საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ (ცესკომ) 3 აპრილს თავის დადგენილებაში ცვლილებები შეიტანა, რომლითაც მკაცრდება არჩევნების დღის პროცედურები და იზღუდება მედიისა და დამკვირვებლების წვდომა საარჩევნო უბნებზე. სამოქალაქო საზოგადოების ჯგუფებმა, პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა და ოპოზიციის წარმომადგენლებმა გააკრიტიკეს ეს ნაბიჯი და საარჩევნო გამჭვირვალობისთვის უკან გადადგმულ ნაბიჯად შეაფასეს. მათ გააფრთხილეს, რომ ცვლილებები კიდევ უფრო გაართულებს არჩევნების გაყალბების გამოვლენას, მათ შორის ე.წ. „კარუსელის“ პრობლემას.
ცვლილებებით საარჩევნო უბანზე ყოფნის უფლების მქონე ნებისმიერ პირისთვის დაუშვებელი იქნება ამომრჩევლის პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ჩვენების მოთხოვნა, მათ შორის გამორთმევა, ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატიდან ამობეჭდილი ამომრჩევლის ვერიფიკაციის დამადასტურებელი ქვითრისა და ამომრჩევლის მიერ საარჩევნო ბიულეტენზე გაკეთებული არჩევანის ფოტოვიდეოგადაღება ან სხვაგვარი დამუშავება.
მედიის წარმომადგენლებს საარჩევნო უბნებზე ფოტოს ან ვიდეოს გადაღება შეეზღუდებათ არა უმეტეს ერთხელ და არა უმეტეს ათი წუთის განმავლობაში, ხოლო უფრო ხანგრძლივი გაშუქება მხოლოდ საუბნო კომისიის თავმჯდომარის მიერ გამოყოფილი სპეციალური ადგილიდან იქნება დაშვებული.
მინიმალური მანძილი ნებისმიერი პირისთვის ფოტოვიდეო გადასაღებად უნდა იყოს არანაკლებ 3 მეტრით დაშორებული გადაღების სუბიექტიდან/ობიექტიდან. ცვლილებების თანახმად, კენჭისყრის შენობაში ყოფნის უფლების მქონე პირებს შეუძლიათ დაუბრკოლებლად გადაიღონ კენჭისყრის პროცესის ის პერიოდი, სადაც მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე ამომრჩევლები, მათ შორის პოლიტიკური თანამდებობის პირები ან რელიგიური ლიდერები აძლევენ ხმას, რის შემდგომაც ფოტოვიდეოგადამღები აპარატები გატანილ უნდა იქნას კენჭისყრის შენობიდან.
ოპონენტები ამბობენ, რომ ცვლილებები მნიშვნელოვნად ამცირებს გამჭვირვალობას და ზღუდავს არჩევნების დამკვირვებლების შესაძლებლობას აღმოაჩინონ შესაძლო გაყალბება. სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების (ISFED) აღმასრულებელმა დირექტორმა ნინო დოლიძემ შეშფოთება გამოხატა ცვლილებების გამო და განაცხადა, რომ „დამკვირვებლები ვეღარ შეძლებენ აღმოაჩინონ პირები, რომლებიც სხვის ნაცვლად ცდილობენ ხმის მიცემას (ე.წ. “კარუსელი”), რაც არჩევნების გაყალბების ერთ-ერთ მთავარ მეთოდს წარმოაგენს“.
ამ საკითხზე კომენტარი პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმაც გააკეთა. მისი თქმით, ცესკო-ს მიერ მიღებული ცვლილებები იმის მაჩვენებელია, რომ რეჟიმი „ძალიან ნერვიულობს“ და არჩევნებისთვის ემზადება. „იცის, რომ არჩევნების დანიშვნა მოუწევს, ჩვენც მზად უნდა ვიყოთ ამისთვის. უნდა მომზადდეს დამკვირვებელთა ჯარი, დღესვე უნდა დავიწყოთ მუშაობა. ეს არის სწორი გზა“, – განაცხადა მან.
ოპოზიციური პარტიის „საქართველოსთვის“ წარმომადგენელმა ნათია მეზვრიშვილმა ასევე გააკრიტიკა ცვლილებები და აღნიშნა, რომ „’ოცნება’ ემზადება არჩევნებისთვის. მიმდინარეობს ზეწოლის, კორუფციის, მანიპულაციის ყველანაირი რესურსის მობილიზაცია და ცენტრალიზება და 26 ოქტომბრის არჩევნების შემდეგ კიდევ უფრო მეტად კონსოლიდაცია“.
ბრალდებები ე.წ. კარუსელის შესახებ 2024 წლის 26 ოქტომბრის სადავო არჩევნების დროსაც გაჟღერდა. „ტვ პირველის“ ჟურნალისტურმა გამოძიებამ არაერთი შემთხვევა გამოავლინა, როდესაც ადამიანები სხვისი სახელით, სხვადასხვა საიდენტიფიკაციო დოკუმენტების გამოყენებით ცდილობდნენ ხმის მიცემას. ამავე მასალის თანახმად, მმართველ პარტიასთან დაკავშირებულმა ზოგიერთმა საარჩევნო მუშაკმა, სავარაუდოდ, ხელი შეუწყო გაყალბებას.
ადგილობრივი სადამკვირვებლო მისია „ჩემი ხმა“, რომელიც ათეულობით ქართულ სსო-ს აერთიანებს, 26 ოქტომბრის არჩევნებზე 300 000-ზე მეტი ხმის ბათილად ცნობა მოითხოვა მას შემდეგ, რაც გაყალბების სქემა გამოაშკარავდა. ორგანიზაციამ ერთ-ერთ პრობლემურ საკითხად სხვადასხვა სქემები, მათ შორის ე.წ. კარუსელის მეშვეობით ხმის მიცემა დაასახელა.

On April 3, Georgia’s Central Election Commission (CEC) approved amendments to regulations that tighten election-day procedures and limit media and observer access to polling station. Civil society groups, President Salome Zurabishvili, and opposition figures criticized the move as a step backward for electoral transparency and warned that the changes could make it more difficult to detect voter fraud, including the recurring problem of carousel voting.
It will be prohibited for any person with the right to be present at the polling station to demand to see or take a voter’s identification card, or to take photographs and videos of it, or to otherwise process the document, as well as the data displayed on the verification device.
Media representatives will be limited to taking photos or video at polling stations for no more than once and for no more than ten minutes, as longer coverage will only be permitted from a specific area designated by the polling station chairperson.
Photo and video recording will only be allowed from a distance of at least three meters from the subject. While the amendments allow for “unobstructed” photo and video recording when high-profile individuals – politicians and religious leaders – are voting, the decree states that the recording devices must be removed from the building after these individuals have voted.
Critics say the changes significantly reduce transparency and limit the ability of election observers to detect possible fraud. Nino Dolidze, executive director of the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), il concern about the changes, stating, “Observers will no longer be able to detect people trying to vote on behalf of others (the so-called “carousel”), which is one of the main methods of electoral fraud.”
President Salome Zurabishvili also commented on the matter, arguing that the amendments “legalize” carousel voting. She said that on the one hand, the GD authorities “are extremely nervous,” and on the other, they are preparing for elections. Zurabishvili stated, “This means they [GD] know they’ll have to call [new parliamentary] elections,” adding, “But even that won’t work for them.”
Natia Mezvrishvili, a member of the opposition party For Georgia, also criticized the changes, claiming that the GD is mobilizing for the new elections by all possible means, including “pressure, corruption, and manipulation.” Mezvrishvili added that the changes ban the election observation process.
Allegations of carousel voting surfaced during the contested October 26, 2024 elections. The journalistic investigation of TV Pirveli exposed multiple cases of individuals attempting to vote on behalf of others using different identification documents. According to the report, some election workers related to the ruling GD party allegedly facilitated the fraud.
My Vote, the local observation mission that unites dozens of Georgian CSOs, called for the annulment of more than 300,000 votes in the October 26 elections after an electoral fraud scheme was uncovered. The organization pointed to various schemes, including carousel voting, as one of the problematic issues.