ევროკავშირის ელჩი საქართველოში, პაველ ჰერჩინსკი, საქართველოში ბოლო პერიოდის მოვლენების განვითარების დინამიკას აფასებს და ამბობს, რომ ევროკავშირთან დაახლოებისთვის საჭირო რეფორმების ნაცვლად, გაერთიანებასა და საქართველოს შორის დისტანცია გაიზარდა. მისივე განცხადებით, "თუ ვითარება გაუარესდება, ევროკავშირი მზადაა სხვადასხვა ელემენტის გამოსაყენებლად, მათ შორის, თავისუფალი სავიზო რეჟიმის დროებით შესაჩერებლად".
„ევროკავშირმა უმაღლეს დონეზე, პრეზიდენტებისა და პრემიერ-მინისტრების დონეზე გამოხატა შეშფოთება საქართველოში პროცესების განვითარების ტრაექტორიასთან დაკავშირებით. ჩვენ ცალსახად შეშფოთებულები ვართ, რომ იმ რეფორმების წარმოდგენის ნაცვლად, რომელიც საქართველოს ევროკავშირთან უფრო მეტად დააახლოებს, სამწუხაროდ, უკანასკნელი თვეების განმავლობაში ჩვენ გვქონდა პროცესების რამდენიმე განვითარება, რამაც გაზარდა დისტანცია საქართველოსა და ევროკავშირს შორის. ჩვენ ეს საკითხი შიგნით განვიხილეთ, წევრმა ქვეყნებმა განიხილეს ეს შიგნით და ჩვენ ხმამაღლა და მკაფიოდ განვაცხადეთ რამდენიმე თვის წინ, რომ ყველა შესაძლო ვარიანტი მაგიდაზეა, მათ შორის, საქართველოსთვის თავისუფალი სავიზო რეჟიმის დროებითი შეჩერება, პროცესების განვითარებაზე დაფუძნებით. ჩვენ ვაკვირდებით პროცესების განვითარებას, გულწრფელად ვიმედოვნებთ, რომ საარჩევნო კამპანია იქნება მშვიდობიანი, რომ არ იქნება ძალადობა, რომ არჩევნები იქნება თავისუფალი და სამართლიანი- ეს არის ჩვენი სურვილი, როგორ უნდა განვითარდეს მოვლენები, მაგრამ იმ შემთხვევაში თუ ვითარება გაუარესდება, რა თქმა უნდა, ჩვენ მზად ვართ გამოვიყენოთ ჩვენი ხელსაწყოების სხვადასხვა ელემენტი და თავისუფალი სავიზო რეჟიმის დროებითი შეჩერება ერთ-ერთი მათგანია", - განაცხადა პაველ ჰერჩინსკიმ და დასძინა, რომ იმედოვნებს, "აქამდე არ მივალთ, მაგრამ თუკი არჩევნები არ ჩაითვლება სამართლიანად და თავისუფლად", ევროკავშირი იძულებული იქნება აღადგინოს მის ხელთ არსებული ზომებ, მათ შორის ის, რაც გაკეთდა ბელარუსთან დაკავშირებით.
"ჩვენ არ ვაღიარეთ არჩევნები ბელარუსში, იქ არჩევნები მოიპარეს და ამიტომ ჩვენ წარვადგინეთ სხვადასხვა ზომების ფართო სპექტრი, სანქციების ჩათვლით. ეს არის ყველაზე უარესი სცენარი, იმედი მაქვს, აქამდე არ მივალთ და გულწრფელად ვიმედოვნებ, რომ საქართველოში 26 ოქტომბრის არჩევნები იქნება თავისუფალი, სამართლიანი და მშვიდობიანი და მზად ვართ, ვიმუშაოთ ნებისმიერ მთავრობასთან, რომელსაც ქართველი ხალხი აირჩევს და პატივს ვცემთ თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების ნებისმიერ შედეგებს", - უთხრა ელჩმა მედიის წარმომადგენლებს.
ის ასევე გამოეხმაურა ბიძინა ივანიშვილის განცხადებას, რომ ქართველმა ხალმხა ოს ხალხს 2008 წლის ომის გამო ბოდიში უნდა მოუხადოს. ევროკავშირის ელჩის თქმით, "ნგრევის უკან, რომელიც ახლა უკრაინაში მიმდინარეობს და 2008 წელს საქართველოში ხდებოდა და ასევე მსოფლიოს ბევრ სხვა ტერიტორიაზე, მათ შორის სირიაში, საჰელში, ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში, დგას რუსეთი".
"ევროკავშირის პოზიცია ყოველთვის კრისტალურად ნათელია, ჩვენ მხარს ვუჭერთ საქართველოს დამოუკიდებლობას, სუვერენიტეტს და ტერიტორიულ მთლიანობას. ჩვენ ამას მხარს ვუჭერთ არა მხოლოდ დეკლარაციებით და სიტყვებით, არამედ საქმითაც, თქვენ გაქვთ ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია ადგილზე, გყავთ ევროკავშირის დამკვირვებლები, რომლებიც მხარს უჭერენ ადგილობრივ მოსახლეობას, რომლებიც იტანჯებიან რუსეთის ოკუპაციის გამო. რაც შეეხება 2008 წლის ომს, ნება მომეცით, გარკვევით ვთქვა, რომ ქაოსის, ნგრევის უკან, რომელიც ახლა უკრაინაში მიმდინარეობს და 2008 წელს საქართველოში ხდებოდა და ასევე მსოფლიოს ბევრ სხვა ტერიტორიაზე, მათ შორის სირიაში, საჰელში, ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში, დგას რუსეთი. რუსეთი ყოველთვის დაინტერესებული იყო და დაინტერესებულია დესტაბილიზაციით, ქაოსით. ჩვენთვის, ევროკავშირისთვის რუსეთის ნეოკოლონისტური და იპერიალისტური ამბიციები მიუღებელია. მოვუწოდებთ ყველას, პატივი სცენ კანონის უზენაესობას. მიუღებელია, როდესაც უფრო დიდი და ძლიერი ქვეყანა იჭრება უფრო პატარა მეზობლის ტერიტორიაზე. სწორედ ამიტომ ვდგავართ უკრაინის გვერდით და სწორედ ამიტომ ვუჭერთ მხარს საქართველოს სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას", - უთხრა ქართულ მედიას ევროკავშირის ელჩმა პაველ ჰერჩინსკიმ.

In a recent address to journalists, Pawel Herczynski, the Ambassador of the European Union to Georgia, emphasized the importance of fair and free elections in the country, scheduled for October 26. He expressed hope that the elections would proceed without incident, but also outlined the EU's position should the electoral process fail to meet democratic standards.
"We are in contact with the OSCE/ODIHR core group. I know they have big plans to have a significant number of international observers before, during and after the elections. We are supporting local civil society organizations like ISFED, which will also observe the elections, and we await their assessments And based on those assessments, we will decide whether we will consider these elections to be fair and free. If, and I sincerely hope, we will not come to that, but if the elections are not considered fair and free, then unfortunately we will be forced to restore the measures we have and that is what we did in the past in relation to other countries, including Belarus" Herczynski stated.
"The worst-case scenario, I hope we don't come to this," he remarked, underscoring the EU's readiness to collaborate with any government that emerges from a fair electoral process.
He reiterated that it is solely up to the Georgian people to decide their future on election day. For Georgia to align with the EU, Herczynski emphasized the necessity of adhering to fundamental EU principles: democracy, rule of law, and respect for human rights. These, he noted, are non-negotiable tenets for any nation aspiring to join the European Union.
"The main issue is that if Georgia wants to join the European Union, if it wants to become part of the European Union family, we have the conditions for that. We did not create these conditions specifically for Georgia, they are conditions that apply to all countries that want to join the European Union. That is why we need very serious reforms, and it is also necessary that the basic principles on which the European Union is based be fully respected. These principles are widely known: democracy, rule of law, respect for human rights, including the rights of minorities. These are basic principles that are not subject to negotiation. So, if Georgia wants to become a part of the EU family, these principles must be fully respected" - the EU Ambassador said.
In conclusion, Herczynski expressed optimism for a peaceful electoral process, stating that if the elections are conducted fairly, the EU would recognize their outcomes and engage with the newly elected government.