შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ სახის ამომცნობი კამერების გამოყენება სამართალდარღვევის საფუძვლით საქმის წარმოებისას, განსაკუთრებით ისეთ შემთხვევებში, რომლებიც გზის გადაკეტვასთანაა დაკავშირებული, შსს-ს მიერ პერსონალური ინფორმაციის უკანონოდ, სამართლებრივი საფუძვლების გარეშე მოპოვებასა და დამუშავებაზე მიუთითებს, განაცხადა საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ (საია). ორგანიზაციის თქმით, მან მოუწოდა პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურს, დროულად და სათანადოდ შეისწავლოს აღნიშნული ფაქტი და მოახდინოს მასზე ეფექტიანი რეაგირება.
საია აღნიშნავს, რომ როგორც წესი, ასეთ საქმეებში ერთადერთ მტკიცებულებას სახის ამომცნობი კამერებიდან ამოღებული ფოტოები წარმოადგენს. „სასამართლო უმეტესად, არ აფასებს, რამდენად კანონიერად მოხდა პირის იდენტიფიცირება და პირს, რომელმაც იდენტიფიცირება მოახდინა, ჰქონდა თუ არა სათანადო დაშვება დაცულ ბაზებთან, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის კანონმდებლობის შესაბამისად. ეს პრაქტიკა მიზანმიმართულად გამოიყენება როგორც მოქალაქეთა დაშინების, ასევე, აქციის მონაწილეთა სამომავლო ქცევის კონტროლისათვის. მას ასევე, აქვს ,,მსუსხავი ეფექტი,“ რაც გამოხატვის თავისუფლებით სარგებლობის თვითშეზღუდვაში შეიძლება გამოიხატოს“, – აცხადებს ორგანიზაცია.
საია-ს თქმით, გზის გადაკეტვის საფუძვლით დაწყებული ერთ-ერთი სამართალდარღვევის საქმის განხილვისას, მისთვის ცნობილი გახდა, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო ვიდეოების დამუშავებისას ახორციელებს კონკრეტული ადამიანების მიზნობრივ თვალთვალს. კერძოდ, 2025 წლის იანვრის ერთ-ერთი საპროტესტო აქციის ამსახველ ვიდეოზე, რომელიც სამინისტროს მტკიცებულების სახით აქვს წარდგენილი სასამართლოში, დაფიქსირებულია, როგორ ადევნებენ თვალს კამერით რუსთაველის გამზირზე მყოფ აქციის ერთ-ერთ მონაწილეს ლაივ რეჟიმში, რომელიც რაღაც დოკუმენტს კითხულობს. ამ დროს კადრი ახლოვდება იმგვარად, რომ სრულად გარჩევადია, თუ რას კითხულობს მოქალაქე. „აღნიშნული მიუთითებს იმაზე, რომ აქციის მონაწილის გადაადგილების ზედამხედველობა და კონკრეტული კადრების მიახლოება ხორციელდება ლაივ რეჟიმში. ეს გვაძლევს ვარაუდის საფუძველს, რომ კამერების მართვა ხდება კონკრეტული პირის/პირების მიერ მექანიკურად“, – აღნიშნავს საია.
„საგანგაშია, რომ სამინისტრო ცდილობს მშვიდობიანი პროტესტის მონაწილეების პერსონალურ ინფორმაციაზე წვდომის ამ ფორმით მოპოვებას. ამავდროულად, ეს მიზნად ისახავს საპროტესტო აქციის მონაწილეებში შიშის დანერგვას იმისა, რომ სახელმწიფო არამხოლოდ მათ იდენტიფიცირებას მოახდენს და სოლიდურ ჯარიმას დააკისრებს, არამედ უთვალთვალებს კიდეც“, – აცხადებს ორგანიზაცია.
საია-ს თქმით, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს, სახის ამომცნობი ტექნოლოგიების გამოყენების და პირდაპირ რეჟიმში თვალთვალის ანალოგიური პრაქტიკა (Glukhin v. Russia, no. 11519/20) შეფასებული აქვს გამოხატვის თავისუფლებასა და პირადი ცხოვრების უფლებებში ჩარევად, რაც „შეუსაბამოა სამართლის უზენაესობის პრინციპით მართული, დემოკრატიული საზოგადოების იდეალებსა და ღირებულებებთან“.
ორგანიზაცია აცხადებს, რომ მან გასულ პერიოდშიც მოუწოდა პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურს, რათა შეესწავლა რამდენად განხორციელდა წინასწარ მონაცემთა დაცვაზე ზეგავლენის შეფასება და რამდენად აღირიცხება მონაცემთა მიმართ შესრულებული მოქმედებები, ასევე, რამდენად შეესაბამება მოქმედ კანონს უსაფრთხოების ორგანიზაციულ-ტექნიკური ზომები. „თუმცა, ამ დრომდე უცნობია, სამსახურის შემაჯამებელი გადაწყვეტილება ამ საკითხთან დაკავშირებით“, – დასძინა ორგანიზაციამ.
პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახური საია-ს გამოეხმაურა და განაცხადა, რომ ამოწმებს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრის „112“-ის მიერ სათვალთვალო კამერების გამოყენების კანონიერებას და შსს-ს მიერ ადმინისტრაციული სამართალწარმოების პროცესში სპეციალური ელექტრონული პროგრამის გამოყენებას. სამსახურმა განაცხადა, რომ საიას მიმდინარე წლის თებერვალში ეცნობა აღნიშნულის თაობაზე წერილობით და დასძინა, რომ შემოწმების დასრულებამდე სამსახური მოკლებულია წინასწარი შეფასების შესაძლებლობას.

The Interior Ministry’s continued use of facial recognition cameras against protesters in courts, particularly in the cases involving roadblocks, raises “serious privacy and legal concerns”, the Georgian Young Lawyers’ Association said. The watchdog said it has raised concerns about the unlawful collection and processing of personal data by the Ministry with the Personal Data Protection Service. The GYLA urges the Service to respond effectively to these concerns and ensure that surveillance practices comply with both national and international data protection standards.
The GYLA notes that surveillance cameras are often the only evidence used in such cases, with courts accepting images from the cameras as sufficient proof of guilt. However, the watchdog adds, the courts typically overlook critical legal questions, such as whether the individuals were identified properly or if the person responsible for the identification had the necessary access to protected databases as required by personal data protection laws. This approach is seen as a tactic to intimidate and control protesters, leading to a “chilling effect” on freedom of expression, the watchdog stresses.
GYLA further reports a recent case, which it says has brought to light the Ministry’s use of targeted surveillance. GYLA says it discovered that, in a video submitted as evidence from a January 2025 protest on Rustaveli Avenue, the Ministry had actively tracked an individual during the protest. The footage shows a camera following the protester in real-time, zooming in on a document the person was reading. GYLA says this reveals a clear instance of targeted surveillance, suggesting that a specific person or group of people are manually controlling the cameras.
By zooming in on specific documents held by the protester, the authorities accessed personal information that appears irrelevant to the criminal case, highlighting the invasive nature of this surveillance. “It remains unclear what legitimate purpose this serves”, especially when it has no connection to the alleged offense, the watchdog stresses. “This is aimed at instilling fear in the protestors that the state will not only identify them and impose a hefty fine, but also track them,” the GYLA notes.
The GYLA adds, that in a landmark ECtHR case (Glukhin v. Russia, no. 11519/20), the Court declared that the use of facial recognition technology in the context of freedom of expression is “incompatible with the principles of a democratic society governed by the rule of law.”
The organization says it had asked the Personal Data Protection Service to investigate whether proper privacy assessments had been carried out, whether surveillance activities are lawfully recorded, and whether security measures meet the required standards. Despite these requests, the service has yet to make a final decision on the matter.
The Personal Data Protection Service of Georgia responded to GYLA by stating that it is investigating the legality of the Public Safety Command Center’s use of surveillance cameras and the Ministry of Internal Affairs’ use of a special electronic program in administrative cases. The Service said that GYLA has been aware of the ongoing inspections since February and noted that it is not yet able to make preliminary assessments until the investigation is complete.
The growing network of surveillance cameras coincides with an increasingly authoritarian trend in the country, the brutal repression of protests and dissent, and the shrinking of civil liberties in Georgia. The number of cameras has reportedly increased exponentially, particularly at the sites of the ongoing popular protests, which have now passed the 100-day mark. The surveillance cameras have become an omnipresent feature of Georgia’s urban landscape, and of Tbilisi in particular, with issues such as who controls these cameras and what they are fully capable of remaining unclear.