გერმანიის კანცლერმა, ოლაფ შოლცმა, ბერლინში, უკრაინის პრეზიდენტს, ვოლოდიმირ ზელენსკის უმასპინძლა. ლიდერების ოფიციალურ შეხვედრაზე, კანცლერმა აღნიშნა, რომ "კიევის სამხედრო დახმარებას განაგრძობს და ამასთან, ქვეყანას დაზიანებული ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის აღდგენაში დაეხმარება".
"გერმანია, ევროპაში, უკრაინის ყველაზე ძლიერი სამხედრო მხარდამჭერია და შემიძლია დაგარწმუნოთ, რომ ეს ასეც დარჩება", - აღნიშნა კანცლერმა შოლცმა ვოლოდიმის ზელენსკისთან შეხვედრისას. მან ასევე განაცხადა, რომ უკრაინა დამატებით 1,4 მილიარდი ევროს ოდენობის სამხედრო დახმარების პაკეტს მიიღებს, რომელიც გერმანიასთან ერთად, ბელგიის, დანიისა და ნორვეგიის დახმარებით შეგროვდა. ოლაფ შოლცმა დასძინა, რომ "ეს გახლავთ მკაფიო გზავნილი რუსეთისთვის, რომ დასავლეთი უკრაინის დახმარებას არ შეწყვეტს".
როგორც კანცლერმა განაცხადა, გერმანიაში დაანონსებული დამატებითი დახმარების პაეკტი Skynex-ის საჰაერო თავდაცვის სისტემებს, Gepard-ის საზენიტო იარაღს, ტანკებსა და ჰაუბიცებს, ასევე, ჯავშანტექნიკას, დრონებს, სარადარო სისტემებსა და საარტილერიო ჭურვებს მოიცავს. ამასთან, დამატებით 170 მილიონი ევრო უკრაინის ენერგეტიკული სისტემების აღსადგენად გამოიყოფა.
თავის მხრივ, უკრაინის პრეზიდენტმა გერმანიის კანცლერს თავისი "გამარჯვების გეგმა" გააცნო და კიდევ ერთხელ აღნიშნა, რომ მისი განხორციელება კრემლს სამშვიდობო მოლაპარაკებების დაწყებას აიძულებს. ამავე გზავნილით, ბოლო 24 საათის განმავლობაში, უკრაინის პრეზიდენტი შეხვდა გაერთიანებული სამეფოსს პრემიერ-მინისტრს, ასევე, საფრანგეთისა და იტალიის ლიდერებს და ნატოს ახალ გენერალურ მდივანს.
აღსანიშნავია, რომ ბერლინში, აშშ-ის პრეზიდენტის, ჯო ბაიდენის ვიზიტიც იგეგმებოდა, რომელიც რამშტეინის საჰაერო ბაზაზე უკრაინის თავდაცვის საკონტაქტო ჯგუფის მიერ დაგეგმილ სამიტზე დასწრებას გეგმავდა, თუმცა თეთრმა სახლმა მისი ვიზიტი ქარიშხალ "მილტონის" გამო გადადო.

BERLIN - German Chancellor Olaf Scholz announced fresh military aid for Ukraine along with support for the country's heavily-damaged energy infrastructure during a visit by Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy to Berlin on Friday.
"Germany is the strongest military supporter of Ukraine in Europe," said Scholz, receiving Zelenskyy at the tail end of the Ukrainian leader's tour of European capitals this week. "It will stay that way," added Scholz. "I can assure you of that."
The military aid totaling €1.4 billion was cobbled together from various sources, including unused federal cash and international fundraising initiatives. Scholz said Friday that Belgium, Denmark and Norway had also helped provide the new aid.
The package will include Skynex air defense systems, Gepard anti-aircraft guns, tanks and wheeled howitzers along with armored vehicles, drones, radar systems and artillery shells, Scholz said.
Some €170 million in funding for Ukraine's energy system has also been pledged, Scholz said.
Zelenskyy was in Berlin to present his victory plan to Scholz and to persuade him to provide further military aid, which the Ukrainian leader says is needed to help force the Kremlin into peace negotiations. Over the previous 24 hours, Zelenskyy had also met the leaders of the United Kingdom, France and Italy, as well as NATO’s new secretary-general.
Ukrainian troops are under pressure from Russian forces who are inching forward despite astronomical casualties. Zelenskyy also wants to lock in military support ahead of November's U.S. election, which could bring Donald Trump back to power.
U.S. President Joe Biden was also initially scheduled to visit Berlin this week and attend a planned summit of the Ukraine Defense Contact Group at Ramstein Air Base. But the White House postponed the trip due to Hurricane Milton.