"საქართველოში ოპოზიციის წინააღმდეგ მზარდი რეპრესიების საპასუხოდ", პოლონეთმა საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოების რვა წარმომადგენელს თავის ტერიტორიაზე შესვლა აუკრძალა, განაცხადა პოლონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ 17 აპრილს და დასძინა, რომ "პოლონეთი მხარს უჭერს ქართული საზოგადოების პროევროპულ მისწრაფებებს".
ამ გადაწყვეტილებას წინ უძღოდა თბილისსა და საქართველოს სხვა ქალაქებში დაწყებული მასობრივი საპროტესტო აქციები, რაც 2028 წლამდე ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესის შეჩერების თაობაზე "ქართული ოცნების" პრემიერ-მინისტრის ირაკლი კობახიძის განცხადებას მოყვა. პოლიციამ აქციის მონაწილეების წინააღმდეგ წყლის ჭავლი და ცრემლსადენი გაზი გამოიყენა, ადგილი ჰქონდა ოპოზიციის ოფისების დარბევას. ვრცელდებოდა ცნობები მშვიდობიანი დემონსტრანტების თვითნებური დაკავებებისა და ფიზიკური ანგარიშსწორების, ასევე ჟურნალისტებსა და მედიის მუშაკებზე თავდასხმების შესახებ. საპროტესტო აქციები უკვე 140 დღეზე მეტია გრძელდება.
"ქართული ოცნების" ხელისუფლების ქმედებების საპასუხოდ, სანქციები ასევე აამოქმედეს ჩეხეთმა, ესტონეთმა, გერმანიამ, ლატვიამ, ლიეტუვამ, გაერთიანებულმა სამეფომ, უკრაინამ და შეერთებულმა შტატებმა.

Poland has banned eight representatives of Georgian [law] enforcement authorities from entering its territory “in response to the increasing repressions of the opposition in Georgia,” the Polish Ministry of Foreign Affairs announced on April 17, adding that “Poland supports the pro-European aspirations of Georgian society.”
The move comes amid mass protests that erupted in November and December 2024 in Tbilisi and other regions of Georgia, following Georgian Dream Prime Minister Irakli Kobakhidze’s announcement to suspend the country’s EU integration process until 2028. Protesters have faced repeated crackdowns by security forces. Police have been documented using water cannons and tear gas to disperse protests, as well as raiding opposition offices. There have also been reports of arbitrary arrests, physical assaults on peaceful demonstrators, and widespread attacks on journalists and media workers. The protests have been continuing for more than 140 days.
Czechia, Estonia, Germany, Latvia, Lithuania, the United Kingdom, Ukraine and the United States have also imposed sanctions in response to the GD government’s actions.