„ქართული ოცნება“ მორიგ შემზღუდავ კანონებს აანონსებს - საკანონმდებლო ცვლილებების ძირითადი ადრესატები ამჯერად მედია და არასამთავრობო ორგანიზაციები არიან.
ეს ბოლო სამ დღეში „ქართული ოცნების“ დაანონსებული მეორე პაკეტია, რასაც წინ უძღოდა გამოხატვისა და შეკრებისა და მანიფესტაციის თავისუფლების შემზღუდავი საკანონმდებლო პაკეტის ინიციირება „ქართული ოცნების“ პარლამენტში.
დღეს გამოცხადებული ცვლილებები, - რაც პარტიის ერთ-ერთმა ლიდერმა, მამუკა მდინარაძემ გააცნო საზოგადოებას, მოიცავს:
- „მედიის კანონს“
- რუსული სტილის „აგენტების კანონის“ უფრო მკაცრ ვერსიას.
ასევე, „ოცნებას“ შემოაქვს სხვა რამდენიმე ინიციატივა, მათ შორის იზღუდება საჯარო სექტორში დასაქმებულთათვის უცხოური დაფინანსების რაიმე სახით მიღება - ტრენინგებიც კი.
მამუკა მდინარაძის განცხადებით, ცვლილებების მიღებას „ქართული ოცნება“ მომდევნო ორი თვის განმავლობაში გეგმავს.
მოგვიანებით დააზუსტა, რომ მათი მიღება დაჩქარებული წესით არ იგეგმება: „ჩვენ დაახლოებით ორი, მაქსიმუმ სამი თვის განმავლობაში მოვახერხებთ ამ კანონების მიღებას“.
„მედიის კანონი“
„მუშაობას დავიწყებთ ხვალიდანვე და დაინიცირდება მედიის კანონი... რომლითაც დადგინდება მედიის ობიექტურობის, აგრეთვე ჟურნალისტური ეთიკის სტანდარტები“, - განაცხადა მამუკა მდინარაძემ 5 თებერვალს გამართულ ბრიფინგზე.
მან თქვა, რომ ამ კანონს „ბრიტანული მოდელისა და კანონმდებლობის შესაბამისად“ მიიღებენ - „ბი ბი სის სტანდარტად წოდებულ ნორმებს“.
მისი თქმით, კანონით დადგინდება „მედიის ობიექტურობის, აგრეთვე ჟურნალისტური ეთიკის სტანდარტები“. ასევე, განისაზღვრება „აღნიშნული სტანდარტების მონიტორინგის და დაცვის ინსტიტუციური მექანიზმები“.
„შეიზღუდება მედიასაშუალების დაფინანსება უცხოური წყაროებიდან“, - განაცხადა მამუკა მდინარაძემ.
„ბუნებრივია, ეს არ შეეხება კომერციული რეკლამებიდან მიღებულ და სხვა ამგვარ შემოსავლებს“, - დასძინა მან.
„აგენტების კანონი“ - უკვე მესამედ
„ქართულმა ოცნებამ“ ჯერ 2023 წელს მიიღო რუსული სტილის „აგენტების კანონი“, რაც საპროტესტო დემონსტრაციების შემდეგ გაიწვია. მოგვიანებით კი, 2024 წელს, კვლავ მიიღო იგი, - შეცვლილი სახელით. ამჯერად „ქართული ოცნება“ კანონის კიდევ უფრო მკაცრი ფორმით მიღებას აანონსებს.
მამუკა მდინარაძე ამბობს, რომ 2024 წელს პარლამენტმა მიიღო „FARA-ს [აშშ-ის „უცხოეთის აგენტების რეგისტრაციის აქტის“] მსუბუქი ვერსია“, რომელიც, მისი თქმით, „ჯერ სრულფასოვნად არც აგვიმოქმედებია“.
„თუმცა იცით, რომ ძალაში შესვლის მიუხედავად რეესტრში რეგისტრაციაც არ გაუვლია რამდენიმე ათეულ ყველაზე მსხვილ არასამთავრობო ორგანიზაციებს“, - განაცხადა მან.
„დავაინიცირებთ კანონპროექტს, რომელიც იქნება ამერიკული FARA-ს დღეს მოქმედი რედაქციის პირდაპირი ასლი“, - განაცხადა მან.
დამაზუსტებელ კითხვაზე მან თქვა, რომ FARA-სთან დაკავშირებით დეტალებზე საუბარს არ აპირებს: „თუ ვინმეს აინტერესებს, რა იქნება ინიციირებული, წიაკითხოს კანონი, რაც დღეს მოქმედებს ამერიკაში“.
მდინარაძემ ასევე თქვა, რომ აშშ-ის ახალმა ხელისუფლებამ „აღიარა, რომ ამერიკული დაფინანსება ხმარდებოდა სხვადასხვა ქვეყანაში, მათ შორის საქართველოში, არეულობისა და რევოლუციის მხარდაჭერას“.
მსგავსი განცხადება საქართველოსთან დაკავშირებით აშშ-ის ხელისუფლებას წარმომადგენლებს არ გაუკეთებიათ.
„რაც უფრო მეტი იქნება წნეხი, წეზოლა, შანტაჟი და საქართველოს დამოუკიდებლობის ხელყოფის, არეულობისა და ქაოსის მცდელობები, მით უფრო მკაცრი იქნება რეაგირება ამ ყველაფერზე და გაგრძელდება როგორც სამართლებრივი, ასევე პოლიტიკური რეაგირება, რომ მოხდეს ამ ყველაფრის პრევენცია, რათა ვერავინ ვეღარასდროს გაბედოს შიდა საქმეებში ჩარევა“, - განაცხადა მდინარაძემ.
არასამთავრობოების მონაწილეობის გამორიცხვა
მამუკა მდინარაძის ჩამოთვლილ ინიციატივებში ერთ-ერთი იყო არასამთავრობო და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების თანამონაწილეობა კანონშემოქმედებით პროცესში.
„აბსოლუტურად ყველა კანონიდან და კანონქვემდებარე აქტიდან ამოღებული იქნება ნორმები, რომელიც ითვლაისწინებს საჯარო გადაწყვტილებების მიღების პროცესში არასამთავრობო ორგანიზაციების სავალდებულო მონაწილეობას“, - თქვა მდინარაძემ.
უცხოური დაფინანსების მიღების შეზღუდვა საჯარო სექტორში
„ქართული ოცნების“ ინიციატივით, საჯარო სექტორში დასაქმებულებს ეზღუდებათ უცხოური დაფინანსებით სარგებლობა.
„შეიზღუდება საჯარო სამსახურში უცხოური წყაროებიდან დაფინანსებებული სარგებლის მიღება შესაბამისი დაწესებულების ხელმძღვანელის თანხმობის გარეშე“, - განაცხადა მამუკა მდინარაძემ.

Georgian Dream announces more restrictive laws - this time the main recipients of the legislative amendments are the media and non-governmental organizations.
This is the second package announced by Georgian Dream in the last three days, which was preceded by the initiation of a legislative package restricting the freedom of expression, assembly and manifestation in the Georgian Dream parliament.
The changes announced today - which one of the party leaders, Mamuka Mdinaradze, introduced to the public, include:
The "Media Law"
A stricter version of the Russian-style "Agents Law". The "Georgian Dream" is also introducing several other initiatives, including restrictions on the receipt of any form of foreign funding for public sector employees - even trainings.
According to Mamuka Mdinaradze, Georgian Dream plans to adopt the changes within the next two months. He later clarified that they are not planned to be adopted in an accelerated manner: "We will manage to adopt these laws within about two, maximum three months."
According to him, the law will establish "standards of media objectivity, as well as journalistic ethics." It will also define "institutional mechanisms for monitoring and protecting the aforementioned standards."
"The funding of media outlets from foreign sources will be restricted," Mamuka Mdinaradze said. "Naturally, this does not apply to income from commercial advertising and other such sources," he added.
"Agents’ Law" – for the third time
"Georgian Dream" first adopted the Russian-style "Agents’ Law" in 2023, which it withdrew after protest demonstrations. Later, in 2024, it adopted it again, with a changed name. This time, "Georgian Dream" announces the adoption of the law in an even stricter form.
Mamuka Mdinaradze says that in 2024, the parliament adopted "a light version of FARA [the US "Foreign Agents Registration Act"], which, he said, "has not yet been fully implemented."
"However, you know that despite its entry into force, several dozen of the largest NGOs have not even been registered in the registry," he said.
"We will initiate a bill that will be a direct copy of the current version of the American FARA," Mdinaradze added.
When asked for clarification, he said that he did not intend to discuss the details of FARA: "If anyone is interested in what will be initiated, they should read the law that is currently in force in the US."
Mdinaradze also said that the new US government "admitted that American funding was used to support unrest and revolution in various countries, including Georgia."
No similar statement has been made by US government representatives regarding Georgia.
"The more pressure, coercion, blackmail, and attempts to encroach on Georgia’s independence, create unrest, and chaos, the more severe the response to all of this will be, and both legal and political responses will continue to prevent all of this, so that no one ever dares to interfere in internal affairs," Mdinaradze said.
Exclusion of NGO Participation
One of Mamuka Mdinaradze’s listed initiatives was the participation of NGOs and civil society organizations in the lawmaking process.
"Norms that provide for the mandatory participation of NGOs in the process of making public decisions will be removed from absolutely all laws and bylaws," Mdinaradze said.
Restrictions on receiving foreign funding in the public sector
According to the initiative of the Georgian Dream, public sector employees will be restricted from receiving foreign funding.
"Receiving benefits financed from foreign sources in the public service without the consent of the head of the relevant institution will be restricted,” said Mamuka Mdinaradze.