საქართველოში ევროკავშირის ელჩის, პაველ ჰერჩინსკის განცხადებით, უახლოეს დღეებში, ევროკავშირის 27 წევრი სახელმწიფო საქართველოს საკითხის განხილვას დაიწყებს.
"ხვალ, 8 ოქტომბერს საქართველოს საკითხზე საპარლამენტო დებატები გაიმართება. სიტყვის წარმოსათქმელად მიწვეულია ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენელი. ვფიქრობ, მისი სახელით ერთ-ერთი ევროკომისარი გააკეთებს ამას. შემდეგ კვირას კი, 14 ოქტომბერს, გაიმართება ევროკავშირის საგრეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრა, სადაც ასევე საქართველოს საკითხი ოფიციალურად არის დღის წესრიგში შეტანილი. 27 მინისტრს ექნება შესაძლებლობა, რომ განიხილოს საქართველოში არსებული სიტუაცია, შემდეგ, 17 და 18 ოქტომბერს, გვექნება ევროპული საბჭო და როგორც ვიცი, ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა, შარლ მიშელმა ასევე შესთავაზა ევროკავშირის 27 ლიდერს - პრეზიდენტებსა და პრემიერ-მინისტრებს, განიხილონ საქართველოს საკითხი და ასევე, ჩვენ ველოდებით საქართველოს შესახებ გაფართოების ანგარიშის გამოქვეყნებას ოქტომბრის მეორე ნახევარში, რაც, სავარაუდოდ, არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე, ან არჩევნებიდან რამდენიმე დღეში მოხდება", - უთხრა ელჩმა მედიის წარმომადგენლებს. მან ასევე დასძინა, რომ საქართველოს საკითხის განხილვა 27 ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრებისა და ევროკავშირის ლიდერების ინიციატივით, "კარგი ნიშანი არ გახლავთ და ლიდერები შეშფოთებულები არიან საქართველოში განვითარებული მოვლენების გამო".
"ჩემი აზრით, ის ფაქტი, რომ საქართველოს საკითხს განიხილავენ ევროპარლამენტში, საქართველოში არსებულ სიტუაციას განიხილავენ 27 ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრები და ევროკავშირის ლიდერები, არ არის კარგი ნიშანი. ეს ნიშნავს, რომ ლიდერები შეშფოთებულები არიან, ეს ნიშნავს, რომ ვღელავთ განვითარებული მოვლენების გამო. ნამდვილად გულსატკენი იყო, რომ ივნისში, ევროპულ საბჭოზე, ევროკავშირის 27-მა პრეზიდენტმა და პრემიერ-მინისტრმა კოლექტიურად მიიღო გადაწყვეტილება, რომ საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესი შეეჩერებინათ. ეს საჭირო გახდა ძალიან შემაშფოთებელი საკანონმდებლო ინიციატივების გამო, საქართველოს ხელისუფლების ძალიან შემაშფოთებელი ინიციატივების გამო, ძალიან შემაშფოთებელი ანტიდასავლური, ანტიევროპული პროპაგანდის, ნარატივებისა და შეთქმულების თეორიების გამო, რომელიც არ შეწყვეტილა. ეს არის ძალიან დრამატული გადაწყვეტილება, მაგრამ საქართველო-ევროკავშირის დღევანდელი ურთიერთობის რეალობაა, რომელიც ვიმედოვნებ, რომ არჩევნების შემდეგ შეიცვლება, ვინც არ უნდა იქნას არჩეული", - თქვა საქართველოში ევროკავშირის ელჩმა.

According to Paweł Herczyński, the Ambassador of the European Union to Georgia, the 27 member states of the European Union will begin discussing the issue of Georgia in the coming days.
"Tomorrow, October 8, a parliamentary debate on the issue of Georgia will take place. The highest representative of the European Union has been invited to deliver a speech, and I believe one of the European Commissioners will do so on his behalf. Next week, on October 14, the meeting of the EU ministers of foreign affairs will be held, where the issue of Georgia is also officially on the agenda. The 27 ministers will have the opportunity to discuss the situation in Georgia, and then, on October 17 and 18, we will have the European Council. As I understand it, the president of the European Council, Charles Michel, has also suggested that the 27 leaders of the European Union—presidents and prime ministers—discuss the issue of Georgia. Additionally, we expect the publication of the expansion report on Georgia in the second half of October, which will likely occur a few days before or after the elections," the ambassador told media representatives.
He also added that the discussion of the issue of Georgia, initiated by the foreign ministers of the 27 countries and the leaders of the European Union, "is not a good sign, and the leaders are concerned about the developments in Georgia."
"In my opinion, the fact that the issue of Georgia is being discussed in the European Parliament and by the foreign ministers of the 27 countries and the leaders of the European Union is not a good sign. It indicates that the leaders are worried, and it means we are concerned about the developments. It was truly heartbreaking that in June, at the European Council, the 27 presidents and prime ministers of the European Union made a collective decision to suspend Georgia's accession to the European Union due to the persistent narratives and conspiracy theories. This is a very dramatic decision, but it reflects the current reality of Georgia-EU relations, which I hope will change after the elections, regardless of who is elected," said the EU ambassador to Georgia.