საქართველოს ხელისუფლება ისე იქცევა, თითქოს მისი პრეროგატივაა გადაწყვიტოს, როდის შეუძლია ან არ შეუძლია ხალხს პროტესტი გამოხატოს და გამოიყენოს სპეცრაზმი, რათა დაარბიოს და თვითნებურად დააკავოს მომიტინგეები ძალადობის გამოყენებით, - ამის შესახებ Amnesty International-ის დირექტორის მოადგილე აღმოსავლეთ ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში, დენის კრივოშეევი აცხადებს.
„რისი მოწმეც გუშინ თბილისში გავხდით, იყო სასტიკი ანგარიშსწორება ხალხის მიმართ მშვიდობიანი პროტესტის უფლების გამოყენების გამო. ხელისუფლება იქცევა ისე, თითქოს მისი პრეროგატივაა გადაწყვიტოს, როდის შეუძლია ან არ შეუძლია ხალხს პროტესტი გამოხატოს და გამოიყენონ სპეცრაზმი, რათა დაარბიოს და თვითნებურად დააკავოს მომიტინგეები ძალადობის გამოყენებით. რამდენჯერმე ნახეს პოლიცია, როგორ მისდევდა და სცემდა გაქცეულ მომიტინგეებს ხელკეტებით, ალყაში აქცევდა მათ და უმოწყალოდ სცემდა, - აღნიშნავს დენის კრივოშეევი.
მისი თქმით, პოლიციამ თბილისში გუშინ სადამსჯელო ოპერაცია ჩაატარა.
„პოლიციამ იმის ნაცვლად, რომ ხელი შეეწყო მშვიდობიანი დემონსტრაციას, როგორც ჩანს, სადამსჯელო ოპერაცია ჩაატარა. მოვუწოდებთ სწრაფი, მიუკერძოებელი და საფუძვლიანი გამოძიების ჩატარებისკენ გამოყენებული ძალის ყველა შემთხვევასთან დაკავშირებით და პასუხისმგებლობის დაკისრებას იმ პირებისთვის, რომლებმაც ძალა გამოიყენეს. ჩვენ ასევე შევახსენებთ საქართველოს ხელისუფლებას, რომ მშვიდობიანი შეკრების უფლება ფუნდამენტურია და საქართველოს მთავრობამ უნდა შეასრულოს ქვეყნის საერთაშორისო ვალდებულებები ადამიანის უფლებათა დაცვის შესახებ, - აღნიშნულია დენის კრივოშეევის განცხადებაში.
მისი თქმით, Amnesty International-ი კვლავ მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, უარი თქვას „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტზე, რომელიც თავისუფლების უფლების შეზღუდვისკენაა მიმართული და "აშკარად მიზნად ისახავს დამოუკიდებელი სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების და მათი საქმიანობის შეზღუდვას".

"The authorities act as if it is their prerogative to decide when people can or cannot protest and deploy riot police to disperse and arbitrarily arrest the protestors using violence," said Denis Krivosheev, Deputy Director of Amnesty International for Eastern Europe and Central Asia.
"What we witnessed in Tbilisi yesterday was a brutal retribution against people for exercising their right to protest peacefully. The authorities act as if it is their prerogative to decide when people can or cannot protest and deploy riot police to disperse and arbitrarily arrest the protestors using violence. On several occasions, police were seen chasing and hitting fleeing protestors with truncheons, surrounding and beating them mercilessly while on the ground”, - noted Denis Krivosheev.
According to him, the police conducted a punishment operation in Tbilisi yesterday.
“Instead of facilitating a peaceful demonstration, the police have carried out what appears to be a punishment operation. We urge a swift, impartial and thorough investigation into all instances of force used, and accountability for those found responsible of unlawful use of force. We also remind the Georgian authorities that the right to peaceful assembly is fundamental, and the government of Georgia must comply with the country’s international human rights obligations.
Amnesty International also reiterates its call to drop the bill “On transparency of foreign influence,” which seeks to restrict the right to freedom of association and is clearly intended to smear and restrict independent civil society organizations and curb their activities,” said Denis Krivosheev.