Globalnews.ge-სთან საუბრისას ლიეტუვის სეიმის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე, ჟიგიმანტას პავილიონისი საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებს აფასებს და ამბობს, რომ "დასავლელ პარტნიორებს უნდა ჰქონდეთ განცდა, რომ საქართველოს ხელისუფლების დაპირებების ნდობა შესაძლებელია". შეკითვაზე, პრემიერ-მინისტრის ცვლილება და მანამდე, პოლიტიკაში "ქართული ოცნების" დამფუძნებლის, ბიძინა ივანიშვილის ოფიციალურად დაბრუნება, როგორ აღიქმება საერთაშორისო პარტნიორების გადმოსახედიდან, ლიეტუველი კანონმდებელი აღნიშნავს, რომ ამ მხრივ "საქართველოს პრეზიდენტის შეფასებებს იზიარებს".
"საქართველოს პრეზიდენტის შეფასებები მოვისმინე და მის თითოეულ სიტყვას ვიზიარებ, რადგან საქართველოში გარკვეული პროცესების ნაწილი მეც გახლდით. ბუნებრივია, ყველა მნიშვნელოვან ეტაპზე, კონკრეტულ პიროვნებებს განსაკუთრებული დატვირთვა ენიჭებათ, რადგან საბოლოოდ, ყველა საკითხის გადაწყვეტა ნდობაზეა დაფუძნებული. გვაქვს თუ არა დღეს ერთმანეთის ნდობა? ეს შეკითხვა განსაკუთრებით აქტუალურია, რადგან საქართველო, როგორც კანდიდატის სტატუსის მქონე ქვეყანა, ევროპულ გზაზე უმნიშვნელოვანეს ეტაპს გადის და ევროკავშირის წევრობაზე მოლაპარაკებების გახსნისთვის ემზადება. სწორედ ამ პროცესში, ჩვენ, დასავლელ პარტნიორებს უნდა გვქონდეს განცდა, რომ შეგვიძლია საქართველოს ხელისუფლების დაპირებებს ვენდობით. რა თქმა უნდა, ჩვენ არასოდეს შევალთ მოლაპარაკებების გახსნის პროცესში მთავრობასთან, რომელსაც არ ვენდობით. ცალსახად შემიძლია ვთქვა, რომ ამ მხრივ, უკრაინასა და მოლდოვას ვენდობით და სწორედ ამიტომაც გაიხსნა მათთან წევრობის საკითზე მოლაპარაკებები", - განაცხადა ჟიგიმანტას პავილიონისმა.
შეკითხვაზე, არსებობს თუ არა მსგავსი ნდობა საქართველოს ამჟამინდელი მთავრობის მიმართ, ის პასუხობს, რომ "ქართველ ხალხს, როგორც ევროპელ ერს ენდობა".
"ჩვენ ვენდობით ქართველ ხალხს, როგორც ნამდვილად ევროპულ ერს. თქვენ კარგი ევროპელები ხართ და ძალიან გვიყვარხართ. რაც შეეხება ხელისუფლების ნდობის საკითხს, არ ვფიქრობ, რომ ჩვენ ოდესმე დავიწყებთ მოლაპარაკებებს საქართველოს ამჟამინდელ მთავრობასთან, რადგან მათ ნდობის რესურსი ამოწურეს. საუბარია პოლიტიკურ ნდობაზე. როგორც აღვნიშნე, ჩვენ მნიშვნელოვან ინვესტიციას ვდებთ გაფართოების კუთხით, თუმცა ასევე ყურადღებით ვადევნებთ თვალს, ბატონი ორბანის ნაბიჯებს. ის ბევრს იტყუება. მან რამდენიმე დღის წინ თქვა, რომ ნატო-ში გაწევრიანების გზაზე შვედეთს არ შეაფერხებს, თუმცა მოგვიანებით ვნახეთ, რომ არც კი უბიძგა კანონმდებლებს, პარლამენტში ამ საკითხის რატიფიცირებისთვის მისულიყვნენ. ასე რომ, ნამდვილად არ გვსურს ჩვენს ოჯახში ვიხილოთ სხვა ჩინური ან რუსული თოჯინა. ევროპელებს დიდი სტრატეგიული მოთმინების უნარი აქვთ. საქართველო ჩვენთვის მნიშვნელოვანი საკითხია, მაგრამ ჩვენ დარწმუნებულნი უნდა ვიყოთ, რომ ვართ ერთიანი ოჯახი, სადაც სიყვარულის გარდა, ერთმანეთის მიმართ ნდობაც გვაქვს და საერთო თამაშის წესებითაც ვმოქმედებთ. რამდენიმე წელია საქართველოსგან შესაბამის გზავნილს ველოდებით, თანამშრომლობას ვცდილობთ... ევროკავშირმა უმნიშვნელოვანესი გადაწყვეტილება მიიღო, როდესაც საქართველოს კანდიდატის სტატუსის მიანიჭა, პირადად მე და ლიეტუვის პარლამენტმა ერთმნიშვნელოვნად დავუჭირეთ მხარი ამ გადაწყვეტილებას, თუმცა იმედი გვაქვს, რომ საქართველოსგან შემხვედრ ნაბიჯებს ახლა მაინც დავინახავთ. ეს კი, პირველ რიგში, დემოკრატიული ღირებულებების დაცვას გულისხმობს. ფაქტია, რომ საქართველოში გაკეთდა ყველაფერი, რათა ალტერნატიული აზრი და ძალა ჩაეხშოთ და გულწრფელად გეტყვით, რომ ძალიან ვნერვიულობ საქართველოში მოახლოებულ არჩევნებზეც. თუ მმართველი პარტიის მიზანია ნებისმიერი ოპოზიციური აზრისა და ძალის განადგურება და იმის ჩვენება, რომ მხოლოდ თავადაა ერთადერთი ძალა, ეს ცხადი მაგალითი იქნება იმისა, რომ ხელისუფლებას რეალურად არ სურს ევროპული ღირებულებების გაზიარება. ის, რაც ახლა საქართველოში ხდება, კომუნისტურ პარტიას მახსენებს. თითქოს ერთი დრაკონი დამარცხდა და მისი ადგილი სხვებმა დაიკავეს. ევროპის მიზანი, განსხვავებული შეფერილობის საბჭოთა კავშირის რეჟიმის შექმნის წახალისება კი არა, თავისუფალი, დამოუკიდებელი და ბედნიერი მომავლის შექმნის მხარდაჭერაა. რა თქმა უნდა, ჩემს ქვეყანაშიც არსებობდა კომუნისტური პარტია და ჩვენი ოლიგარქებიც გვყავდნენ, მაგრამ ისინი გვერდზე გადგნენ და ლიეტუველ ხალხს შესაძლებლობა მისცეს დემოკრატიული ცვლილებები განეხორციელებინათ. თუ ანალოგიური პროცესი თქვენთანაც არ მოხდება, როგორ შეგვიძლია საქართველოსთან ნდობის აღდგენაზე საუბარი?! თუ საქართველოში ჩატარდება არჩევნები, სადაც ყველაფერი მათი ძალაუფლების გარშემო იქნება მონოპოლიზირებული, მაშინ რა განსხვავება უნდა დავინახოთ ლუკაშენკოსა და იანუკოვიჩის რეჟიმისგან?!", - განაცხადა Globalnews.ge-სთან საუბრისას ლიეტუველმა კანონმდებელმა.

Speaking to Globalnews.ge, the Chairman of the Foreign Relations Committee of the Seimas of Lithuania, Žygimantas Pavilionis, evaluates the current political processes in Georgia and says that "Western partners should have the feeling that the promises of the Georgian government can be trusted." When asked about the change of the Prime Minister and, before that, the official return of Bidzina Ivanishvili, the founder of "Georgian Dream," to politics, and how it is perceived from the point of view of international partners, the Lithuanian politician notes that he "shares the assessments of the President of Georgia" in this regard.
"I heard the assessments of the President of Georgia, and I agree with her every word because I was part of certain processes in Georgia. Naturally, at all important stages, specific individuals are given special weight because, in the end, the solution of all issues is based on trust. Do we trust each other today? This question is particularly relevant because Georgia, as a candidate country, is passing the most important stage on the European road and is preparing to open negotiations on EU membership. In this process, we, the Western partners, should have the feeling that we can trust the promises of the Georgian government. Of course, we will never enter into the process of opening accession negotiations with a government that we do not trust", - Stated Žygimantas Pavilionis.
When asked whether there is similar trust in the current government of Georgia, he answers that "he trusts the Georgian people as a European nation."
"We trust the Georgian people as a truly European nation. You are good Europeans, and we hold great affection for you. As for the issue of trust in the government, I don't think we will ever start accession negotiations with the current government of Georgia because they have exhausted the reservoir of trust. We are talking about political trust. As I mentioned, we are investing significantly in terms of expansion, but we are also keeping a close eye on Mr. Orbán's moves. He lies a lot. He said a few days ago that he would not hinder Sweden on the way to join NATO, although later we saw that he did not even push the legislators to come to the parliament to ratify this issue. So we really don't want to see another Chinese or Russian puppet in our family. Europeans have great strategic patience. Georgia is an important issue for us, but we must be sure that we are a united family where, in addition to love, we also trust each other and act according to common game rules. We have been waiting for a corresponding message from Georgia for several years, and we are trying to cooperate... The European Union made a very important decision when it granted Georgia candidate status. Personally, I and the Parliament of Lithuania unequivocally supported this decision, although we hope to see concrete steps taken by Georgia now. This means, first of all, the protection of democratic values. It is a fact that everything in Georgia has been done to suppress alternative opinions and powers, and I can honestly tell you that I am very worried about the upcoming elections in Georgia. If the goal of the ruling party is to obliterate any opposition and demonstrate that it is the only force, this would be a clear example that the government does not genuinely embrace European values. What is happening in Georgia now reminds me of the Communist Party. It is as if one dragon has been defeated and others have taken its place. The purpose of Europe is not to encourage the creation of a Soviet Union regime of a different color, but to support the creation of a free, independent, and happy future. Of course, there was a communist party in my country, and we had our own oligarchs as well, but they stepped aside and gave the Lithuanian people the opportunity to make democratic changes. If a similar process does not happen in your country, how can we talk about restoring trust with Georgia? If elections are held in Georgia where everything is monopolized around their power, then what difference should we see from Lukashenko and Yanukovych's regimes?" - said Žygimantas Pavilionis.