ლიეტუვისა და ესტონეთის მიერ ქართველი მაღალჩინოსნების მიმართ სანქციების დაწესებას საქართველოს მთავრობა განცხადებით პასუხობს. განცხადებაში წერია, რომ საქართველოს ხელისუფლებას აქვს უფლება და შესაძლებლობა, ლიეტუვისა და ესტონეთის მთავრობების "აღნიშნულ ანტიქართულ გადაწყვეტილებას შემხვედრი ზომები დაუპირისპიროს", თუმცა მათი თქმით, ლიეტუველი და ესტონელი ხალხის პატივისცემის გამო, ამგვარი ნაბიჯის გადადგმა მიზანშეწონილად არ მიაჩნიათ. ამიტომ "ორივე სახელმწიფოსთან დარჩებიან "ცალმხრივი მეგობრობის რეჟიმში".
საქართველოს მთავრობა ასევე წერს, რომ ესტონეთი და ლიეტუვა არიან სახელმწიფოები, რომლებსაც ევროკავშირის მასშტაბით "ყველაზე მეტად აქვთ შეზღუდული სუვერენიტეტი და რომელთა მთავრობები არა საკუთარი ხალხის ინტერესების შესაბამისად, არამედ უცხო ქვეყნის ადმინისტრაციის კარნახით მოქმედებენ".
"სწორედ ეს არის მთავარი მიზეზი იმისა, რომ აღნიშნული სახელმწიფოების მთავრობები იძულებული არიან, საკუთარი ღირსების წინააღმდეგ იმოქმედონ. სამწუხაროა, რომ დამოუკიდებლობის 33-წლიანი ისტორიის მიუხედავად, ლიეტუვისა და ესტონეთის ხელისუფლებებმა საბჭოურ მენტალიტეტს დღემდე ვერ დააღწიეს თავი. ჩვენს მეგობარ ესტონელ და ლიეტუველ ხალხებს ვუსურვებთ სუვერენიტეტის განმტკიცებას და ყოველივე საუკეთესოს 2025 წელს!"-წერია საქართველოს მთავრობის განცხადებაში,
ლიეტუვისა და ესტონეთის მთავრობებმა საქართველოს მაღალი თანამდებობის პირებს, მათ შორის ირაკლი კობახიძეს სანქციები დაუწესეს.

The Georgian government has issued a statement in response to sanctions imposed by Lithuania and Estonia on senior Georgian officials.
The statement emphasizes that the Georgian government has the right and opportunity to "counteract the aforementioned anti-Georgian decision" made by both governments. However, it expresses that, out of respect for the Lithuanian and Estonian people, such a response is not deemed advisable. Therefore, "they will maintain a unilateral friendship regime" with both states.
Additionally, the Georgian government characterizes Estonia and Lithuania as countries with "the most limited sovereignty in the European Union," claiming that their governments act not in the interests of their citizens but rather under the influence of a foreign administration.
"This is the primary reason the governments of these states are compelled to act against their own dignity. It is unfortunate that, despite 33 years of independence, Lithuania and Estonia have yet to overcome the Soviet mentality. We wish our friendly Estonian and Lithuanian peoples a strengthening of their sovereignty and all the best in 2025!" the Georgian government’s statement concludes.