"ქართული ოცნება" ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების გაუქმების პროცედურებს იწყებს. მმართველი პარტიის მიერ წარდგენილი კანონპროექტის მიხედვით, "მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ" კანონის 36-ე მუხლს მე-2 პუნქტი დაემატება.
საჩივრის საფუძველზე თუ საკონსტიტუციო სასამართლო მიიჩნევს, რომ კონკრეტული პოლიტიკური პარტია საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების დამხობის ან ხელისუფლების ძალადობით შეცვლისთვის დგამს ქმედით ნაბიჯებს, ის გაუქმებულად გამოცხადდება. ამას გარდა ამ პარტიაში მყოფ ადამიანებს, არც მომავალში მიეცემათ სხვა პარტიის დაფუძნების უფლება. "ქართული ოცნების" ლიდერები ამბობენ, რომ ამ გადაწყვეტილებით სახელმწიფოსა და სუვერენიტეტს იცავენ და ამაში ანტიდემოკრატიულს ვერაფერს ხედავენ.
"გარკვეული სუბიექტები უკვე პოლიტიკურ პარტიებადაც აღარ იწოდებიან. ისინი მთავარი ლოზუნგის ქვეშ გაერთიანდნენ და ზედაპირზე ამოვიდა მათი კონსპირაციული თუ ნახევრად კონსპირაციული მისწრაფებები ხელისუფლების ძალადობრივად დამხობისკენ. ეს არის დესტაბილიზაციის მცდელობა. უკვე აშკარად დაიწყო მცდელობა და ორგანიზება, რომ ეკონომიკური ზიანიც მიაყენონ ქვეყანას, ბიუჯეტს. ამის ჩამდენი, მით უმეტეს უცხოეთიდან დაფინანსებული, უცხო ქვეყნებიდან მომდინარე სცენარით DEEP STATE-ის ხელმძღვანელობითა და უზარმაზარი კონსპირაციული ქსელით, რასაკვირველია, ვეღარ იწოდება პოლიტიკურ პარტიად. ამიტომ სახელმწიფო კანონიერად მიიღებს შესაბამის ზომებს. რამდენად სამართლიანია, სხვა საკითხია, მაგრამ პოლიტიკურ პარტიად აღარ იწოდება ის, რომელიც ფიქრობს ფაშისტური სტანდარტის დანერგვას", – მმართველი პარტიის ერთ-ერთი ლიდერი გია ვოლსკი.
"ქართული ოცნების" ამ გადაწყვეტილებას "ნაციონალურ მოძრაობასთან" ერთად სხვა ოპოზიციური პარტიებიც აიკრძალოს, დიქტატურის გაფორმების მცდელობად აფასებენ მათი პოლიტიკური ოპონენტები. ოპოზიციონერი პოლიტიკოსები აცხადებენ, რომ ამას მმართველი გუნდისა და უპირველეს ყოვლისა ქვეყნის დემოკრატიისთვის მძიმე შედეგები მოჰყვება. მათივე თქმით, სხვა რეპრესიული კანონების მიღებასთან ერთად პარტიების გაუქმება წინააღმდეგობის მუხტს კიდევ უფრო გააძლიერებს.
"პარტიების აკრძალვა ხდება დიქტატორულ რეჟიმებში. ეს არის ლეგალისტური გზა, რომ მათ დაამყარონ დიქტატურა. პირთა სია, ვისაც უნდა აეკრძალოს საქმიანობა, უნდა დაადგინოს, მაგალითად, ნაცმა თენგიზ შარმანაშვილმა, რომელიც "ნაციონალური მოძრაობის" ელჩი იყო ერევანში და ე.ი. ბატონი შარმანაშვილიც წყვეტს პოლიტიკურ საქმიანობას? გივი მიქანაძეც წყვეტს პოლიტიკურ საქმიანობას? ბექა ოდიშარიაც და სხვებიც? თუ ეს ასეა, მაშინ რაღაც პრობლემა აქვთ ამ გათვლებში და სინამდვილეში, ეს ყველაფერი არის მცდელობა, რომ ყურადღება გადაიტანონ ადამიანების რეალური პრობლემებიდან, უმძიმესი სოციალური ფონიდან, ემიგრაციიდან, რომლის ქვეყნიდან გადინება არ წყდება, იმ უდიდესი ეკონომიკური კრიზისიდან და პოლიტიკური კატასტროფიდან, რაშიც ქვეყანას ამყოფებს "ქართული ოცნება", – ამბობს
"ლელოს" ერთ-ერთი ლიდერი თაზო დათუნაშვილი.
საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ კანონში შესატანი ცვლილებით სასამართლომ გადაწყვეტილება სარჩელის შეტანიდან არაუმეტეს 9 თვეში უნდა მიიღოს, ხოლო საარჩევნო პერიოდში – 14 დღეში. პარტიის აკრძალვის ან თვითლიკვიდაციის შემდეგ დარჩენილი ქონება სახელმწიფო ხაზინას გადაეცემა. "ქართული ოცნება" აპირებს, რომ ეს ცვლილება ერთხმად და დაჩქარებულად მიმდინარე სასესიო კვირაში მიიღოს.

The Georgian Dream is initiating procedures for the dissolution of opposition political parties. According to the draft law submitted by the ruling party, a new paragraph will be added to Article 36 of the Law on Political Unions of Citizens.
If, based on a complaint, the Constitutional Court finds that a specific political party is taking effective steps to overthrow the constitutional order of Georgia or to change the government by force, that party will be declared dissolved. Additionally, individuals affiliated with the dissolved party will not be allowed to establish another party in the future. The leaders of the Georgian Dream assert that this decision is intended to protect the state and its sovereignty, claiming there is nothing anti-democratic about it.
"Certain entities are no longer considered political parties. They have united under a single slogan, and their conspiratorial or semi-conspiratorial aspirations to violently overthrow the government have become apparent. This is an attempt to destabilize the country. An organization aiming to inflict economic damage on the country and its budget has clearly begun. The perpetrators of this, particularly those financed from abroad, are led by the DEEP STATE and a vast conspiratorial network originating from foreign countries; they can no longer be called a political party. Therefore, the state will legally take appropriate measures. How fair this is remains an open question, but a party that seeks to introduce a fascist standard can no longer be regarded as a political party," stated Gia Volski, one of the leaders of the ruling party.
This decision by the Georgian Dream to ban other opposition parties, including the National Movement, is viewed by their political opponents as an attempt to establish a dictatorship. Opposition politicians warn that this will have dire consequences for the ruling party and, above all, for the country's democracy. They argue that the abolition of parties, combined with other repressive laws, will further fuel resistance.
"Parties are banned in dictatorial regimes. This is a legalistic way for them to establish a dictatorship. The list of individuals whose activities should be banned should include, for example, Tengiz Sharmanashvili of the National Movement, who was the ambassador of the National Movement in Yerevan. Will Mr. Sharmanashvili also cease his political activities? Will Givi Mikanadze also stop? Will Beka Odisharia and others cease their activities as well? If so, then there is something fundamentally wrong with these calculations. In reality, this is an attempt to divert attention from the real problems facing the people, from the extremely difficult social conditions, from the ongoing emigration crisis, and from the severe economic crisis and political catastrophe that the Georgian Dream is facing in the country," says Tazo Datunashvili, one of the leaders of Lelo.
The court has ruled on the amendment to the law regarding the Constitutional Court. A lawsuit must be filed no later than nine months after the amendment is enacted, and within 14 days during the election period. Any remaining assets after a party is banned or self-liquidated will be transferred to the state treasury. The Georgian Dream intends to adopt this amendment unanimously and urgently during the current session week.