საქართველოში მოქმედი ტელეკომპანიები, "მთავარი არხი", "ფორმულა" და "ტვ-პირველი" ერთობლივ განცხადებას აქვეყნებენ, რომელშიც აღნიშნულია, რომ მმართველი პარტიის მოთხოვნისა და მუქარის მიუხედავად, ეთერში "ქართული ოცნების" წინასაარჩევნო ბანერებსა და ვიდეორგოლებს არ განათავსებენ, სადაც ოკუპანტი რუსებისგან დანგრეული უკრაინის კადრებია გამოყენებული.
"ქართული ოცნება" აგრძელებს საკუთარი პოლიტიკური კამპანიისთვის უკრაინელი ხალხის ტრაგედიით სპეკულირებას და ახლა უკვე ტელევიზიებისგან მოითხოვს იმ ამორალური ბანერების ეთერში გაშვებას, რომლებიც ქუჩებში, ბილბორდებზე აქვს გამოფენილი.
ივანიშვილის კუთვნილი ხელისუფლება გვაყენებს დილემის წინაშე - ან დავუთმოთ ეთერი ზემოაღნიშნულ ვიდეორგოლებს, ან დაგვეკისრება დიდძალი ჯარიმები, რაც, შესაძლოა, არხების საქმიანობის შეჩერების საფრთხემდეც მივიდეს. მიუხედავად იმისა, რომ ხელისუფლებისგან დაკისრებული დაუსრულებელი ჯარიმები კრიტიკული არხებისთვის მძიმე ტვირთია, ჩვენ მაინც არ ვაპირებთ, თუნდაც ირიბად, ხელი შევუწყოთ "ქართული ოცნების" რუსულ პროპაგანდას და უკრაინელი ხალხის დაცინვას", - ნათქვამია განცხადებაში და იქვე აღნიშნულია, რომ სამივე ტელეკომპანია "იზიარებს ევროკავშირის შეფასებას, რომ ეს არის აღმაშფოთებელი, სამარცხვინო და შემზარავი კამპანია".
ამასთან, ტელეკომპანიები მიმართავენ საერთაშორისო საზოგადოებას, დასავლეთის დიპლომატიურ წარმომადგენლობებს, სამოქალაქო ორგანიზაციებსა და სახალხო დამცველს, "დააფიქსირონ სათანადო რეაქცია "ქართული ოცნების" ქმედებაზე და მხარში დაუდგნენ კრიტიკულ არხებს ამ პრინციპულ საკითხში, რომელიც ცდება პოლიტიკური გემოვნების ჩარჩოებს და სახელმწიფოებრივი თავმოყვარეობის თემას წარმოადგენს".
26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებამდე ზუსტად ერთი თვით ადრე, თბილისის ქუჩებში გამოჩნდა საარჩევნო ბანერები, რომლის ერთ მხარეს, ნაცრისფერ ფონზე, რუსეთის თავდასხმების შედეგად დანგრეული უკრაინის ქალაქების, ეკლესიების, საავადმყოფოებისა და თეატრების ფოტოებია ნაჩვენები, მეორე მხარეს კი, ფერადი კადრებია აღბეჭდილი საქართველოს სხვადასხვა ქალაქისა თუ შენობის ხედით. პარალელურად, მმართველმა პარტიამ გამოაქვეყნა იმავე შინაარსის ვიდეორგოლი. ბანერები გახლავთ "ქართული ოცნების" საარჩევნო რიტორიკის გაგრძელება, რომ "ქართულმა საზოგადოებას არჩევანი უნდა გააკეთოს ომსა და მშვიდობას შორის".

The TV companies operating in Georgia—"Mtavari Arkhi," "Formula," and "TV-Pirveli"—have issued a joint statement asserting that, despite the demands and threats from the ruling party, they will not broadcast pre-election banners and videos from "Georgian Dream" that feature footage of Ukrainians who were destroyed by the occupying Russians.
"Continuing to exploit the tragedy of the Ukrainian people for its own political campaign, Georgian Dream is now demanding that TV channels broadcast the immoral banners displayed on billboards across the streets. The Ivanishvili-controlled government is putting us in a dilemma—either we broadcast these videos or face heavy fines, which could lead to the suspension of our channels' operations.
Despite the heavy burden of endless fines imposed by the authorities on critical channels, we have no intention of supporting, even indirectly, the Russian propaganda of the Georgian Dream or the mockery of the Ukrainian people. We fully share the EU Ambassador's assessment that this campaign is "outrageous, disgraceful, and appalling," and, therefore, we refuse to broadcast these videos.
We call on the international community, Western diplomatic missions, civil organisations and the Public Defender to respond appropriately to the actions of the Georgian Dream and to support independent channels in this crucial issue that transcends political tastes and is a matter of national dignity" - reads the statement.
One month before the parliamentary elections on October 26, the ruling party's election banners appeared on the streets of Tbilisi. One side of the banners features a gray background with images of Ukrainian cities, churches, hospitals, and theaters that have been destroyed by Russian attacks, while the other side displays vibrant views of various cities and buildings in Georgia. Concurrently, the ruling party released a video with similar content. These banners are part of the "Georgian Dream" election rhetoric, which suggests that "Georgian society must choose between war and peace."