ანტიკორუფციული ბიურო TI-ის საარჩევნო მიზნის მქონე ორგანიზაციის სტატუსს მოუხსნის. ამის შესახებ ანტიკორუფციული ბიუროს უფროსმა, რაჟდენ კუპრაშვილმა, ბრიფინგზე განაცხადა.
"აუცილებლად მივიჩნევ, რომ გამოვიყენო დისკრეცია და "გამჭვირვალობა - საქართველოს" და ეკა გიგაურს გავუუქმო ყველა ის გადაწყვეტილება, რომლის თანახმადაც ორგანიზაციას და ეკა გიგაურს დავავალდებულეთ გამჭვირვალე გაეხადათ პოლიტიკურ პროცესებში გაწეული დანახარჯები და ეს გაეცნოთ საზოგადოებისთვის" - განაცხადა კუპრაშვილმა.
გუშინ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ გააკეთა განცხადება, რომ „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ და სხვა ორგანიზაციებს, განცხადებული საარჩევნო მიზნის მქონე ორგანიზაციის სტატუსი უნდა მოეხსნათ".
24 სექტემბერს ანტიკორუფციულმა ბიურომ საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო და მისი აღმასრულებელი დირექტორი, ეკა გიგაური გაცხადებული საარჩევნო მიზნის მქონე სუბიექტად დაასახელა. ფაქტს სენატორები ჯიმ რიში, ბენ კარდინი, პიტ რიკეტსი და ჯინ შაჰინი გამოეხმაურა და ანტიკორუფციული ბიუროს გადაწყვეტილებას შემაშფოთებელი უწოდეს.

"The Anti-Corruption Bureau will revoke the status of 'International Transparency - Georgia' as an organization with declared electoral goals. This was stated by the head of the Anti-Corruption Bureau, Razhden Kuprashvili, at a briefing.
'I believe it is essential to exercise discretion and revoke all decisions regarding "Transparency International - Georgia" and Eka Gigauri that obligate the organization and Eka Gigauri to disclose the expenses incurred in political processes transparently and to inform the public about them,' Kuprashvili said.
Yesterday, the Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze, announced that the status of 'International Transparency - Georgia' and other organizations as organizations with declared electoral goals should be revoked."
On September 24, the Anti-Corruption Bureau designated 'International Transparency – Georgia' and its executive director, Eka Gigauri, as subjects with a declared electoral goal. Senators Jim Risch, Ben Cardin, Pete Ricketts, and Jeanne Shaheen responded to the event, calling the Anti-Corruption Bureau's decision troubling.