საქართველოს პრემიერმინისტრი, ირაკლი კობახიძე აცხადებს, რომ “მიზანშეწონილად მიაჩნია საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს” განცხადებული საარჩევნო მიზნის მქონე ორგანიზაციის სტატუსი მოეხსნას”.
"ის ფაქტი, რომ საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს აქვს განცხადებული საარჩევნო მიზანი და ის აწარმოებს ღია საარჩევნო აგიტაცია-პროპაგანდას მმართველი პარტიის წინააღმდეგ, რისთვისაც შესაბამის ფინანსურ და სხვა მატერიალურ რესურსებსაც იყენებს, ნებისმიერი ობიექტური დამკვირვებლისთვის ცხადია. აქედან გამომდინარე, ანტიკორუფციული ბიუროს გადაწყვეტილება, სამართლებრივი თვალსაზრისით, უტყუარობის უმაღლესი სტანდარტით არის დასაბუთებული და სრულად შეესატყვისება "მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ" საქართველოს ორგანული კანონის მოთხოვნებს. შესაბამისად, გასაკვირი არაა, რომ ანტიკორუფციული ბიუროს გადაწყვეტილების მართებულობა პირველი ინსტანციის სასამართლომაც დაადასტურა.
თუმცა, სახელმწიფო ინტერესებისათვის და პირველ რიგში, საარჩევნო პროცესში გარე მანიპულაციის თავიდან ასარიდებლად, რისი პირველი ნიშნებიც უკვე გამოიკვეთა, მიზანშეწონილად მიმაჩნია, საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს განცხადებული საარჩევნო მიზნის მქონე ორგანიზაციის სტატუსი მოეხსნას. ამასთან, სასურველია, იგივე მიდგომა გავრცელდეს გაცხადებული საარჩევნო მიზნის მქონე ორგანიზაციად აღიარებულ სხვა სუბიექტებზეც.” - წერს ირაკლი კობახიძე.
მისივე თქმით, არასამთავრობო ორგანიზაციის საარჩევნო მიზნისა და "მრავალწლიანი რადიკალური და მაპოლარიზებელი პოლიტიკური დღის წესრიგის" შესახებ საზოგადოებისთვის ისედაც ცნობილია და "საზოგადოების მიერ სათანადო დასკვნების გამოსატანად, ამ ორგანიზაციისთვის არავითარი სამართლებრივი სტატუსის შეფარდება არ არის აუცილებელი."
24 სექტემბერს ანტიკორუფციულმა ბიურომ საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო და მისი აღმასრულებელი დირექტორი, ეკა გიგაური გაცხადებული საარჩევნო მიზნის მქონე სუბიექტად დაასახელა. ფაქტს სენატორები ჯიმ რიში, ბენ კარდინი, პიტ რიკეტსი და ჯინ შაჰინი გამოეხმაურა და ანტიკორუფციული ბიუროს გადაწყვეტილებას შემაშფოთებელი უწოდეს.
პრემიერ მინისტრის განცხადებას მალევე გამოეხმაურა "აირჩიე ევროპის" ერთ-ერთი დამფუძნებელი, რომელმაც აღნიშნა, რომ ხელისუფლების პოზიციის ცვლილება "მნიშვნელოვანი წინ გადადგმული ნაბიჯია ხელისუფლების ცვლილებისკენ".
"როგორც ახლა მოუწია საქართველოს ხელისუფლებას ჩვენი სიმართლის აღიარება, ასევე მოუწევს არჩევნების შედეგების აღიარება", - განაცხადა ხათუნა ლაგაზიძემ.

The Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze, states that "he finds it appropriate to revoke the status of 'International Transparency – Georgia' as an organization with a declared electoral goal."
"The fact that 'International Transparency – Georgia' has declared an electoral goal and is openly conducting electoral agitation and propaganda against the ruling party, using appropriate financial and other material resources for this purpose, is evident to any objective observer. Accordingly, the decision of the Anti-Corruption Bureau is justified by the highest standard of legal certainty and fully complies with the requirements of Georgia's Organic Law on Political Unions of Citizens. Therefore, it is not surprising that the correctness of the Anti-Corruption Bureau's decision has also been confirmed by the court of first instance.
However, for the sake of state interests and, first and foremost, to prevent external manipulation in the electoral process, the first signs of which have already emerged, I find it appropriate to revoke the status of 'International Transparency – Georgia' as an organization with a declared electoral goal. Additionally, it would be desirable to apply the same approach to other entities recognized as organizations with a declared electoral goal," writes Irakli Kobakhidze.
According to him, the public is already aware of the NGO's electoral goal and its "long-standing radical and polarizing political agenda," and "no legal status is necessary for the public to draw appropriate conclusions about this organization."
On September 24, the Anti-Corruption Bureau designated 'International Transparency – Georgia' and its executive director, Eka Gigauri, as subjects with a declared electoral goal. Senators Jim Risch, Ben Cardin, Pete Ricketts, and Jeanne Shaheen responded to the event, calling the Anti-Corruption Bureau's decision troubling.
The Prime Minister's statement was quickly addressed by one of the founders of 'Choose Europe,' who noted that the change in the government's position is a "significant step forward towards a change in government." "As the Georgian government was now forced to acknowledge our truth, they will also have to acknowledge the results of the elections," said Khatuna Lagazidze.