გაეროს აივ/შიდსის გაერთიანებული პროგრამა (UNAIDS) ღრმა შეშფოთებას გამოთქვამს საქართველოს მიერ მიღებულ ჰომოფობიურ კანონმდებლობასთან დაკავშირებით, რომელიც, მათი თქმით, სერიოზულ რისკებს უქმნის საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისა და ადამიანის უფლებების დაცვის პროცესს.
ორგანიზაცია უერთდება ადამიანის უფლებათა უზენაესი კომისრის ოფისის განცხადებას, რომელიც აღნიშნავს, რომ ეს საკანონმდებლო პაკეტი "აწესებს დისკრიმინაციულ შეზღუდვებს განათლებაზე, საჯარო დისკუსიებზე და სექსუალურ ორიენტაციასთან და გენდერულ იდენტობასთან დაკავშირებულ შეკრებებზე".
UNAIDS ხაზს უსვამს, რომ მსგავსი დისკრიმინაციული კანონმდებლობა არღვევს ფუნდამენტურ უფლებებს და აძლიერებს სტიგმას, რაც ხელს უშლის LGBTQ+ ადამიანების შეუზღუდავ წვდომას აუცილებელ ჯანდაცვის მომსახურებაზე. ეს კი თავის მხრივ, ართულებს საქართველოს მცდელობებს აივ-ის და სხვა ინფექციური დაავადებების წინააღმდეგ ბრძოლაში:
"ჩვენი ორგანიზაცია აცხადებს, რომ თანამედროვე საზოგადოებაში არ უნდა არსებობდეს კანონები, რომლებიც LGBTQ+ ინდივიდების დისკრიმინაციას ეწევიან. ასეთი კანონები იწვევენ შევიწროებას, დისკრიმინაციას, ძალადობას და სოციალური განხეთქილებას, რაც საფრთხეს უქმნის აივის ეპიდემიის დასრულების მცდელობებს. მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, გაუქმოს ეს საზიანო კანონები. სტიგმა კლავს, მაგრამ სოლიდარობა სიცოცხლეს ინარჩუნებს. LGBTQ+ ადამიანების უფლებების დაცვა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის, სოციალური სოლიდარობისა და თანასწორობისათვის" – ნათქვამია განცხადებაში.
პარლამენტმა ლგბტ უფლებების შემზღუდველი, "ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ" საკანონმდებლო პაკეტი 17 სექტემბერს მიიღო. პლენარულ სხდომაზე კანონპროექტს მესამე მოსმენით მხარი 84-მა დეპუტატმა დაუჭირა, წინააღმდეგი კი არავინ იყო.
გუშინ, 2 ოქტომბერს, საქართველოს პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა, პარლამენტის მიერ მიღებულ ანტი-LGBTQ+ კანონთა პაკეტს ხელი არ მოაწერა. თუმცა, ზურაბიშვილმა ვეტოს უფლება არ გამოიყენა. საკანონმდებლო პაკეტს ხელი დღეს პარლამენტის თავმჯდომარემ, შალვა პაპუაშვილმა მოაწერა.

UNAIDS has expressed profound concern regarding the recent adoption of anti-LGBTQ+ legislation in Georgia, highlighting the serious risks these laws pose to public health and human rights. The organization has joined the UN Office for the High Commissioner of Human Rights in denouncing the legislation, which is expected to impose discriminatory restrictions on education, public discussions, and gatherings related to sexual orientation and gender identity.
UNAIDS emphasized that such discriminatory laws violate fundamental rights to autonomy, dignity, and equality. They exacerbate stigma and hinder access to essential health services for LGBTQ+ individuals, undermining Georgia’s efforts to end AIDS and combat other infectious diseases.
"The presence of laws that discriminate against LGBTQ+ individuals has no place in modern society," a UNAIDS spokesperson stated. "These measures lead to harassment, discrimination, violence, and social exclusion, jeopardizing our collective efforts to end the HIV epidemic."
UNAIDS has called on Georgian authorities to repeal these harmful laws, warning that they will further isolate marginalized communities and worsen public health outcomes. "Stigma kills, but solidarity saves lives," the spokesperson added. "Upholding the rights of LGBTQ+ people is crucial to advancing public health, social cohesion, and equality for all."
The Parliament adopted the legislative package restricting LGBTQ+ rights, titled “On Family Values and the Protection of Minors,” on September 17. During the plenary session, the bill was supported by 84 deputies in its third reading, with no one opposing it.
Yesterday, on October 2, the President of Georgia, Salome Zourabichvili, did not sign the anti-LGBTQ+ legislative package passed by Parliament. However, Zourabichvili did not exercise her veto power. The legislative package was signed today by the Chairman of Parliament, Shalva Papuashvili.