საქართველოში, ოქტომბერში, მნიშვნელოვანი საყოველთაო არჩევნები გაიმართება და ბევრი შიშობს, რომ ქვეყანა მისი დიდი მეზობლის, რუსეთის მსგავსად, ავტორიტარიზმის გზით წავა. გასულ წელს, საახალწლო დღესასწაულებამდე ერთი დღით ადრე, ქართველმა მილიარდერმა და ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა ბიძინა ივანიშვილმა გამოაცხადა ოფიციალურად, რომ პარტია "ქართული ოცნების" დაარსებიდან ათ წელზე მეტი ხნის შემდეგ ისევ ბრუნდებოდა პოლიტიკაში. ივანიშვილი, რომელმაც თავისი სიმდიდრე რუსეთში მოიპოვა და რომელსაც ხშირად საქართველოს „ჩრდილოვან მმართველს“ უწოდებენ, არის „ქართული ოცნების“ პოლიტიკური პულსი, მიუხედავად იმისა, რომ 2021 წლის იანვარში პოლიტიკიდან წასვლის შესახებ განაცხადა. მისი საჯარო ინტერვიუები ნათლად აჩვენებს კრემლის იმ დეზინფორმაციული ნარატივების სათავეებს, რომელსაც „ქართული ოცნება“ უკვე წლებია რაც ავრცელებს.
ძლიერი რუსული კავშირები
რუსული პროპაგანდა და დეზინფორმაცია საქართველოში ივანიშვილის პარტია "ქართული ოცნების" აღზევების შემდეგ არნახულ სიმაღლეზე ავიდა. ბოლო წლების განმავლობაში გაიზარდა ულტრამემარჯვენე ჯგუფების გავლენა. ისინი ცდილობენ საქართველოს ევროატლანტიკურ მომავალში ეჭვის შეტანას და რუსეთთან მეგობრული ურთიერთობების პერსპექტივის წინა პლანზე წამოწევას. მთავარი მაგალითია „ქართული მარში“ - პოლიტიკური მოძრაობა, რომელიც 2017 წელს ჩამოყალიბდა, ასევე 2019 წელს დაარსებული ალტ-ინფო. ორივე ეს ორგანიზაცია ინტენსიურად ფუნქციონირებდა ინტერნეტში და ძალადობასაც მიმართავდა ქუჩებში, საბოლოოდ კი ისინი პოლიტიკურ პარტიებად ჩამოყალიბდნენ. დასავლეთის დისკრედიტაცია ქართულ საზოგადოებაში და საქართველოს ევროინტეგრაციის პერსპექტივებისთვის ძირის გამოთხრა კრემლის ჰიბრიდული ომის ერთ-ერთი მთავარი ინსტრუმენტია. ეს განსაკუთრებით აშკარა გახდა 2022 წელს, როდესაც რუსეთმა დაიწყო სრულმასშტაბიანი ომი უკრაინასთან. საქართველოს მთავრობა მაშინ არჩევანის წინაშე დადგა: მხარი დაეჭირა უკრაინისთვის თუ დარჩენილიყო პრაგმატული და შეენარჩუნებინა სტატუს კვო, რომლის მთავარი ხაზი რუსეთის არგაღიზიანება უნდა ყოფილიყო. ნარატივების ბრძოლაში საქართველოს ხელისუფლების ორიენტაცია მალევე გამოიკვეთა. რუსულმა საინფორმაციო წყაროებმა და საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებმა უკრაინის მხარდაჭერაში სიფრთხილე გამოიჩინეს. ეს შეიფუთა, როგორც ღონისძიება, რომელიც ქვეყანას „დასავლეთის მიერ ორკესტრირებულ ომში“ ჩათრევისგან დაიცავდა.
2008 წლის აჩრდილები
ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა, რომელმაც უკრაინაში რუსეთის შეჭრა კიევის მიერ ნატოში შესვლის გადაწყვეტილებას დააბრალა, განაცხადა, რომ ოპოზიციის აქტიურობა უკრაინის საკითხზე არის პროვოკაცია და 2008 წლის ტრაგედიის გამეორების მცდელობა. „ქართული ოცნება“ იმეორებს კრემლის ნარატივს, რომ კოლექტიური დასავლეთი ცდილობს გადაიტანოს დაპირისპირება უკრაინიდან კავკასიის რეგიონში, რაც გამოიხატება თბილისისადმი მოწოდებით, გახსნას მეორე ფრონტი რუსეთის წინააღმდეგ აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში, საქართველოს ორ სეპარატისტულ ტერიტორიაზე. ხოლო „ქართული ოცნების“ ლიდერ მამუკა მდინარაძის კომენტარები, რომ 10-ზე მეტი ევროპარლამენტარი მონაწილეობს საქართველოში მეორე ფრონტის გახსნის გეგმაში, პირდაპირ მიზნად ისახავს ევროკავშირის შესახებ დეზინფორმაციის გავრცელებას. შიშები ასევე გააჩინა დეზინფორმაციულმა ნარატივებმა, სადაც ნათქვამია, რომ უკრაინა საქართველოს ომში ჩაბმას ცდილობდა. ამას ღარიბაშვილმა „უკრაინიზაცია“ უწოდა, რასაც კიდევ უფრო მეტი დეზინფორმაცია მოაყოლა, როდესაც განაცხადა, რომ უკრაინისთვის იარაღის მიწოდება გამოსავალი არ არის და რუსეთის წინააღმდეგ სანქციები არაეფექტურია. საქართველოს მთავრობის პოლიტიკურმა თავშეკავებამ დემოკრატიული რეფორმების განხორციელებისადმი და მისმა მზარდმა მტრობამ დასავლეთის მიმართ აიძულა ბრიუსელი, კარგად დაფიქრებულიყო, სანამ ქვეყანას კანდიდატის სტატუსს მიანიჭებდა.
უნგრული კავშირები
ბოლო დროს უნგრეთი საქართველოს ახლო პარტნიორად იქცა ევროკავშირის ფარგლებში. ღარიბაშვილმა პრემიერ მინისტრი ვიქტორ ორბანიც კი მიიწვია საქართველოში და თავადაც ეწვია „კონსერვატიული პოლიტიკური მოქმედების კოალიციას“ პუდაპეშტში. იქ მან ისაუბრა მტრულ ძალებზე, რომლებიც საქართველოში ოჯახური ღირებულებების განადგურებას ცდილობენ. ამ ნარატივით ღარიბაშვილი ამტკიცებს, რომ საქართველოს მოსახლეობის უმრავლესობა კონსერვატიულია და რომ დასავლეთი, მისი აზრით, მხარს უჭერს LGBTQ+ პროპაგანდასა და ისეთ ქმედებებს, როგორიცაა ბავშვებისთვის სქესის შეცვლის პროცედურების ლეგალიზება. კრემლი, თავის მხრივ, ხელს უწყობს მოსაზრებას, რომ საერთო ისტორიული, ტრადიციული და მართლმადიდებლური ქრისტიანული ღირებულებები ქმნის მჭიდრო იდეოლოგიურ კავშირს საქართველოსა და რუსეთს შორის, ხოლო დასავლური ღირებულებები მართლმადიდებლური ქრისტიანობის პრინციპებს არსებითად ეწინააღმდეგება.
ევროკავშირის გზა
გასული წლის დეკემბერში, ევროკავშირის ლიდერებმა საქართველოს ოფიციალურად მიანიჭეს გაერთიანების წევრობის კანდიდატის სტატუსი, რასაც გარკვეული პირობები მიაყოლეს. 2023 წლის ნოემბერში ევროკომისიამ გაფართოების ყოველწლიურ ანგარიშებში რეკომენდაცია გაუწია უკრაინასა და მოლდოვასთან გაწერვრიანების შესახებ მოლაპარაკებების დაწყებას და საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას იმ პირობით, რომ ცხრა აუცილებელი ნაბიჯი იქნებოდა გადადგმული. ეს ნაბიჯები მოიცავს იმ შეუსრულებელ პრიორიტეტებსაც, რომლებიც ხაზგასმული იყო ჯერ კიდევ 2022 წელს, როდესაც ქვეყანას ევროპული პერსპექტივა მიენიჭა. მათ შორისაა ევროკავშირის საერთო საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკასთან მეტი თანხვედრა, ევროკავშირისა და მისი ღირებულებების წინააღმდეგ დეზინფორმაციასთან ბრძოლა და თავისუფალი, სამართლიანი და კონკურენტული არჩევნების უზრუნველყოფა. გასულ წელს ევროკავშირის გაფართოების უახლეს ანგარიშში საქართველო ჩამორჩა უკრაინასა და მოლდოვას, უპირველეს ყოვლისა ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკასთან შეუსაბამობისა და ყოვლისმომცველი დემოკრატიული რეფორმების განხორციელების გამო. გარდა ამისა, საქართველო განსაკუთრებით დაუცველად არის მიჩნეული კრემლის პროპაგანდის მიმართ, რაც მყარად იქნა დასაბუთებული ბოლო ორი წლის განმავლობაში ევროკავშირის საწინააღმდეგო ნარატივებით, განსაკუთრებით კი უკრაინის ომის მიმართლებით. ულტრა-მემარჯვენე ჯგუფმა ალტ-ინფომ ამ საკითხში მნიშვნელოვანი როლი იკისრა და ერთ-ერთ ძირითად ინსტრუმენტს, საქართველოში ევროკავშირის ღირებულებებზე თავდასხმას ემსახურებოდა. ალტ-ინფო ხშირად უკავშირებს თავის დეზინფორმაციას ლგბტქ+ თემებს და ადამიანებს უნერგავს შიშს, რომ ევროკავშირთან უფრო მჭიდრო კავშირები ქართველების იდენტობას გაანადგურებს. ლგბტქ+ საკითხების გარდა, შეტევები ასევე მიმართულია უფრო ფართო ლიბერალურ ღირებულებებზე, რომლებიც ეხება პოლიტიკურ პარტიებს, ასევე სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებსა და აქტივისტებს.
ალტ-ინფოს "მაიდანის" ნარატივი
2023 წლის ბოლოს, ალტ-ინფოს ლიდერებმა გამოაცხადეს მოძრაობა „ანტი-მაიდანის“ დაარსება, რაც იყო რეაგირება სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის განცხადებაზე, რომ გარკვეული ჯგუფები ქვეყნის დესტაბილიზირებას აპირებდნენ. სავარაუდო გეგმა მოიცავდა სამოქალაქო არეულობის ორკესტრირებას, რომლის საბოლოო მიზანი იყო ხელისუფლების შეცვლა ძალადობრივი გზით. ასეთი დესტაბილიზაციის სცენარზე „ქართულ ოცნებაშიც“ საუბრობდნენ. 2023 წლის ოქტომბერში პარლამენტმა მიიღო ცვლილება შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ კანონში, რომელიც დემონსტრანტებს უკრძალავს კარვებისა და მსგავსი საშუალებების გაშლას საზოგადოებრივ ადგილებში და ამით ზღუდავს საპროტესტო უფლებებს. ევროკავშირი ამ გადაწყვეტილებას შეშფოთებით შეხვდა. პოლიტიკაში ბიძინა ივანიშვილის მესამე ფორმალური დაბრუნება ნიშნავს, რომ 2024 წელს „ქართული ოცნება“ პოზიციების გამყარებასა და ოლიგარქის დასავლური წნეხისგან დაცვას შეეცდება. მიუხედავად საჯარო მცდელობებისა, რომ კანდიდატის სტატუსის მიღება მმართველი პარტიის დამსახურებად იქნას აღქმული, „ქართული ოცნების“ ძირითადი რიტორიკა, როგორც ჩანს, უცვლელი დარჩება, ისევე როგორც მისი მცდელობები, გააჩუმოს ნებისმიერი კრიტიკული ხმა პარტიის ან ივანიშვილის მიმართ.

As Georgia gears up for a crucial general election this autumn, some worry the country could be at risk of going down the same road into authoritarianism, as its big neighbour Russia. A day before the New Year celebrations, Georgian billionaire and former prime minister Bidzina Ivanishvili formally declared his return to politics for the third time, more than a decade after he established the Georgian Dream party. Ivanishvili, who made his wealth in Russia and is often dubbed the ‘shadow ruler’ of Georgia, is the political pulse of the Georgian Dream, even though he declared he was leaving politics in January 2021. His public interviews clearly show the origins of the Kremlin disinformation narratives that the Georgian Dream has been spreading for years.
Strong Russian links
Russian propaganda and disinformation in Georgia have increased to heights unseen since the ascent of Ivanishvili’s Georgian Dream party. Over the years, the influence of far-right groups has grown, as they seek to cast doubt on Georgia’s Euro-Atlantic future and advocate for the prospect of amicable relations with Russia instead. Prime examples are Georgian March, a movement formed in 2017, and Alt-Info in 2019: Both pursued intense online activity and violence on the streets, eventually evolving into political parties. Discrediting the West within Georgian society and undermining Georgia’s prospects for European integration are among the primary tools instrumentalised in the Kremlin’s hybrid warfare. This became particularly obvious in 2022 when Russia launched a full-scale war with Ukraine and the Georgian government was faced with a choice: whether to support Ukraine or remain pragmatic and maintain the status quo, with appeasement of Russia at its core. In the battle of narratives, the orientation of the Georgian government soon became apparent. Russian information sources and representatives of the Georgian government introduced caution in their support for Ukraine. This was framed as a measure to shield the country from being drawn into a war "orchestrated by the West".
Ghosts of 2008
Prime Minister Irakli Gharibashvili, who famously blamed Russia’s invasion of Ukraine on Ukraine’s determination to become a member of NATO, said the opposition’s activity on the issue of Ukraine is a provocation and an attempt to repeat the tragedy of 2008 when Georgia fought and lost its brief war with Russia. The Georgian Dream mirrored the Kremlin’s narrative that the collective West is trying to shift the confrontation from Ukraine to the Caucasus Region, which is manifested in calls to Tbilisi to open a second front against Russia in Abkhazia and South Ossetia, two breakaway Georgian territories. The comments by Mamuka Mdinaradze, leader of the Georgian Dream, that more than 10 MEPs are involved in a plan to open a second front in Georgia, were directly aimed at spreading disinformation about the EU and were supported by statements from Prime Minister Irakli Gharibashvili. Fears were also instigated by disinformation narratives claiming that Ukraine was seeking to involve Georgia in the war. This was often framed as “Ukrainisation” by Gharibashvili and was often followed by further disinformation from him that supplying Ukraine with weapons is not a solution and sanctions against Russia are ineffective. The Georgian government’s political reluctance to implement democratic reforms and its growing hostility towards the West made Brussels think well before granting the country the candidate status last December.
Hungarian ties
Recently, Hungary has emerged as a partner of Georgia within the EU. Gharibashvili even invited Prime Minister Viktor Orbán to Georgia, and himself visited a coalition of conservative political action in Budapest, where they talked about hostile forces attempting to destroy family values in Georgia. This narrative asserts that the majority of Georgia’s population is conservative and that the West, in their view, stands for LGBTQ+ propaganda and measures like the legalisation of gender reassignment procedures for children. The Kremlin has been fostering the notion that the common historical, traditional, and Orthodox Christian values create a close ideological bond between Georgia and Russia. Meanwhile, Western values are being portrayed as inherently opposed to the principles of Orthodox Christianity.
EU path
In December, EU leaders formally granted Georgia EU membership candidate status, with strings attached. In November 2023, the European Commission recommended in its annual enlargement reports opening negotiations with Ukraine and Moldova and granting the EU membership candidate status to Georgia on the understanding that nine necessary steps would be addressed. Those steps include the unfulfilled priorities highlighted in 2022 when the country was granted the European perspective. Along with them comes further alignment with the EU’s common foreign and security policy, addressing disinformation against the EU and its values, and ensuring free, fair, and competitive elections. In the latest EU enlargement report last year, Georgia lagged behind Ukraine and Moldova, primarily due to a lack of alignment with the EU foreign policy and failure to implement comprehensive democratic reforms. In addition, Georgia was notably perceived as vulnerable to the Kremlin’s propaganda, a perception strongly substantiated over the last two years by anti-EU narratives, particularly focusing on the war in Ukraine. The alt-right group Alt-Info assumed a prominent role there, serving as one of the primary instruments in the assault on EU values in Georgia. Alt-Info often links its disinformation to LGBTQI communities and instils fear that closer ties with the EU will erode the identity of Georgians. Beyond LGBTQI issues, they also target broader liberal values referring to political parties, civil society organisations, and activists, who support more liberal values.
Alt-info’s "Maidan" Narrative
In late 2023, Alt-info leaders announced the “anti-Maidan” movement, following a statement by the state security service that certain groups intended to destabilise the country. The alleged plan involved orchestrating civil unrest with the ultimate aim of ousting the government through violence, a narrative referred to as “Ukrainian Maidan” by Georgians in Georgia. Such a destabilising scenario was also discussed by the Georgian Dream. In October 2023, the parliament adopted an amendment to the law on assemblies and manifestations, prohibiting demonstrators from erecting temporary constructions in public places and thereby curbing the rights to protest – which the EU viewed with concern. With Bidzina Ivanishvili’s third formal return to politics, 2024 will be marked by efforts to fortify the Georgian Dream’s position for upcoming elections and shield the oligarch from Western pressure. Despite public attempts to attribute credit for the candidate status to the ruling party, the core rhetoric of the Georgian Dream appears to remain unchanged, as well as its attempts to silence any criticism of the party or Ivanishvili.