ევროპის საბჭოს ადგილობრივ და რეგიონულ ხელისუფალთა კონგრესმა საქართველოსთან დაკავშირებით კრიტიკული დეკლარაცია მიიღო.
დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ კონგრესი შეშფოთებას გამოთქვამს საქართველოში დემოკრატიული უკუსვლის აშკარა ნიშნებისა და ადამიანის უფლებების დაცვის შესუსტების გამო, რაც საზოგადოების გაზრდილი პოლარიზაციითა და ევროპის საბჭოს სტანდარტების საწინააღმდეგო კანონების მიღებით ვლინდება.
ამასთან, კონგრესი ხაზს უსვამს, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ უნდა შეასრულოს რეიკიავიკის დეკლარაციით გათვალისწინებული ვალდებულებები, რომლებიც ევროპის საბჭოს სახელმწიფოთა და მთავრობების მეთაურთა მე-4 სამიტზე აიღო, მათი შეუსრულებლობის შემთხვევაში, საქართველო, შესაძლოა, ევროპის საბჭოს ორგანოების პასუხისმგებლობას დაექვემდებაროს.
კონგრესი კიდევ ერთხელ მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას გააუქმოს ბოლო პერიოდში მიღებული ევროპის საბჭოს სტანდარტებთან შეუსაბამო რუსული და ჰომოფობიური კანონები, რაც დეკლარაციის მიხედვით, ადამიანის უფლებების დაცვის პრინციპებს ეწინააღმდეგება.
1. კონგრესი ღრმა შეშფოთებას გამოხატავს საქართველოში დემოკრატიული უკუსვლისა და ადამიანის უფლებების დაცვი შესუსტების გამო, რაც საზოგადოების მზარდ პოლარიზაციასა და კანონმდებლობების ამოქმედებაში გამოვლინდა, ეს კი, ევროპის საბჭოს სტანდარტებს ეწინააღმდეგება. განვითარებული მოვლენებს გმობს, როგორც ევროპის კონგრესის პრეზიდენტი, იმ განცხადებებით, რომლებიც შეეხება უცხო ძალების გავლენის გამჭვირვალობისა და ანტი-ლგბტ კანონმდებლობის პაკეტის ამოქმედებას, ასევე ევროპის საბჭოს სხვა ინსტიტუტები და საერთაშორისო საზოგადოება.
2. ამასთან, კონგრესის მონიტორინგის კომიტეტმა, 2024 წლის 2 ივლისის განცხადებაში ყურადღება გაამახვილა დემოკრატიული ნორმებისა და სტანდარტებისგან საქართველოს კურსის გადახვევაზე, რისი გამწვავებაც გამოიწვია თავდასხმებმა, დაშინებამ და ზეწოლის სხვადასხვა ფორმებმა იმ ადამიანების მიმართ, ვინც განსხვავებულ აზრებს გამოხატავენ.
3. შედეგად, არსებობს ზრდადი შეშფოთება საქართველოს ხელისუფლების ერთგულების შესახებ, შეინარჩუნოს ევროპული, დემოკრატიული პრინციპები და წინ მიიწეოდეს ევროპული მომავლისკენ, რომელიც დაფუძნებულია დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და ხელისუფლების ყველა დონეზე კანონის უზენაესობის საერთო ღირებულებებზე.
4. ამ კონტექსტში, ასევე, მოახლოებული 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებისა და 2025 წლის ადგილობრივი არჩევნების გათვალისწინებით, კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია ისეთი პირობების შექმნა, რაც საშუალებას მისცემს ყველა მოქალაქეს, დისკრიმინაციის გარეშე, საზოგადოებაში შესაბამისი როლი შეასრულონ და სრულად, მშვიდობიანად და თანაბრად შეიტანონ წვლილი სახელმწიფოს პოლიტიკურ ცხოვრებაში ყველა სახელისუფლებო დონეზე.
5. კონგრესი ხაზს უსვამს, რომ ადგილობრივი ხელისუფლება არის მოქალაქეების ხმების მატარებელი როგორც ადგილობრივი, ასევე ეროვნული მნიშვნელობის საკითხებში, და მათი თვითმმართველობის განხორციელების უფლება, გარანტირებული უნდა იყოს, დევნის ან შურისძიების შიშის გარეშე, მიუხედავად მათი ლიდერებისა და წარმომადგენლების პოლიტიკური შეხედულებებისა.
6. კონგრესი კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს ადამიანის უფლებებისა და ფუნდამენტური თავისუფლებების, მათ შორის, არადისკრიმინაციისა და შეკრების თავისუფლების ეფექტური დაცვის აუცილებლობას. ადგილობრივი ხელისუფლება არ უნდა ჩადგნენ ისეთ მდგომარეობაში, როდესაც მათ კანონით ევალებათ ადამიანის უფლებებისა და ფუნდამენტური თავისუფლებების დარღვევა ან ანტიდემოკრატიული პოლიტიკის გატარება, რაც ზიანს აყენებს მათ საზოგადოებაში ინკლუზიურობას, ტოლერანტობას და მშვიდობიან თანაცხოვრებას.
7. ზემოთქმულიდან გამომდინარე, კონგრესი კვლავ მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, გააუქმოს ანტიჰუმანური კანონმდებლობა და თავი შეიკავოს ისეთი ქმედებებისგან, რომლებიც კიდევ უფრო გაამწვავებს საზოგადოების პოლარიზაციას, საფრთხეს შეუქმნის პოლიტიკურ პლურალიზმს, დაარღვევს ადამიანის უფლებებს ან ძირს გამოუთხრის დემოკრატიის საფუძვლებს, რაც საზიანო იქნება საქართველოში ადგილობრივი თვითმმართველობისთვის. საქართველოს უნდა დაუბრუნდეს დემოკრატიული კონსოლიდაციის გზას და კვლავ აიღოს ვალდებულება დემოკრატიული პრინციპებისა და ადამიანის უფლებების დაცვის მიმართ.
8. კონგრესი ხაზს უსვამს თავის ვალდებულებას, გააგრძელოს კონსტრუქციული პოლიტიკური დიალოგი საქართველოს ხელისუფლებასთან, განსაკუთრებით საქართველოში მაღალი დონის ვიზიტის ფარგლებში, რომლის ორგანიზებასაც კონგრესი გეგმავს მას შემდეგ, რაც პარლამენტის არჩევნების შემდეგ ახალი მთავრობა ჩამოყალიბდება.
9. კონგრესი გააგრძელებს საქართველოს ხელისუფლების კრიტიკული ძალისხმევის მხარდაჭერას მთავრობის ყველა დონეზე, სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობით, ადამიანის უფლებების დაცვის, კანონის უზენაესობის უზრუნველყოფისა და დემოკრატიის ხელშეწყობის მიზნით, იმ დონეზე, რომელიც მოქალაქეებთან ყველაზე ახლოს არის.
10. საქართველოს ხელისუფლებამ უნდა შეასრულოს რეიკიავიკის დეკლარაციით გათვალისწინებული ვალდებულებები, რომლებიც ევროპის საბჭოს სახელმწიფოთა და მთავრობების მეთაურთა მე-4 სამიტზე აიღო, მათი შეუსრულებლობის შემთხვევაში, საქართველო შესაძლოა დაექვემდებაროს პასუხისმგებლობას ევროპის საბჭოს ორგანოების მიერ.

The Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe has reiterated its call on the Georgian authorities to reverse the recently adopted anti-human rights legislation and to refrain from taking any action that would further threaten political pluralism, infringe on human rights or undermine the foundations of democracy, all of which would also be detrimental to local self-government in Georgia.
The Congress recalled that the national authorities of Georgia must fulfil the obligations and commitments they renewed in the Reykjavik Declaration in May 2023, and that they can be held accountable by the Council of Europe’s statutory bodies if they fail to do so.
In a Declaration adopted following an urgent debate on the situation in Georgia during its 47th session, presented by Congress Vice-President Xavier Cadoret (France, L, SOC/G/PD), the Congress expressed deep concern over clear signs of democratic backsliding and the weakening of human rights in Georgia, marked by increased polarisation of society and the enactment of legislation that runs counter to Council of Europe standards.
The Declaration reiterated the need for effective protection of human rights and fundamental freedoms, including non-discrimination and freedom of assembly; local authorities must not be put in a position when they are required by law to violate human rights and fundamental freedoms or to implement anti-democratic policies to the detriment of inclusivity, tolerance and peaceful coexistence within their communities. The Congress also underlined its commitment to pursuing constructive political dialogue with the Georgian authorities, notably in the framework of a high-level visit to Georgia, and its continued support to the efforts of Georgian authorities at all levels of government, in collaboration with civil society, to safeguard human rights, uphold the rule of law, and promote democracy.
The situation in Georgia
- The Congress expresses deep concern over clear signs of democratic backsliding and the weakening of human rights in Georgia, marked by increased polarisation of society and the enactment of legislation that runs counter to Council of Europe standards. These developments have been condemned by the Congress President in statements concerning the enactment of the law on transparency of foreign influence and the anti-LGBTI legislative package as well as by other Council of Europe bodies and the international community.
- Furthermore, the Congress Monitoring Committee, in its statement of 2 July 2024, highlighted the risk of Georgia’s deviation from democratic norms and standards, exacerbated by attacks, intimidation and various forms of pressure exerted against persons expressing dissenting opinions.
- As a result, there are increasing concerns regarding the Georgian authorities’ commitment to upholding European democratic principles and to moving towards a European future based on shared values of democracy, human rights, and the rule of law at all levels of government.
- In this context and bearing in mind the forthcoming parliamentary elections in Georgia on 26 October 2024 as well as the local elections scheduled for 2025, it is all the more important to create conditions that enable all citizens, without discrimination, to participate meaningfully in society and contribute fully, peacefully and equally to the political life of the country at all levels of government.
- The Congress underlines that local authorities are the carriers of citizens’ voices on matters of both local and national importance and their right to exercise self-government without fear of persecution or retaliation must be guaranteed regardless of the political views of their leaders and representatives.
- The Congress reiterates the need for effective protection of human rights and fundamental freedoms, including non-discrimination and freedom of assembly. Local authorities must not be put in a position when they are required by law to violate human rights and fundamental freedoms or to implement anti-democratic policies to the detriment of inclusivity, tolerance and peaceful coexistence within their communities.
- In light of the foregoing, the Congress reiterates its call on the Georgian authorities to reverse the anti-human rights legislation referred to above and to refrain from taking any actions that would further polarise society, threaten political pluralism, infringe on human rights or undermine the foundations of democracy, all of which would be detrimental to local self-government in Georgia. Georgia should return to the path of democratic consolidation and recommit to democratic principles and respect for human rights.
- The Congress underlines its commitment to pursuing constructive political dialogue with the Georgian authorities, notably in the framework of a high-level visit to Georgia, which the Congress intends to organise once a government is formed following the parliamentary elections.
- The Congress will continue to support the critical efforts of Georgian authorities at all levels of government, in collaboration with civil society, to safeguard human rights, uphold the rule of law, and promote democracy at the level closest to the citizens.
- The national authorities of Georgia must fulfil the obligations and commitments they renewed in the Reykjavik Declaration adopted during the 4th Summit of Heads of State and Government of the Council of Europe and can be held accountable by the Council of Europe’s statutory bodies if they fail to respect these obligations.