიციას ახორციელებს პორტ ნოვოროსისკში. მან დაიპყრო რამდენიმე უკრაინული პორტიც და აშენებს ინფრასტრუქტურად აფხაზეთშიც. ასე რომ, ჩვენ ამ მიმართულებით მომდევნო წლების განმავლობაში ვიმუშავებთ, რადგან ის ეხება 10 ქვეყანას, რომლებსაც მხოლოდ მეტი მშვიდობა და კეთილდღეობა სურთ შავ ზღვაში უსაფრთხოების უზრუნველყოფით", - ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწემ, ჯეიმს ო'ბრაიენმა.

US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, James O'Brien, spoke at length about the importance of ensuring security in the Black Sea region during a meeting held at the German Marshall Fund. He answered questions in detail about how he sees Georgia's role in the Black Sea region, especially in light of Russia's announcement of the construction of a port in occupied Abkhazia. A senior official at the State Department stated that Georgia is considered a critically important partner in the Black Sea region.
"Georgia is a critical security partner for the Black Sea. Now, if we look at what' s about to happen, the Central Asian states are looking for trade routes that aren't just China or Russia. They have built a lot of their infrastructure to go through Russia, but now they want to build different infrastructure. This means it flows down across the Caspian, through Azerbaijan, and then goes to Georgia. We hope there will be an arrangement with Armenia and Turkey so that it flows out that way, providing both routes to handle huge volumes. We're looking at the Black Sea then managing even more of the global trade in key, critical minerals, grain, and all kinds of items. We'll do some work again with the EU because this is a foundational partnership. So, we'll have to work with the EU in promoting exactly this. There's a conference next week in Brussels about financing some of these trade opportunities. It's hosted by AIB and EBRD, and we will participate. This is really important, and the Black Sea will end up with LNG connections between Georgia and Romania. It will end up with a number of undersea cables for electricity and communications, and a lot of offshore gas production for Romania, potentially for other countries. So, it's going to become a dense area of economic involvement, even beyond what it was before. We need to make sure that's protected, and we need to ensure that the rules of engagement across that wide range of countries are pretty clear to everyone, including Russia. Then we'll do that with Georgia, Georgia itself. You've got these very important parliamentary elections this year, and we strongly supported the international observer mission. We're going to be working with that mission and, frankly, with the really vibrant civil society in Georgia to ensure that the election goes well because what we know is that more than 85% of citizens of Georgia continually say what they want is reform and entry into the EU. That's where we stand. Now the Georgian Government has really put in an effort at reform measures, particularly over the last months, and we appreciate what they've done. We appreciate what they've done to avoid sanction circumvention by restricting a lot of activity. I think there's room to have a lot of optimism that Georgia will be a key contributor in that environment, knowing that Russia is investing a lot in its own important overseers. It's investing in the area, it's taken over a number of Ukrainian ports, and it's attempting to use them. As you say, it's building its own infrastructure in concert. So this will be something we have to work our way through over the next years, but we'll get through it because there are 10 countries who just want more peace and prosperity from having a secure arrangement in the Black Sea", - said US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, James O'Brien.