საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ, 23 თებერვალს გამართულ პრესკონფერეციაზე მან საქართველოსადმი აშშ-ისა და ჩინეთის დამოკიდებულება ერთმანეთს შეადარა და თქვა, რომ "საქართველოს მთავრობას აქვს თავისი მკაფიო ხედვები ორივე სტრატეგიულ პარტნიორთან (აშშ, ჩინეთი)". მედიის შეკითხვაზე, შეცვალა თუ არა ქვეყანამ პრიორიტეტები იმ ფონზე, როდესაც პრემიერის რანგში ის პირველად ჩინეთის ელჩს შეხვდა, შემდეგ კი აშშ-ის ელჩს და რა კონკრეტულ გზავნილს მოიცავს ის, პრემიერმა კობახიძემ განაცხადა, რომ, „პრიორიტეტები არის არა მხოლოდ ჩვენზე დამოკიდებული, ურთიერთობა არის ორმხრივი საქმე, შესაბამისად, პრიორიტეტებიც განისაზღვრება ორმხრივად“.
არასამთავრობო ორგანიზაცია "სამოქალაქო იდეა" აქვეყნებს განცხადებას, რომელიც ეხმიანება საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი კობახიძის შეფასებებს და მას უცვლელად გთავაზობთ:
„სამოქალაქო იდეა“ ეხმიანება პრემიერ-მინისტრ კობახიძის განცხადებას, რომელშიც მან საქართველოს პარტნიორობა ამერიკის შეერთებულ შტატებთან და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკასთან ერთ სიბრტყეში გაიყვანა. მეტიც, მან დაუფარავად აღნიშნა, რომ ბოლო წლებში ამერიკასთან გვაქვს „გარკვეული სისუსტე“ თანამშრომლობის დინამიკაში, რაც მთლიანად ამერიკულ მხარეს გადააბრალა და იმავდროულად, ისაუბრა ჩინეთის მზარდ ეკონომიკურ ინტერესებზე საქართველოში. კობახიძემ, ამ განცხადებით, დაადასტურა ქართული ოცნების ხელისუფლების მიმართ – ქართულ-ამერიკული ურთიერთობების გაუარესების თაობაზე – ექსპერტებისა და ანალიტიკოსების მიერ ხშირად გამოთქმული მოსაზრებები, თუმცა ვითარების კომპენსატორად ჩინეთთან გაღრმავებული თანამშრომლობა შემოგვთავაზა.
მხოლოდ ფაქტები:
- ამერიკა-საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობა, გამყარებულია სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიით;
- ჩინეთ-საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ მხოლოდ ერთობლივი განაცხადი გვაქვს, რომელიც არც შეთანხმებაა და არც არაფერს ავალდებულებს ჩინეთს საქართველოსთან მიმართებით;
- საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობა და არაღიარების პოლიტიკა მთლიანად დგას ამერიკის შეერთებული შტატებისა და ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკურ მხარდაჭერაზე;
- ამ დროს ჩინეთს არც ერთხელ არ დაუჭერია მხარი გაეროში საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაციის თაობაზე ყველაზე მნიშვნელოვანი რეზოლუციისთვის;
- საქართველოს თავდაცვისა და უსაფრთხოების სექტორი, და რუსეთის აგრესიის შეჩერების ეროვნული სისტემა, დიდწილად და თითქმის ექსკლუზიურად ამერიკის შეერთებული შტატების პოლიტიკურ, ფინანსურ და პროფესიულ მხარდაჭერაზე დგას;
- ჩინეთი რუსეთის სტრატეგიული პარტნიორია და უკრაინაში აგრესიის ფონზე აგრძელებს ამგვარ სტრატეგიულ პარტნიორობას, რაც თვისობრივად აგრესორის საოკუპაციო პოლიტიკის მხარდაჭერაა;
- 2008 წლის რუსეთის აგრესიის შემდეგ, სწორედ ამერიკა იყო მთავარი ჩემპიონი, კონტრიბუტორი და ლობისტი იმ მხარდაჭერის მობილიზების, რომელმაც ქვეყანა ომით გამოწვეული ჰუმანიტარული, ეკონომიკური და ფინანსური კრიზისისგან იხსნა და ქვეყნის სტაბილურობა უზრუნველყო;
2008 წლის რუსული აგრესიის შემდეგ, 2009 წელს გაეროში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა სტატუსის შესახებ რეზოლუციის მიღებისას, ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკამ ხმის მიცემისგან თავი შეიკავა, ხოლო 2022 წელს რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდგომ, ხმა რეზოლუციის წინააღმდეგ მისცა;
კოვიდ პანდემიის დროს, როდესაც მცირე ეკონომიკის ქვეყნები განსაკუთრებული საფრთხის წინაშე აღმოჩნდნენ, ამერიკული დახმარების პროგრამები არც ერთი დღით არ გაჩერებულა, ქვეყანაში ასევე შემოდიოდა ამერიკული ინვესტიციები, მაშინ როცა ჩინეთის ისედაც მიზერული საინვესტიციო პაკეტი ნულოვან ნიშნულს ჩამოსცდა.
მიგვაჩნია, რომ საქართველოს ეროვნული ინტერესების მხარდაჭერის თვალსაზრისით, აშშ-ს და ჩინეთს შორის არსებული აშკარა ასიმეტრიის მიუხედავად, პრემიერ-მინისტრის ამ განცხადების უკან საგარეო პოლიტიკური პოპულიზმი დგას, რაც შიდა პოლიტიკურ-პარტიული ინტერესებისთვის ქვეყნის უსაფრთხოებისა და საგარეო პოლიტიკური პრიორიტეტების იგნორირებასა და უგულებელყოფაზე გადის.
რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ, ევროპული უსაფრთხოების არქიტექტურის ეროზიის ფონზე, საქართველოს ხელისუფლებამ სტრატეგიული ბუნდოვანების პოლიტიკა აირჩია. ერთი მხრივ, მოსახლეობის ზეწოლით აცხადებს დასავლურ ინსტიტუტებში ინტეგრაციის სურვილს და მეორე მხრივ, ზრდის სავაჭრო- ეკონომიკურ ურთიერთობებს რუსეთთან, პარალელურად კი სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ განაცხადს აკეთებს ჩინეთთან.
აღნიშნული საგარეო პოლიტიკური ქცევის ლეგიტიმატორად, ვერ გამოდგება საერთაშორისო ურთიერთობების თეორიების აბსტრაქტული კლიშეები. ბატონი კობახიძის განცხადება, რომ „ორივე ზესახელმწიფოსთან საქართველოს ურთიერთობის [თანაბრად] გაღრმავება“ უნდა, საუკეთესო შემთხვევაში, სასურველის რეალობად წარმოჩენის გულუბრყვილო სურვილია და უარეს შემთხვევაში, უსაფრთხოების მყარ გარანტიებს მოკლებული, საქართველოს მოსახლეობისთვის მიყიდული ბოროტი პოპულიზმი. „დიდი სახელმწიფოების კონკურენციის ერაში“, აშშ-ს და ჩინეთთან ურთიერთობების თანაბრად გაღრმავების შესაძლებლობა სულ უფრო მცირდება ნებისმიერი აქტორისთვის, მით უფრო მცირე სახელმწიფოსთვის.
კიდევ უფრო აბსურდულია, ჩინეთის გავლენებით, საქართველოში რუსეთის ინტერესების დაბალანსების შესაძლებლობაზე ლაპარაკი. ჯერ კიდევ უკრაინაში ომის დაწყებამდე, ჩინეთ-რუსეთის ურთიერთქმედება ეფუძნება კოოპერაცია- კონკურენცია-ურთიერთშევსების ფორმულას, ხოლო უკრაინაში ომის დაწყების მომენტიდან, ეს ორი სახელმწიფო კოორდინირებულად მოქმედებს წესებზე დაფუძნებული მსოფლიო წესრიგის საბოლოო რევიზიისათვის, რაც საბოლოოდ საქართველოს ტიპის სახელმწიფოებს რუკიდან გაქრობას უქადის.
სინამდვილეში ქვეყნის სუვერენიტეტისა და უსაფრთხოების ამოცანები ქართული ოცნების პარტიულ დღის წესრიგს ემსახურება – ძალაუფლების შენარჩუნება. დასავლური დემოკრატიებისგან განსხვავებით (რომლებიც ამა თუ იმ ქვეყანასთან თანამშრომლობისას, ხშირად არიან შეზღუდული, პოლიტიკური სისტემის შინაარსით), ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკა ნებისმიერი ტიპის რეჟიმთან თანამშრომლობს, განსაკუთრებით გლობალური სამხრეთის ქვეყნებში.
შესაბამისად, შემთხვევითი არაა, რომ საშინაო ავტორიტარიზმის ზრდის პირდაპირპროპორციულად, ქართულ ოცნებას საგარეო პოლიტიკურ მაშველ რგოლად ჩინეთთან თანამშრომლობის გაღრმავება მოევლინა. ეს კონკრეტული მაგალითი კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ დაუბალანსებელი, ინსტიტუციური კონტროლისა და ანგარიშვალდებულების მიღმა დარჩენილი ხელისუფლება უზარმაზარი საფრთხის მატარებელია საქართველოს მომავლისთვის.
"ქართული ოცნების" ხელში უკონტროლო უმრავლესობის არსებობის პირობებში ძალიან მაღალია იმის ალბათობა, რომ ხელში შეგვრჩეს კომუნისტური პარტიის მიერ "ლეგიტიმიზირებული" ავტორიტარიზმი, ერთი მხრივ, სიღარიბის და მეორე მხრივ, პოლიტიკური ელიტების ჩაცემენტებით.

„Civic IDEA” is responding to Prime Minister Kobakhidze’s statement, wherein he paralleled Georgia’s partnership with the United States of America and the People’s Republic of China. Kobakhidze acknowledged perceived weaknesses in recent Georgian-American relations, attributing them to the American side while highlighting China’s increasing economic interests in Georgia. This statement aligns with experts’ views on the decline of Georgian-American relations under Georgian Dream’s governance. However, Kobakhidze proposed enhancing cooperation with China as a potential solution.
Facts Only:
- The US-Georgian strategic partnership is strengthened by the Strategic Partnership Charter.
- We have only a joint statement regarding the Sino-Georgia strategic partnership, which represents neither agreement nor binds the PRC in any way toward Georgia.
- The preservation of Georgia’s territorial integrity and its non-recognition policy heavily relies on foreign policy backing from the US and the EU.
- In contrast, the PRC has consistently withheld support for the crucial UN resolutions concerning the occupation of Georgian territories.
- Georgia’s Defense and Security Sector and its national system for deterring Russian aggression predominantly and almost entirely depend on the United States’ political, financial, and professional support.
- Despite the ongoing aggression in Ukraine, China remains a strategic partner of Russia, thereby effectively endorsing the aggressor’s occupation policies.
- Following Russia’s aggression in 2008, the United States played a pivotal role as the primary advocate, donor, and lobbyist in rallying support. This support helped rescue the country from the humanitarian, economic, and financial crises resulting from the war, thereby ensuring its stability.
- Following the Russian aggression in 2008, when the resolution on the Status of IDPs and refugees from Abkhazia and the Tskhinvali region/South Ossetia was adopted in 2009, the PRC abstained from voting. Disappointingly, in 2022, after Russia invaded Ukraine, the country voted against the resolution along with Russia.
- Throughout the COVID-19 pandemic, when small economies faced particular peril, American assistance programs remained steadfast without interruption, while China’s already modest investment package declined, falling below zero.
We believe the Prime Minister’s statement overlooks Georgia’s security and foreign policy priorities in favor of internal political party interests, driven by foreign policy populism and a failure to acknowledge the evident disparity in support for Georgia’s national interests between the United States and China.
After the Russian invasion of Ukraine, on the backdrop of the erosion of European security architecture, the Georgian government chose a policy of strategic ambiguity. On one side, it expresses a desire to join Western institutions under pressure exerted by citizens, while on the other, it enhances trade and economic ties with Russia while pursuing a strategic partnership with China.
Abstract clichés of international relations cannot be used as a legitimizer of the mentioned foreign policy behavior. Mr. Kobakhidze’s statement that he seeks “to [equally] deepen the strategic partnership both with the United States of America and China.”, in the best case, is a naive wish to paint the desired as reality and in the worst case, evil populism sold to the Georgian population. In the Great Power Competition era, the possibility of equally deepening relations with the US and China is decreasing for any actor, specifically for a relatively smaller country.
The possibility of balancing Russia’s interests in Georgia through China’s influence is even more absurd. Even before the war in Ukraine, China-Russia interaction was based on a cooperation-competition-reciprocity formula, and since the beginning of the war in Ukraine, these two countries have been acting in coordination towards a final revision of the global order, potentially resulting in the disappearance of countries akin to Georgia from the map.
In reality, the country’s sovereignty and security issues serve the Georgian Dream’s party agenda of maintaining power. Unlike Western democracies (which, while cooperating with various countries, are often limited in knowledge of the content of political system), the People’s Republic of China engages with any regime, particularly in countries of the Global South.
Hence, there is no mere chance that as domestic authoritarianism in Georgia has intensified, the Georgian Dream has seen closer ties with China as a vital foreign policy lifeline. This specific example once again proves that the government, left behind an unbalanced institutional control and accountability, represents a tremendous threat to the future of Georgia. In the presence of the Georgian Dream’s uncontrolled majority, there is a high probability that we are left with authoritarianism “legitimized” by the communist party, thereby solidifying both poverty and political elites.