საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, შალვა პაპუაშვილმა, საერთაშორისო დონორებსა და საქართველოში აკრედიტირებულ დიპლომატებს მიმართა, "უცხოურ ფულს არაფერი ესაქმება ქართულ პოლიტიკაში, წინასაარჩევნო აგიტაციაში და უნდა შეწყდეს ასეთი დაფინანსება. კიდევ ერთხელ მივმართავ ყველა დონორსა და საელჩოს, რომ მიაქციონ ყურადღება, მათი არც ერთი ცენტი პარტიულ ყულაბაში არ აღმოჩნდეს".
„სამართლიანი არჩევნების“, „საერთაშორისო გამჭვირვალობისა“ და სხვა „ენჯეოების“ განცხადებები, რომლებსაც პრეტენზია აქვთ, რომ არიან არჩევნებზე დამკვირვებელი ორგანიზაციები და ამბობენ, რომ გრძელვადიანად აკვირდებიან მათ შორის წინასაარჩევნო გარემოს. წინასაარჩევნოდ გარემოს ნაწილია პარტიების ფინანსებზე დაკვირვებაც. მაგალითად, ხომ არ ფინანსდება რომელიმე პარტია რუსეთიდან ან სხვა ქვეყნიდან. გუშინ მოვისმინე მათი კომენტარები, რომ არსებობს ანტიკორუფციული ბიურო და მან მიხედოსო, ამით მოიცილეს პასუხისმგებლობა. ჯერ ერთი, მადლობა, რომ ნდობა გამოიჩინეს ანტიკორუფციული ბიუროს მიმართ, ეს კარგია, მაგრამ ასე ცესკოც არსებობს და რა საჭიროა მაშინ მათი დაკვირვება? რატომ ამბობენ უარს? ეს მათი პირდაპირი ამოცანაა. გრანტები, რომლებიც ახლა აქვთ, ითვალისწინებს წინასაარჩევნო გარემოზე დაკვირვებასაც და მათ შორის პარტიების ფინანსებზე დაკვირვებასაც. ამაზე უარის თქმა გასაკვირია, თუმცა, თუ ჩავეძიებით, აღმოვაჩენთ ასეთ რამეს: ამ პარტიების პირდაპირი თუ ირიბი დაფინანსების სქემაში ხშირად ჩნდება „ევროპის დემოკრატიის ფონდი“ (EED). თუ ნახავს ISFED-ს და სხვებს, ისინიც ფინანსდებიან ამ ფონდიდან. ამ უარის თქმის საფუძველია ის, რომ ეს ეხება მათ დონორს, და მათ სურთ, გამოვიდნენ საკუთარი დონორის მამხილებლად. სწორედ ეს არის უცხოური დაფინანსების ცუდი გავლენა ქართულ არასამთავრობო სექტორში. სინამდვილეში, ეს ორგანიზაციები, რომლებსაც მონოპოლიზებული აქვთ საგრანტო ბაზარი საქართველოში, ატარებენ არა ქართველი ხალხის, არამედ საკუთარი დონორების ინტერესებს, და ამიტომაც არ ეძიებიან ამ საკითხს, რომ არ ამხილონ საკუთარი დონორი. ეს ძალიან შემაშფოთებელია, მითუმეტეს რომ საქმე ეხება ევროკავშირის მიერ დაფუძნებულ ინსტიტუტს, "ევროპის დემოკრატიის ფონდს", რომელსაც მავნე გავლენა აქვს ქართულ არასამთავრობო სექტორზე. მის მიერ დაფინანსებულ "ენჯეოებს" ეშინიათ პარტიების ფინანსების შესწავლა, რომ შემთხვევით არ გამოუმჟღავნდეთ, რომ მათივე დონორია ჩართული ქართული პოლიტიკის დაფინანსების უკანონო სქემებში. კიდევ ერთხელ ვამბობ, რომ უცხოურ ფულს არაფერი ესაქმება ქართულ პოლიტიკაში, წინასაარჩევნო აგიტაციაში და უნდა შეწყდეს ასეთი დაფინანსება. კიდევ ერთხელ მივმართავ ყველა დონორსა და საელჩოს, რომ მიაქციონ ყურადღება, რათა მათი არც ერთი ცენტი არ აღმოჩნდეს პარტიულ ყულაბაში", - აცხადებს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე.
კიდევ ერთი საკითხი, რომელიც საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შეეხო, ე.წ. ლგბტ-პროპაგანდაა. აღსანიშნავია, რომ იმავე რიტორიკით საუბრობენ საპარლამენტო უმრავლესობის დანარჩენი წევრებიც, რაც ოპოზიციურ თუ საექსპერტო ნაწილში, წინასაარჩევნო კამპანიის ნაწილად მოიაზრება. საუბარია აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის, ენტონი ბლინკენის მიერ სახელმწიფო დეპარტამენტის თანამშრომლებისთვის გამოქვეყნებულ შიდა მემორანდუმზე, რომელიც საქართველოს ან სხვა სახელმწიფოებს არ ეხება. კერძოდ, „ნიუ იორკ პოსტის“ ცნობით, სახელმწიფო მდივაბმა თანამშრომლებს მოუწოდა, გამოიყენონ გენდერულად ნეიტრალური ტერმინოლოგია, სადაც კი ეს შესაძლებელია, რათა გამოხატონ პატივისცემა და თავიდან აიცილონ გაუგებრობა.
„მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენი საზოგადოების მკაფიო პოზიცია იყოს ამასთან დაკავშირებით. მათ შორის იქიდან გამომდინარე, არ დაიწყოს ნელ-ნელა რაღაც გრანტების შემოდინება იმისთვის, რომ წახალისდეს საქართველოში სქესის მიხედვით დიფერენციაციის ხაზგასმა, იდეა ეს არის, რომ სქესმა უნდა დაკარგოს თავისი ღირებულება, ადამიანური გაგება, რაც ყოველთვის ჰქონდა, მას შემდეგ რაც ადამიანი არსებობს. დღეს კი შეიძლება გვეცინებოდეს, რომ დედამიწას ვინ აგვიკრძალავს რომ დედამიწა დავუძახოთ, მაგრამ ზუსტად ასე ხდება. დღესაც ასეთ საკითხებზეა საუბარი, რამდენიმე კურიოზული სიტუაციაც იყო, მაგალითად კანადის პრემიერ-მინისტრმა “mankind” ანუ „კაცობრიობა“ გამოიყენა სიტყვა და კრიტიკის ქარცეცხლში გაატარეს, რომ „კაცობრიობაში“ სიტყვა „კაცი“ არის მამრობითი სქესი და არ შეიძლება ამ სიტყვის თქმა. სამწუხაროდ ასეთ აბსურდებზე არის სერიოზული მსჯელობა. ჩვენ შეიძლება დღეს გვეცინებოდეს ამ თემაზე, მაგრამ აქ სასაცილო არაფერი არ არის და საჭიროა ამაზე მკაფიო პოზიცია. მათ შორის მნიშვნელოვანია, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ამაზე მკაფიო პოზიცია იქონიონ, ვინაიდან როგორც გვაჩვენებს ჩვენ გამოცდილება, შემდეგ უკვე მათი მეშვეობით ხდება ასეთი ტიპის ნარატივების შემოტანა ქართულ დისკურსში“, - აღნიშნა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ.
სპიკერ შალვა პაპუაშვილის ამ განცხადებას, მედიის შეკითხვაზე საპასუხოდ, საქართველოში აშშ-ის ელჩმა, რობინ დანიგანმა უპასუხა და თქვა, "გაკვირვებული ვარ იმ ყურადღებით, რომელიც აქ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის შიდა მემორანდუმს დაეთმო".
„უნდა ვთქვა, რომ გაკვირვებული ვარ იმ ყურადღებით, რომელიც აქ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის შიდა მემორანდუმს დაეთმო, რადგან ეს არის შიდა მემორანდუმი აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტისთვის, რომელიც სახელმწიფო დეპარტამენტში მყოფ ადამიანებს ეხმარება სამუშაო ადგილზე უფრო ინკლუზიურები იყვნენ და ამ თემაზე სასაუბრო გზები იპოვონ. მე ვიტყოდი, რომ ამას საქართველოსთან კავშირი არ აქვს. იქ საქართველოსთვის არაფერია. რეალურად, ეს იმისთვისაა, რომ სახელმწიფო დეპარტამენტში მომუშავე ადამიანებს დაეხმაროს, უფრო ინკლუზიურები იყვნენ. რაც შეეხება ენას, ქართულ ენასაც არ აქვს გენდერის აღმნიშვნელი ნაცვალსახელები, ვფიქრობ, ეს საინტერესოა. მე ამაყი დედა, ამაყი და, ამაყი ცოლი ვარ და ვფიქრობ, ყველამ ის ენა უნდა გამოვიყენოთ, რომელიც სხვების პატივისცემას გამოხატავს“, - აღნიშნა ამერიკელმა დიპლომატმა.

The Chairman of the Parliament of Georgia, Shalva Papuashvili, addressed the international donors and diplomats accredited in Georgia, saying, "Foreign money has nothing to do with Georgian politics, pre-election campaigning, and such financing should be stopped. Once again, I appeal to all donors and embassies to pay attention, not a single cent of them should go into the party's bank account."
"Statements by "International Society for Fair Elections and Democracy", "Transparency International," and other "NGOs" that claim to be election monitoring organizations and say that they have been monitoring the pre-election environment for a long time. Part of the pre-election environment is the monitoring of party finances. For example, is any party financed from Russia or another country? Yesterday, I heard their comments that there is an anti-corruption bureau and that it looked after me, thereby absolving them of responsibility. First of all, thank you for showing trust in the Anti-Corruption Bureau; this is good. But the CEC also exists, so what is the need to observe them? Why do they refuse? This is their direct task. The grants they have now provide for monitoring the pre-election environment, including the monitoring of party finances. The refusal to do so is surprising, but if we investigate, we find something like this: the "European Endowment for Democracy" (EED) often appears in the direct or indirect funding scheme of these parties. If you see ISFED and others, they are also financed from this fund. The basis for this refusal is that it involves their donor, and they do not want to come forward to expose their own donor. This is the negative influence of foreign funding in the Georgian non-governmental sector. It is a fact that the opposition parties have created a scheme through fake NGOs to receive illegal donations. This is both an illegal donation and an illegal donation. We are talking about financing from abroad. As it turned out, a large part of the opposition is directly financed from abroad. Given that we have an election year, this is equivalent to foreign interference in Georgian elections. Foreign interference is one of the threats expected in these elections. This threat comes primarily from Russia, but I emphasize, it doesn't matter where the intervention comes from - the territory of Russia, the territory of the European Union, or the territory of the United States of America, any intervention is interference in the choice of the Georgian people and it is a Russian style. Therefore, I once again call on the donors who are part of this hidden scheme that hide their funding, I will name one - the European Endowment for Democracy, which has covered its own expenses in Georgia, appears to directly fund political parties and interfere in elections. The proper holding of elections is one of the parts of the 9 points, and we cannot deal with this problem alone - the European Union, its representation, the European Commission must intervene here. If our common will is for elections to be honest, it is necessary to ban and stop direct or indirect funding of parties in Georgia from European channels, including Russian channels. This is the responsibility of the European Union, and if the funding of the parties is not stopped, it will harm the elections and interfere with the choices of the Georgian people. Foreign money has nothing to do with Georgian politics and pre-election campaigning, and such financing should be stopped. I appeal to all donors, all embassies to pay attention so that not a single cent of theirs ends up in the party piggy bank," - said the Chairman of the Parliament of Georgia.
Another issue touched upon by the Chairman of the Parliament of Georgia is the so-called LGBT propaganda. It should be noted that the rest of the members of the parliamentary majority speak with the same rhetoric, which is considered part of the pre-election campaign in the opposition or expert circles. This discussion has been initiated by the rulling party in Georgia and is about the internal memo published by the US Secretary Anthony Blinken to the empoyees, which does not refer to Georgia or other states. In particular, according to the New York Post, the Secretary of State encouraged staff to use gender-neutral terminology wherever possible to show respect and avoid misunderstandings.
"It is important that our society has a clear position on this matter. Based on this, some grants should not begin to flow slowly in order to encourage a focus on gender differentiation in Georgia. The idea is that gender must lose the importance and understanding it has always had among humans. Today, we may joke about who forbids us from calling the earth "the earth", but that is precisely what is happening. Even today, such issues are being discussed. There have been several curious situations. For example, the Prime Minister of Canada used the word "mankind" and was criticized because the word "man" in "mankind" is of the male gender, and it was argued that this word should not be used. Unfortunately, there is a serious debate on such absurdities. We may find humor in this topic today, but there is nothing amusing about it, and a clear stance is necessary. Among them, it is important that non-governmental organizations must have a clear position on this because, as our experience shows, it is through them that such narratives are brought into the Georgian discourse," said the Chairman of the Parliament of Georgia.
In response to this statement by Speaker Shalva Papuashvili, when asked by the media, the US ambassador to Georgia, Robin Dunnigan, responded, saying, "I'm surprised at the attention that the internal State Department memo has received here".
"I have to say I'm surprised at the attention that the internal State Department memo has received here, because that is an internal memo to the State Department, helping people in the State Department, who wanted to be more inclusive in the workplace, find ways to talk about that. I will say that it has nothing to do with Georgia. It's nothing that we published here in Georgia, but what it's really about is helping people in the State Department be more inclusive. As for the language, the Georgian language also doesn't have "he" and "she" which I think is interesting. I am a proud mother, a proud wife, a proud sister. My children, my parents, I think that we all should strive to use language that treats others with respect", - Said US ambassador to Georgia, Robin Dunnigan.