შვედეთმა კატეგორიულად დაგმო საქართველოს ხელისუფლების ქმედებები და განაცხადა, რომ ისინი ეწინააღმდეგება იმ ღირებულებებსა და პრინციპებს, რომლებზეც ევროკავშირია დაფუძნებული. ეს პოზიცია შვედეთის მთავრობის პოლიტიკის განცხადებაში აისახა, რომელიც საგარეო საქმეთა მინისტრმა მარია მალმერ სტენერგარდმა რიკსდაგში 12 თებერვალს წარადგინა.
საგარეო საკითხებზე დებატების დროს გაკეთებულ განცხადებაში ასევე გაკრიტიკებულია ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში და „არათანაბარ პირობებზე, ძლიერ პოლარიზაციაზე, ზეწოლასა და ამომრჩევლების მიმართ მუქარაზეა“ საუბარი.
საქართველოში მიმდინარე მოვლენებზე საუბრისას განცხადებაში ნათქვამია, რომ „მშვიდობიანი მომიტინგეების მიმართ ძალადობა მიუღებელია“ და რომ „შვედეთს სურს იხილოს სანქციები დამნაშავეების წინააღმდეგ“.
განცხადებაში კიდევ ერთხელ დადასტურდა შვედეთის ერთგულება საქართველოში დემოკრატიული და პროევროპული მოძრაობების მხარდაჭერის მიმართ.
მასში ასევე ხაზგასმულია შვედეთის ზოგადი მხარდაჭერა ევროკავშირის გაფართოების მიმართ. „ევროკავშირის მიმდინარე გაფართოება და თანამშრომლობა პარტნიორებთან ჩვენს სამეზობლოში ჩვენი უსაფრთხოებისა და ეკონომიკისთვის მნიშვნელოვანია. ევროკავშირის გაფართოება არის გეოსტრატეგიული ინვესტიცია მშვიდობის, დემოკრატიის, უსაფრთხოების, სტაბილურობისა და კეთილდღეობის საქმეში. ჩვენს ინტერესშია დავეხმაროთ კანდიდატ ქვეყნებს კავშირთან დაახლოებაში“, – ნათქვამია განცხადებაში, რომლის თანახმადაც შვედეთის მხარდაჭერა კანდიდატი ქვეყნების მიმართ კვლავ „ძლიერია, თუმცა არა უპირობო“.
შვედეთი საქართველოს ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი დონორი იყო დახმარების თვალსაზრისით, თუმცა საქართველოს დემოკრატიული უკუსვლის გამო შვედეთმა 2024 წლის 28 ოქტომბერს ქვეყანასთან თანამშრომლობა შეაჩერა. შვედეთის განვითარების თანამშრომლობისა და საგარეო ვაჭრობის მინისტრმა ბენჟამინ დუსამ განაცხადა, რომ „საქართველოში განვითარებული მოვლენები გარკვეული პერიოდის განმავლობაში ძალიან საგანგაშო იყო. საპარლამენტო არჩევნებზე საერთაშორისო დამკვირვებლების მიერ გამოვლენილი დარღვევები ამას კიდევ უფრო ამძაფრებს”.

Swedish Foreign Minister Maria Malmer Stenergard told the Parliament on February 12 that Georgian authorities act contrary to the values and principles upon which the EU is founded.
The position was outlined in the Statement of Government Policy, and during the debate on the floor, Stenergard also criticized the October parliamentary elections in Georgia, citing an "uneven playing field, entrenched polarization, pressure, and threats against voters."
Addressing the ongoing developments in Georgia, the statement said that "violence against peaceful protesters is unacceptable," adding that "Sweden wants to see sanctions against those responsible."
At the same time, she reaffirmed Sweden’s commitment to supporting democratic and pro-European movements in Georgia, also in the context of the EU enlargement, which she claimed was "essential to our security and economy." The Minister called EU enlargement "a geostrategic investment" and thus said, "It is in our interest to help the candidate countries move closer to the Union." Crucially for Georgia’s case, Minister Stenergard stressed that Sweden’s support for candidate countries remains "strong but not unconditional."
Sweden has historically been one of Georgia’s important aid donors. Due to Georgia’s democratic backsliding, Sweden suspended cooperation with the country shortly after the contested elections, on October 28, 2024. The Swedish Minister for Development Cooperation and Foreign Trade, Benjamin Dousa, stated then that "the development in Georgia has been very alarming for some time. The irregularities reported by international election observers in the weekend’s parliamentary election reinforce this."