გერმანიის "სოციალ-დემოკრატიული პარტიის", "კავშირი 90/მწვანეებისა" და ასევე, "ლიბერალურ-დემოკრატიული პარტიის" საქართველოსთან დაკავშირებით რეზოლუციის პროექტი შემუშავდა, რომელსაც ბუნდესტაგი 10 ოქტომბერს უყრის კენჭს. დოკუმენტში შეფასებულია "ქართული ოცნების" მმართველობა და აღნიშნულია, რომ პარტიის "ხელმძღვანელობა სულ უფრო ავტორიტარული მოქმედებით შიშის ატმოსფეროს აღვივებს". ამასთან, ხაზგასმულია, რომ გერმანიამ "ზედმიწევნით უნდა ადევნოს თვალი საქართველოში არსებულ ვითარებას, რათა გამოავლინოს შესაძლო ფაქტები, რომლებიც შეიძლება მიზნობრივი სანქციების დაწესების საბაბი გახდეს".
"ევროკავშირსა და ნატო-ში გაწევრიანება წარსულში საქართველოს ყველა პოლიტიკური ძალის დეკლარირებული მიზანი გახლდათ. ამასთან, წლების განმავლობაში იზრდებოდა პოლარიზაცია მმართველ პარტია "ქართულ ოცნებასა" და ოპოზიციისა და სამოქალაქო საზოგადოების დიდ ნაწილს შორის. "ქართული ოცნების" სულ უფრო ავტორიტარული და საზოგადოების გახლეჩისაკენ მიმართული მმართველობის სტილია პოლიტიკური დაპირისპირების გამყარების მიზეზი 2024 წლის 26 ოქტომბერს დაგეგმილი საპარლამენტო არჩევნების წინ. პარტიის დამფუძნებლისა და საპატიო თავმჯდომარის, ქართველი ოლიგარქი ბიძინა ივანიშვილის ძალაუფლების შენარჩუნების მიზანი საქართველოს ევროპული მომავალზე და დემოკრატიულ სტაბილურობაზე მაღლაა დაყენებული", - ნათქვამია რეზოლუციის პროექტში და იქვე მითიტებულია, რომ "გერმანიის ბუნდესტაგს უხეშ შეცდომად მიაჩნია, ე.წ. უცხოური გავლენის შესახებ კანონის საბოლოოდ მიღება, რაც მოსახლეობის მასიური და მრავალთვიანი პროტესტების, ქვეყნის პრეზიდენტის ვეტოს, ევროპის კავშირის მკაფიო პოზიციის და კანონის გაწვევის შესახებ ევროსაბჭოს ვენეციის კომისიის მკაფიო რეკომენდაციის მიუხედავად მაინც განხორციელდა".
"ეს კანონი შეუთავსებელია ევროკავშირის ცენტრალურ ფასეულობებთან და დემოკრატიულ პრინციპებთან და ის კონკრეტულად ეწინააღმდეგება საქართველოსა და ევროკავშირს შორის შეთანხმებულ ორ პრიორიტეტულ ნაბიჯს. კერძოდ, სამოქალაქო საზოგადოების თავისუფალი მოქმედების უზრუნველყოფას და ასევე, ევროკავშირისა და მისი ფასეულობების წინააღმდეგ მიმართულ დეზინფორმაციასთან ბრძოლას. ეს კანონი თავისი სულისკვეთებით შეესაბამება რუსულ კანონს "უცხოელი აგენტების შესახებ". ამით, საქართველოს მთავრობამ ევროკავშირს ზურგი შეაქცია, რაც ეწინააღმდეგება ევროპული ინტეგრაციის კონსტიტუციაში ჩაწერილ მიზანს და მოსახლეობის სანუკვარ სურვილს", - ვკითხულობთ გერმანელი კანონმდებლების მიერ შემუშავებულ რეზოლუციის პროექტში. ის ასევე განმარტავს, რომ გერმანიის ბუნდესტაგს მოლოდინი აქვს, "დაუყოვნებლივ შეწყდება და სისხლის სამართლებრივ დევნას დაექვემდებარება დაშინების, მუქარის და ძალადობის შემთხვევები სამოქალაქო საზოგადოების წევრების, ჟურნალისტების, LGBTQIA+ თემის, ისევე როგორც ოპოზიციონერი პოლიტიკოსების მიმართ. გერმანიის ბუნდესტაგი ხაზს უსვამს, რომ თავისუფალი და დამოუკიდებელი სამოქალაქო საზოგადოება, ისევე როგორც თავისუფალი და დამოუკიდებელი მედია სტაბილური დემოკრატიული საზოგადოების განუყოფელი ნაწილია და აუცილებელია ევროკავშირში გაწევრიანებისათვის უსათუო, ძირეული რეფორმების კრიტიკული გაშუქებისათვის". ის ასევე გმობს "ძალადობასა და დაშინების ატმოსფეროს თბილისის ქუჩებში". კერძოდ, პროექტში აღნიშნულია, რომ "დემონსტრანტების მიმართ ძალის არაპროპორციული გამოყენება არ შეესაბამება ადამიანის უფლებების დაცვის შესახებ საქართველოს საერთაშორისო ვალდებულებებს".
"მიუღებელია გამიზნული მუქარა, დაშინების მიზნით ძალადობა, ისევე, როგორც საჯარო და კერძო სივრცეში ფართომასშტაბიანი ცილისმწამებლური კამპანიები სამოქალაქო საზოგადოების ცალკეული პირების, მედიების, ოპოზიციის, ისევე როგორც საერთაშორისო ორგანიზაციების ადგილობრივი თანამშრომლების და მათი ოჯახის წევრების მიმართ. ზეწოლა სახელმწიფო მოხელეების წინააღმდეგ, არ გამოვიდნენ მმართველი პარტია "ქართული ოცნების" წინააღმდეგ და მას საჯაროდ დაუჭირონ მხარი — სამსახურიდან გათავისუფლების მუქარითაც კი — ასევე ეწინააღმდეგება დემოკრატიისა და სამართლებრივი სახელმწიფოს პრინციპებს, რომლებზეც საქართველომ, როგორც ადამიანის უფლებების საყოველთაო დეკლარაციაზე და ადამიანის უფლებათა ევროპულ კონვენციაზე ხელისმომწერმა და ევროსაბჭოს და ევროპაში მშვიდობისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის წევრმა ქვეყანამ ვალდებულება აიღო. "ქართული ოცნების" ხელმძღვანელობა ცდილობს, სულ უფრო ავტორიტარული მოქმედებითა და საზოგადოების მეგობრებად და პატრიოტებად და მტრებად და მოღალატეებად დაყოფით, შიშის ატმოსფეროს გააღვივოს. პოლარიზაციის გადალახვის არანაირი მცდელობა არ ყოფილა. ასევე, აბსოლუტურად მიუღებელი და დემოკრატიის ევროპულ პრინციპთან შეუსაბამოა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი კობახიძის ბოლოდროინდელი განცხადება არჩევნების შემდეგ მნიშვნელოვანი ოპოზიციური პარტიების აკრძალვის სურვილის შესახებ. დამატებით, "ქართული ოცნება" აღვივებს შიშს სექსუალური უმცირესობების მიმართ და საარჩევნო მიზნებისათვის იყენებს დეზინფორმაციას და დევნას LGBTQIA+-ს წინააღმდეგ. გერმანიის ბუნდესტაგი დაუშვებლად მიიჩნევს LGBTQIA+ ადამიანების პოლიტიკური ანგარიშით ნაკარნახევ სტიგმატიზაციას და მათი უფლებების ბოლოდროინდელ მასიურ შეზღუდვას. ეს საქართველოს საზოგადოების დამატებით გახლეჩას უწყობს ხელს", - ვკითხულობთ რეზოლუციის პროექტში.
აღსანიშნავია, რომ დოკუმენტი მოახლოებულ საპარლამენტო არჩევნებს საქართველოს დემოკრატიული და სამართლებრივი სახელმწიფოს "გზაგასაყარს" უწოდებს და მიუთითებს, რომ "საპარლამენტო არჩევნები უნდა ჩატარდეს არაძალადობრივ და სამართლიან გარემოში".
"საქართველომ, როგორც ევროკავშირის წევრობის კანდიდატმა, ევროსაბჭოს და ეუთოს წევრმა სახელმწიფომ, თავისი მოქალაქეების ინტერესების გათვალისწინებით, პატივი უნდა სცეს და დაიცვას დემოკრატიული არჩევნების ეს ძირეული პრინციპები. ამის ფონზე, გერმანიის ბუნდესტაგი მიესალმება საქართველოს მიერ ODIHR-ის მიწვევას საპარლამენტო არჩევნებზე დამკვირვებლად. საერთაშორისო თანამეგობრობა მოწოდებულია, ზედმიწევნით დააკვირდეს საქართველოში საპარლამენტო არჩევნებში დემოკრატიული პრინციპების დაცვას. გერმანიის ბუნდესტაგი მზად არის, მონაწილეობა მიიღოს საქართველოში საარჩევნო სადამკვირვებლო მისიებში", - ნათქვამია დოკუმენტში, რომელიც გერმანიის ფედერალურ მთავრობას მოუწოდებს, "ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესში საქართველოსთან შემდეგი წინსვლა აღარ მოხდეს, იქამდე, სანამ ძალაშია კანონი ე.წ. უცხოური გავლენის გამჭვირვალეობის შესახებ". ამასთან, "ზედმიწევნით ადევნოს თვალყური სიტუაციას საქართველოში, რათა გამოავლინოს შესაძლო ფაქტები, რომლებიც შეიძლება მიზნობრივი სანქციების დაწესების საბაბი გახდეს".
ბუნდესტაგი ფედერალური მთავრობისადმი მიმართვაში აღნიშნავს იმასაც, რომ "საქართველოსთან მომავალი ურთიერთობების ფორმირება საპარლამენტო არჩევნების თავისუფლებასა და სამართლიანობაზეც გახადოს დამოკიდებული" და ყურადღება უნდა მიაქციოს, "აყენებენ თუ არა ეჭვქვეშ გრძელვადიანი სადამკვირვებლო მისიები წინასაარჩევნო პერიოდში გამოვლენილ არადემოკრატიულ ქმედებებს, როგორიცაა ადმინისტრაციული რესურსის მობილიზაცია მმართველი პარტიის პოლიტიკის მხარდასაჭერად და ა.შ."
ბუნდესტაგში შემუშავებული რეზოლუციის პროექტი ეხება საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებულ "ოფშორების კანონსთან" და მოუწოდებს გერმანიის მთავრპბას, "ევროპულ დონეზე ხელი შეუწყოს, რომ ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის ფარგლებში, საქართველოს მთავრობას მოეწოდოს, გაიწვიოს 2024 წლის მაისში მიღებული "კანონი ოფშორების შესახებ", რომელიც ეკონომიკურ გამჭვირვალეობასა და კორუფციასთან ბრძოლას ასუსტებს და სანქციებისთვის თავის არიდების შესაძლებლობას ქმნინს". ერთ-ერთ პუნქტადაა მითითებული, რომ "ევროპულ დონეზე გერმანიის მთავრობამ ხელი უნდა შეუწყოს საქართველოს მოსახლეობისათვის უვიზო მიმოსვლის შენარჩუნებას, მიუხედავად მთავრობის მიერ დემოკრატიაში უკუსვლისა, რადგანაც უვიზო მიმოსვლის შეჩერება საქართველოს მთელ მოსახლეობას და ამით პროევროპულ ძალებსაც შეეხება".

The German "Social-Democratic Party," "Alliance 90/The Greens ," and the "Liberal-Democratic Party" have developed a draft resolution regarding Georgia, which the Bundestag will vote on October 10. The document evaluates the governance of "Georgian Dream" and states that the party's leadership "stirs up an atmosphere of fear with increasingly authoritarian actions." Additionally, it emphasizes that Germany "must carefully monitor the situation in Georgia to identify possible facts that could serve as a pretext for the imposition of targeted sanctions."
"Joining the European Union and NATO was the declared goal of all political forces in Georgia in the past. Over the years, polarization has increased between the ruling party, "Georgian Dream," the opposition, and a significant portion of civil society. The reason for the intensification of political controversy lies in the upcoming parliamentary elections scheduled for October 26, 2024. The goal of preserving the power of the party's founder and honorary chairman, Georgian oligarch Bidzina Ivanishvili, is prioritized above Georgia's European future and democratic stability," the draft resolution states. It further indicates that "the German Bundestag believes that the final adoption of the so-called foreign influence law was a serious mistake, carried out despite massive, months-long protests from the people of Georgia, the veto of the President, the clear position of the European Union, and the unequivocal recommendation of the Venice Commission of the European Council".
"This law is incompatible with the central values and democratic principles of the European Union, and it specifically contradicts the two priority steps agreed upon between Georgia and the European Union: ensuring the free action of civil society and combating disinformation directed against the European Union and its values. In spirit, this law aligns with the Russian "foreign agents" law. Thus, the government of Georgia has turned its back on the European Union, which contradicts the goal of European integration enshrined in the constitution and the cherished desire of the population," says the draft resolution developed by German legislators.
It also explains that the German Bundestag expects "the immediate cessation and prosecution of cases of intimidation, threats, and violence against members of civil society, journalists, the LGBTQIA+ community, and opposition politicians." The German Bundestag emphasizes that a free and independent civil society, as well as free and independent media, are integral parts of a stable democratic society and are necessary for critically covering the fundamental reforms needed for joining the European Union. It also condemns "the atmosphere of violence and intimidation in the streets of Tbilisi." In particular, the draft mentions that "the disproportionate use of force against demonstrators does not align with Georgia's international obligations regarding the protection of human rights."
"Targeted threats and violence for the purpose of intimidation, as well as large-scale slanderous campaigns in public and private spaces against individuals in civil society, the media, the opposition, and local employees of international organizations and their family members, are unacceptable. The leadership of "Georgian Dream" is attempting to create an atmosphere of fear by acting increasingly authoritatively and dividing society into friends and patriots versus enemies and traitors. Furthermore, the recent statement by the Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze, about the desire to ban important opposition parties after the elections is absolutely unacceptable and incompatible with the European principle of democracy. Additionally, "Georgian Dream" incites fear against sexual minorities and uses disinformation and persecution of LGBTQIA+ individuals for electoral purposes. The German Bundestag considers the stigmatization of LGBTQIA+ people, driven by political agendas and the recent massive restriction of their rights, to be unacceptable. This further divides Georgian society," is mentioned in the draft resolution.
It should be noted that the document describes the upcoming parliamentary elections as a "roadblock" for the democratic and legal state of Georgia and indicates that "parliamentary elections should be held in a non-violent and fair environment."
"Georgia, as a candidate for EU membership, and a member state of the Council of Europe and the OSCE, must respect and protect these basic principles of democratic elections, taking into account the interests of its citizens. The German Bundestag welcomes Georgia's invitation to ODIHR to observe the parliamentary elections. The international community is called upon to carefully observe the adherence to democratic principles during the parliamentary elections in Georgia. The German Bundestag is ready to participate in election observation missions in Georgia," says the document, which calls on the German federal government not to make further progress with Georgia in the process of joining the European Union until the so-called law on the transparency of foreign influence is repealed. Additionally, it emphasizes the need to "carefully monitor the situation in Georgia in order to identify possible facts that could serve as a pretext for the imposition of targeted sanctions."
In its appeal to the federal government, the Bundestag also notes that "the formation of future relations with Georgia should depend on the freedom and fairness of the parliamentary elections".
The draft resolution developed in the Bundestag refers to the "offshore law" adopted by the Parliament of Georgia and calls on the German government to "facilitate at the European level that, within the framework of the EU accession process, the Georgian government should be urged to withdraw the "offshore law" adopted in May 2024, which is related to economic transparency and corruption. "It weakens the struggle against corruption and creates opportunities for evasion of sanctions", says the document.