საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი [2015-2018 წლებში], მიხეილ ჯანელიძე გაფართოების საკითხებში ევროკომისრის, მარტა კოსის განცხადებას ეხმაურება და ამბობს, რომ რუსეთი "ოცნების" ხელით ევროკავშირში გაწევრიანების შესაძლებლობას გვიკლავს.
"იმ მომენტში, როცა ყველაზე ახლოს მივედით ჩვენს ისტორიულ მიზანთან, ევროპული ოჯახის სრულფასოვან წევრობასთან, რუსეთი, ქართული ოცნების ხელით, ამ შესაძლებლობას ჩვენს ქვეყანას უკლავს. კლავს, რადგან მიზანმიმართულად და დაჩქარებული ტემპით ანადგურებს ყველა თავისუფალ სივრცეს და თავისუფალ ადამიანს, რისთვისაც და ვისთვისაც ევროპული ოჯახის წევრობა არის ღირებული. ევროკავშირის მცდელობებს, რომ საქართველო არ დაკარგოს რაღაც ტიპის დიალოგით ქართულ ოცნებასთან, ისეთივე შედეგი ექნება, რა შედეგიც ჰქონდა მათ დიალოგს პუტინთან. პაპუაშვილის პასუხიც ამას მოწმობს, "ჩვენ არაერთხელ გვითქვამს და ბრიუსელშიც ძალიან კარგად იციან – თუ რა დამოკიდებულება აქვს ქართველ ხალხს, რა პრეტენზიები აქვს ქართველ ხალხს ბრიუსელის მიმართ”, რომელიც აიგივებს ქართულ ოცნებას ქართველ ხალხთან, ხოლო ევროკავშირს – საბჭოთა კავშირთან", - წერს მიხეილ ჯანელიძე.

Former Foreign Minister of Georgia (2015–2018) Mikheil Janelidze has responded to EU Enlargement Commissioner Marta Kos’s statement on the possible suspension of Georgia’s visa-free regime and the freezing of its EU candidate status.
"At the very moment we came close to our historic goal — full membership in the European family — Russia, through Georgian Dream, is killing this opportunity for our country.
They are deliberately and rapidly destroying all free spaces and free people for whom EU membership is a core value.
The EU’s attempts to prevent Georgia’s loss through dialogue with Georgian Dream will lead to the same outcome as dialogue with Putin.
This is confirmed by the response from Parliament Speaker Papuashvili: "We’ve said this many times, and Brussels is well aware of how the Georgian people feel and what grievances they have against Brussels.’ This reply essentially equates Georgian Dream with the Georgian people — and the European Union with the Soviet Union." - Mikheil Janelidze posted.