ბრიტანეთის საელჩომ Facebook-ზე ბრიტანეთის ელჩის, გარეტ უორდის განცხადება გაავრცელა, რომელშიც ელჩმა ღრმა შეშფოთება გამოთქვა "ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანთა დაცვის" საკანონმდებლო პაკეტის მიღების გამო. მისი თქმით, ახალი კანონები საფრთხეს უქმნის ფუნდამენტურ უფლებებს, განსაკუთრებით კი გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლებას და რისკის შემცველია საქართველოს თითოეული მოქალაქისთვის.
"ვწუხვართ, რომ ხელი მოეწერა ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ კანონთა პაკეტს. ეს კანონთა პაკეტი ძირს უთხრის ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებს, მათ შორის გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლებას და რისკის შემცველია ყველა საქართველოს მოქალაქისთვის. ის ხელს შეუწყობს ისედაც მოწყვლადი ჯგუფების მიმართ კიდევ უფრო მეტ დისკრიმინაციას და მარგინალიზაციას."- წერია განცხადებაში.
გარეტ უორდი შეშფოთებას კანონების მიღების სისწრაფის გამოც გამოხატავს: "შეშფოთებულები ვართ, რომ კანონთა პაკეტი მიღებულ იქნა ასეთ მოკლე დროში. კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას გადახედოს "ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ“ კანონთა პაკეტს" – აღნიშნა მან.
ელჩმა თავისი განცხადება ბრიტანეთისა და საქართველოს ხანგრძლივ ურთიერთობებზე საკანონმდებლო პაკეტის შესაძლო ზეგავლენაზე ხაზგასმით დაასრულა, მისი თქმით "ეს კანონები ეჭვქვეშ აყენებს ბრიტანეთსა და საქართველოს შორის მრავალწლიან ურთიერთობას."
ცნობისთვის, პარლამენტმა ლგბტ უფლებების შემზღუდველი, "ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ" საკანონმდებლო პაკეტი 17 სექტემბერს მიიღო. პლენარულ სხდომაზე კანონპროექტს მესამე მოსმენით მხარი 84-მა დეპუტატმა დაუჭირა, წინააღმდეგი კი არავინ იყო.
გუშინ, 2 ოქტომბერს, საქართველოს პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა, პარლამენტის მიერ მიღებულ ანტი-LGBTQ+ კანონთა პაკეტს ხელი არ მოაწერა. თუმცა, ზურაბიშვილმა ვეტოს უფლება არ გამოიყენა. საკანონმდებლო პაკეტს ხელი დღეს პარლამენტის თავმჯდომარემ, შალვა პაპუაშვილმა მოაწერა.

In a recent statement on social media, the British Embassy expressed deep concern over the adoption of the legislative package titled "Family Values and Protection of Minors." Ambassador Gareth Ward emphasized that the new laws undermine fundamental rights, particularly the rights to freedom of expression and assembly for all Georgian citizens.
Statement reads: "The UK regrets that the legislative package on "family values and protection of minors" has passed into law today. This package undermines fundamental rights to freedom of expression and assembly for all Georgian citizens. It encourages discrimination against marginalised communities who are already vulnerable."
He further expressed alarm over the speed at which the legislation was passed, describing it as concerning. "We are concerned that this legislation has been passed at speed. We reiterate our call to the Georgian authorities to reconsider the package of laws on "family values and protection of minors" which, together with the Law on Transparency of Foreign Influence, place restrictions on both civil society and individual Georgians" he added.
Ambassador Ward concluded by highlighting the potential impact on the long-standing relationship between the UK and Georgia, stating, "These laws call into question the breadth of the UK-Georgia relationship."
The Parliament adopted the legislative package restricting LGBT rights, titled "Family Values and Protection of Minors," on September 17. During the plenary session, 84 deputies voted in favor of the bill on its third reading, with no one opposing it.
Yesterday, on October 2, the President of Georgia, Salome Zourabichvili, did not sign the anti-LGBTQ+ legislative package passed by Parliament. However, Zourabichvili did not exercise her veto power. Today, the Speaker of Parliament, Shalva Papuashvili, signed the legislative package into law.