"ქართული ოცნება" პოლიტიკურ პარტიებს ლექციების, სემინარებისა და სხვა საჯარო ღონისძიებების გამართვისთვის უცხოური დაფინანსების მიღებას აუკრძალავს. "მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ" კანონში ცვლილებებს ერთპარტიული პარლამენტი დაჩქარებული წესით მიიღებს და მას შემდეგ შევა ძალაში, რაც "ქართული ოცნების" არჩეული პრეზიდენტი მიხეილ ყაველაშვილი ხელს მოაწერს.
მოქმედი კანონი უკრძალავს პოლიტიკურ პარტიებს უცხოური დაფინანსების მიღებას, თუმცა გამონაკლისის სახით კანონით გათვალისწინებული შეზღუდვები არ ვრცელდება საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და იურიდიულ პირებზე, რომელთა მიზანია პარტიების "ინსტიტუციური განვითარება", რაც არ უკავშირდება რომელიმე პოლიტიკური ძალის მხარდაჭერას. "ქართული ოცნების" მიერ შემოთავაზებული ცვლილებებით ეს გამონაკლისები უქმდება.
პარალელურად, "ქართულმა ოცნებამ" ასევე წარადგინა ცვლილებები ქვეყნის კანონში გრანტების შესახებ, რომლის მიხედვითაც საერთაშორისო დონორებმა ადგილობრივი ორგანიზაციებისთვის გრანტების მინიჭებამდე ხელისუფლების თანხმობა უნდა მოიპოვონ.

The Georgian Dream moves to prohibit political parties from receiving in-kind foreign support for holding lectures, seminars, and other public events. The changes to the country’s Law on Political Associations of Citizens will be fast-tracked in the one-party parliament and come into force immediately after the GD-elected president Mikheil Kavelashvili signs them.
The current law prohibits political parties from receiving foreign funding, but makes exceptions for in-kind contributions from international organizations and legal entities that promote the "institutional development" of parties, and don’t involve support for specific parties per se. The GD-proposed amendments would eliminate these exceptions.
In parallel, GD has also introduced amendments to the country’s Law on Grants, which will require international donors to obtain the consent of the GD government before awarding grants to local organizations.