"უკრაინისთვის 50 მილიარდი ევროს ოდენობის დახმარების გამოყოფის შესახებ შეთანხმება მიღწეულია", - ამის შესახებ ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა, შარლ მიშელმა განაცხადა.
„შეთანხმება გვაქვს. 27-ვე ლიდერი შეთანხმდა ევროკავშირის ბიუჯეტის ფარგლებში უკრაინისთვის დამატებითი, 50 მილიარდი ევროს ოდენობის მხარდაჭერის პაკეტის გამოყოფაზე. ევროკავშირი იღებს ხელმძღვანელობასა და პასუხისმგებლობას უკრაინის მხარდასაჭერად. ჩვენ ვიცით, რა დევს სასწორზე“, - წერს ევროსაბჭოს პრეზიდენტი სოციალურ ქსელში. მისივე განცხადებით, დახმარება უკრაინის მტკიცე, გრძელვადიან და პროგნოზირებად დაფინანსებას უზრუნველყოფს.
შეგახსენებთ, ბრიუსელში ევროკავშირის ლიდერების სამიტი მიმდინარეობს, რომელზედაც ევროკავშირის გრძელვადიანი ბიუჯეტის, უკრაინისთვის სამხედრო დახმარების გაწევის საკითხებსა და ახლო აღმოსავლეთში მიმდინარე მოვლენებს განიხილავენ. მედიის ინფორმაციით, სამიტი დაგვიანებით დაიწყო, რადგან მანამდე გავლენიანი ლიდერები მცირე ჯგუფებად მართავდნენ შეხვედრებს. უკრაინისთვის ევროკავშირის ბიუჯეტიდან 50 მილიარდი ევროს ოდენობის დახმარების საკითხი დეკემბრის სამიტზე უნგრეთმა დაბლოკა, რის გამოც ბლოკს, სპეციალური სამიტის მოწვევა დასჭირდა. ნაწილი ამ თანხისა, 17 მილიარდი, პირდაპირი დახმარება იქნება, დანარჩენი 33 მილიარდი კი, კრედიტების ფორმით გადაერიცხება კიევს მომავალი ოთხი წლის განმავალობაში. ევროკავშირს სურს, ეს ხარჯები შეიტანოს ბიუჯეტის შვიდწლიან გეგმაში, რომელიც ძალაში იქნება კიდევ ოთხი წლის განმავლობაში.

European Union leaders reached a unanimous agreement on Thursday to provide €50 billion in aid to Ukraine. After some leaders persuaded Hungarian Prime Minister Viktor Orbán to drop his veto, all 27 leaders approved the additional support package within the EU budget. European Council President Charles Michel announced the decision a few minutes after the formal start of the Council meeting, emphasizing the establishment of steadfast, long-term, and predictable funding for Ukraine.
“All 27 leaders agreed on an additional €50 billion support package for Ukraine within the EU budget,” European Council President Charles Michel wrote on X, a few minutes after the formal start of the Council meeting on Thursday. “This locks in steadfast, long-term, predictable funding for Ukraine,” he added.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy expressed gratitude to Charles Michel and EU leaders for establishing the €50 billion Ukraine Facility, highlighting the importance of EU unity. Zelenskyy stressed that continued EU financial support for Ukraine would enhance long-term economic and financial stability, complementing military assistance and sanctions pressure on Russia.
“It is very important that the decision was made by all 27 leaders, which once again proves strong EU unity,” Zelenskyy posted.
“Continued EU financial support for Ukraine will strengthen long-term economic and financial stability, which is no less important than military assistance and sanctions pressure on Russia,” he added.