საქართველოს მმართველი პარტიის წევრები პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრს, რადოსლავ სიკორსკის აკრიტიკებენ იმის გამო, რომ მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე საქართველოს ყოფილ პრეზიდენტზე, მიხეილ სააკაშვილზე ისაუბრა. კერძოდ, მაშინ, როდესაც პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი და პოლონელი პირველი დიპლომატი ერთობლივ პანელურ დისკუსიაში მონაწილეობდნენ, მინისტრმა სიკორსკიმ საქართველოს პრეზიდენტს მიმართა, რომ მას შეუძლია მიხეილ სააკაშვილის გათავისუფლებაში წვლილი შეიტანოს. მისივე თქმით, "მიხეილ სააკაშვილის მიმართ მოპყრობის საკითხი ძალიან მნიშვნელოვანია".
„ნატო-ში გაწევრიანების შემდეგ პირველი თავდაცვის მინისტრი ვიყავი, ვინც ეწვია საქართველოს. როგორც საქართველოს მეგობარმა, მინდა გითხრათ, ქალბატონო პრეზიდენტო, რომ ჩვენ გვახსოვს, ამ კონფერენციას ესწრებოდა თქვენი წინამორბედი, პრეზიდენტი სააკაშვილი. ბევრი ჩვენგანისთვის ის საქართველოს მოდერნიზაციის სიმბოლოა. მე ვაფასებ თქვენს კანონის უზენაესობას, ჩვენ ასევე ვფიქრობთ, რომ ძალიან მნიშვნელოვანია, მას სამართლიანად ეპყრობოდნენ და შესაძლოა, თქვენ შეძლოთ, წვლილი შეიტანოთ მის გათავისუფლებაში. მათთვის, ვისაც საქართველოსთვის კარგი უნდა, ეს მისაღები იქნება“, - მიმართა პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, რადოსლავ სიკორსკიმ, საქართველოს პრეზიდენტს.
მის ამ განცხადებას, პარტია "ქართული ოცნების" წევრები მალევე გამოეხმაურნენ და "მიუღებელი" უწოდეს. პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარემ, ნიკოლოზ სამხარაძემ თქვა, რომ "პირადმა ურთიერთობებმა სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობები არ უნდა გადაწონოს".
„ყველას მოვუწოდებ, მათ შორის, პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრსაც, რომ ამ შემთხვევაში პირადმა ურთიერთობამ არ უნდა გადაწონოს სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობები. თუმცა იმავე განცხადებაში სიკორსკის ნათქვამი აქვს, რომ ის პატივს სცემს საქართველოში კანონის უზენაესობას და შესაბამისად, უბრალოდ, პრეზიდენტს სთხოვს გამოიყენოს შესაძლებლობა. მას არ უთქვამს, რომ საქართველოში კანონის უზენაესობა არ არის, ან პრეზიდენტი არ იყენებს მის შესაძლებლობას, რომელიც აქვს, ან სააკაშვილი უკანონოდ ზის ციხეში“, - განაცხადა პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარემ.
პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის განცხადების კონტექსტში, პრეზიდენტ ზურაბიშვილის მიუნხენში ვიზიტი გააკრიტიკა საქართველოს პარლამენტის უმრავლესობის ლიდერმა, მამუკა მდინარაძემ. მისი შეფასებით, "პრეზიდენტი დადგმულ სპექტაკლში მონაწილეობს ან სურს გარე სიტუაციას დააბრალოს მისი შეწყალება, ან თამაშობს როლს, რომ არ იწყალებს მიხეილ სააკაშვილს".
„სალომე ზურაბიშვილი გახდა ერთი რიგითი ოპოზიციონერი, რომელმაც უკვე არაერთ დიპლომატიურ სკანდალში გახვია ქვეყანა. დადის და ისმენს, ხან ბალტიისპირეთის ქვეყნების ზოგიერთი წარმომადგენლისგან, რომ სანქციები უნდა დავუწესოთ რუსეთს და გავანადგუროთ ქართული ეკონომიკა, ხან იმას, რომ თურმე მიხეილ სააკაშვილი ყოფილა მოდერნიზაციის სიმბოლო და უპასუხოდ ტოვებს ამ ყველაფერს. მოდერნიზაციის სიმბოლო კი არა, ჩვეულებრივი კრიმინალია, რომელმაც ეს ქვეყანა საშინელ მდგომარეობაში ჩააგდო. თურმე მკვლელობა, წამება, გაუპატიურება, ბიზნესის რეკეტი, ტელევიზიების დახურვა და ა.შ. ყოფილა მოდერნიზაცია. ჩვენთვის ეს არ არის მოდერნიზაცია, ეს არის სისასტიკე. მოდერნიზაცია არის დემოკრატია, განვითარება და ევროპა. ვინც არ უნდა იყოს, რომელი ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრიც არ უნდა იყოს, როგორი მეგობრული ურთიერთობაც არ უნდა გვქონდეს ამ ქვეყნებთან, უნდა შევახსენოთ, რომ მკვლელობა, გაუპატიურება, ადამიანების წამება, ღირსების აყრა, ბიზნესის და ტელევიზიების რეკეტი, ეს ვერ იქნება მოდერნიზაცია, ამას ვერ მიიღებს ქართველი კაცი და ქალი მოდერნიზაციად ვერასდროს. ამას ისმენს სალომე ზურაბიშვილი და უპასუხოდ ტოვებს. მისი მხრიდან ეს ან დადგმულ სპექტაკლში მონაწილეობაა იმისათვის, რომ მიხეილ სააკაშვილი შეიწყალოს და გარე სიტუაციას დააბრალოს, საერთაშორისო საზოგადოების მოთხოვნას დააბრალოს ან ითამაშოს როლი, რომ არ იწყალებს მიხეილ სააკაშვილს და „არანაცის“ იმიჯი მოირგოს ამით. გადაუწყვეტელი ამომრჩევლის 20%-ზე ასე იმანიპულიროს. ამ საკითხს სხვა ახსნა არ აქვს“, - აღნიშნა მამუკა მდინარაძემ.
მინისტრ სიკარსკის განცხადებას გამოეხმაურა საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე, ირაკლი ბერაიაც და აღნიშნა, რომ პირველი დიპლომატი „ამ ტონით არ უნდა საუბრობდეს“.
„რა თქმა უნდა, ეს არ იყო შემთხვევით ნათქვამი, მათ შორის პრეზიდენტისთვის იმ ფარგლებში. მე ვფიქრობ, ეს არის კარგად კოორდინირებული საქმიანობის ნაწილი. საქართველოს პრეზიდენტი რას იზამს, ამის წინასწარ პროგნოზირება არ შემიძლია. უბრალოდ, თუკი მოხდება მის მიერ იმის გაკეთება, რასაც სთხოვენ - სააკაშვილის შეწყალება, რა თქმა უნდა, ის ქართველი ხალხის რისხვას თავიდან ვერ აიცილებს. ეს მან ძალიან კარგად უნდა იცოდეს. რაც შეეხება სიკორსკის განცხადებას, პირადად ჩემთვის ეს არის მიუღებელი. პარტნიორი ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრი ამ ტონით არ უნდა საუბრობდეს. ჩვენ სიკორსკის და სააკაშვილის მეგობრობაში ჩარევას არ ვაპირებთ, ღმერთმა მშვიდობაში მოახმაროთ ერთმანეთი“, – აღნიშნა პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარემ.

The members of the ruling party of Georgia have criticized the Minister of Foreign Affairs of Poland, Radoslaw Sikorski, for speaking about the former president of Georgia, Mikheil Saakashvili, at the Munich Security Conference. Specifically, during a joint panel discussion involving President Salome Zourabishvili and the first Polish diplomat, Minister Sikorski appealed to the President of Georgia, suggesting that he could contribute to the release of Mikheil Saakashvili, stating that "the issue of treatment of Mikheil Saakashvili is very important."
Sikorski's statement included, "We remember that your predecessor, President Saakashvili, used to attend this conference. For many of us, he is a symbol of Georgia's modernization. We respect your rule of law, but we also think that the way you treat him is also very important. It is important that he is treated fairly and perhaps you can contribute to his release. This will be welcomed by those who want good for Georgia".
In response to Sikorski's statement, members of the "Georgian Dream" party soon called it "unacceptable." Nikoloz Samkharadze, the chairman of the Foreign Relations Committee of the Parliament, said that "personal relations should not outweigh interstate relations."
"I call on everyone, including the Minister of Foreign Affairs of Poland, that in this case personal relations should not outweigh interstate relations. However, in the same statement, Sikorski has said that he respects the rule of law in Georgia and therefore simply asks the president to use the opportunity. He did not say that there is no rule of law in Georgia, or that the president does not use the opportunity he has, or that Saakashvili is illegally in prison," said the chairman of the Foreign Relations Committee of the Parliament.
In the context of the statement of the Minister of Foreign Affairs of Poland, the visit of President Zourabishvili to Munich was criticized by the leader of the majority of the Parliament of Georgia, Mamuka Mdinaradze. According to his assessment, "the president is participating in a staged play, or she wants to blame the external situation for pardoning him, or she is playing the role of not pardoning Mikheil Saakashvili."
"Salome Zourabishvili has become an ordinary oppositionist who has already surrounded the country in many diplomatic scandals. She goes around and hears, sometimes from some representatives of the Baltic countries, that we should impose sanctions on Russia and destroy the Georgian economy, sometimes that it turns out that Mikheil Saakashvili was a symbol of modernization, and she leaves all this unanswered. It is not a symbol of modernization, but a common crime that has put this country in a terrible state. It turns out that murder, torture, rape, business racketeering, and the closure of TV stations were considered part of modernization. For us, this is not modernization; this is brutality. Modernization is about democracy, development, and Europe. No matter who the foreign minister of any country is, no matter how friendly our relations are with these countries, we must remember that murder, rape, torture, defamation, business and television racketeering—these cannot be considered modernization. Georgian men and women can never be modernized by such acts. Salome Zourabishvili hears this and leaves without answering. From her perspective, this is either participating in a staged play to evoke pity for Mikheil Saakashvili and to blame the external situation, to blame the demands of the international community, or to play the role of not pitying Mikheil Saakashvili and to fit the image of a "non-Nazi," in order to manipulate the 20% of undecided voters in this way. There is no other explanation for this matter," - Mamuka Mdinaradze said.
The Chairman of the Defense and Security Committee of the Parliament of Georgia, Irakli Beraya, responded to Minister Sikarski's statement and noted that the first diplomat "should not speak in this tone".
"Certainly, this was not said by chance, including regarding the president within that framework. I think it's part of a well-coordinated effort. I cannot predict what the President of Georgia will do. It's just that if she does what is asked of her —to pardon Saakashvili—of course, she will not be able to avoid the wrath of the Georgian people. She must know this very well. As for Sikorski's statement, it is unacceptable to me personally. The foreign minister of the partner country should not speak in this tone. We are not going to interfere in the friendship between Sikorski and Saakashvili; may God help each other in peace," said the Chairman of the Defense and Security Committee of the Parliament.