საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, შალვა პაპუაშვილმა, მედიასთან ცესკო-ს თავმჯდომარის არჩევის წესსა და საარჩევნო კოდექსში პარლამენტის მიერ მიღებულ ცვლილებებზე პრეზიდენტის ვეტოსთან დაკავშირებით ისაუბრა. მისი შეფასებით, საქართველოს პრეზიდენტმა "სალომე ზურაბიშვილმა სინამდვილეში საკუთარი გეგმები გაამხილა, ის იმ გეგმის მონაწილეა, რომ არჩევნების არაღიარებისთვის საბაბი შექმნას".
"ნებისმიერი უცხოელი, რომელიც გვაძლევს რეკომენდაციას, რომ ეს წესი იყოს, ჟურნალისტებს მოვუწოდებ, ჰკითხონ, ჯერ მათ ქვეყანაში თუ მოქმედებს ეს წესი და მერე ახსნან, რატომ ურჩევენ ამას საქართველოს. ეს არსად არ მოქმედებს, ჩვენთან წარმოდგენილი იყო საცდელი ექსპერიმენტი, რომელმაც აჩვენა, რომ ექსპერიმენტი არ მოქმედებს. ამაზე კიდევ დაჟინებით მოთხოვნა ქმნის ეჭვებს, რომ არის სპეციალური მოთხოვნა, რათა ეს წესი დარჩეს. თუკი ძველი წესი დარჩება, ჩვენ ვერ ავირჩევთ ცესკოს თავმჯდომარეს და თუკი ავირჩევთ, მათ სათქმელი ექნებათ, რომ რეკომენდაცია სხვა იყო, ეს არ არის კვალიფიციური უმრავლესობა და ამიტომ არ უნდა ვაღიაროთ არჩევნები. 27 ქვეყანა არის ევროკავშირის წევრი, ჯერ მათ მიიღონ წესები, რომ კვალიფიციური უმრავლესობით მიიღონ გადაწყვეტილებები და პირობას ვდებთ, რომ ჩვენ ვიქნებით 28-ე ქვეყანა, ვინც კვალიფიციურ უმრავლესობას შემოვიღებთ ", - განაცხადა პარლამენტის თავმჯდომარემ.
მისივე განცხადებით, "საქართველო არ არის ექსპერიმენტებისთვის ლაბორატორია. 2 წელი ეს ლაბორატორია იყო, ქართველმა ხალხმა საკუთარ კანზე იგრძნო, რომ ვართ ექსპერიმენტის ქვეშ. ეს ექსპერიმენტი არ მუშაობს, ვისაც უნდა გავაგრძელოთ და ვიყოთ საცდელი ცხოველის რანგში, ბოდიში მოგვითხოვია, ჯერ საკუთარ ქვეყანაში დაამკვიდრონ კონსენსუსები, შემდეგ ჩვენ გვესაუბრონ".
საქართველოს პრეზიდენტის მიერ საარჩევნო კოდექსში განხორციელებულ ვეტოსთან დაკავშირებით მედიასთან განცხადება გააკეთა საქართველოს პარლამენტის პირველმა ვიცე-სპიკერმა, გია ვოლსკიმაც და აღნიშნა, "არ ვიცი პირადი [ინტერესია] თუ რა არის, მაგრამ ფაქტია, რომ იმავე პოზიციაზე, პლატფორმაზე დგას, რაზედაც რადიკალური ოპოზიცია იგივე, რევოლუციური კომიტეტი".

The Speaker of the Parliament of Georgia, Shalva Papuashvili, spoke to the media about the procedure for electing the Chairman of the Central Election Commission and the amendments adopted by the Parliament to the Election Code regarding the President's veto. According to his assessment, the President of Georgia, "Salome Zourabishvili, has actually revealed her own plans; she is a participant in the plan to create an excuse for the non-recognition of the elections".
"Any foreigner who recommends us to have this rule, I call on journalists to first ask if this rule applies in their country and then explain why they recommend it to Georgia. It does not apply anywhere. We were presented with a test experiment that showed insisting on this creates suspicions that there is a special requirement for this rule to remain. If the old rule remains, we will not be able to elect the CEC chairman. And if we do, they will have to say that the recommendation was different; it is not a qualified majority, and therefore we should not recognize the election. Twenty-seven countries are members of the European Union. First, they have to adopt the rules to make decisions by qualified majority, and we promise that we will be the 28th country to introduce qualified majority," said the Speaker Papuashvili. According to his own statement, "Georgia is not a laboratory for experiments. It was a laboratory for 2 years; the Georgian people felt on their own skin that we are under an experiment. This experiment does not work. Those who want to continue and be like test animals, apologize to us, first establish consensus in their own country. Then they can talk to us."
The first vice-speaker of the Parliament of Georgia, Gia Volski, also made a statement to the media regarding the veto implemented by the President of Georgia in the election code and noted, "I don't know what personal interest it is, but the fact is that he stands on the same position, on the same platform, on which the radical opposition is, the same revolutionary committee."