ნიდერლანდების თავდაცვის მინისტრის რუბენ ბრეკელმანსის თქმით, მისი ქვეყანა 400 მილიონი ევროს ინვესტიციას ჩადებს უკრაინის დრონების პროგრამაში.
გასულ უქმეებზე კიევში მოულოდნელი ვიზიტის დროს მან განაცხადა, რომ ინვესტიციის ნახევარი ნიდერლანდებში დაიხარჯება, დანარჩენი კი -უკრაინასა და სხვა ქვეყნებში.
"ჩვენ ყურადღებას გავამახვილებთ ოთხი სხვადასხვა ტიპის დრონზე. ეს არამარტო სათვალთვალო ან თავდაცვითი დრონებია, არამედ შემტევი უპილოტო აპარატებიც, რადგან ვხედავთ, რომ უკრაინას სჭირდება უფრო მეტი შემტევი დრონი სამხედრო სამიზნეებზე იერიშების მისატანად", – აღნიშნა ბრეკელმანსმა.
თუ დრონების ახალი პროგრამა წარმატებული იქნება, წარმოების გასაფართოებლად ხელმისაწვდომი გახდება დამატებითი სახსრები.
თავდაცვის მინისტრის თქმით, ომი ყოველდღიურად მძაფრდება. უკრაინა აყალიბებს უფრო მეტ ბრიგადას, რომლებსაც სჭირდებათ მხარდაჭერა, სამხედრო ტექნიკა და აღჭურვილობა. შესაბამისად, აუცილებელია, რომ შენარჩუნებული იყოს მხარდაჭერის ეს უწყვეტი ნაკადი.
ბრეკელმანსმა ასევე განაცხადა, რომ ნიდერლანდები უკრაინას 24 F-16 გამანადგურებელ თვითმფრინავს მალე გადასცემს, თუმცა ზუსტი ვადა არ დაუკონკრეტებია.
2022 წელს რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ ნიდერლანდებმა 10 მილიარდი ევროს სამხედრო დახმარების პირობა დადო, საიდანაც დაახლოებით 4 მილიარდი ევრო უკვე გამოიყო და დაიხარჯა.
უკრაინელი ოფიციალური პირების ინფორმაციით, რუსებმა გასულ უქმეებზე უკრაინაზე "შაჰედის" 87 დრონითა და ოთხი სხვადასხვა ტიპის რაკეტით მიიტანეს იერიში.
მათი მტკიცებით, ხარკივის რეგიონში ავტომობილთან დრონის ჩამოვარდნისას 49 წლის მამაკაცი დაიღუპა. ქალაქ ოდესაში კი თავდასხმის შედეგად დაზიანდა მილსადენი. ერთ-ერთ საწყობში ხანძარიც გაჩნდა.
უკრაინის საჰაერო ძალებში აცხადებენ, რომ საჰაერო თავდაცვის სისტემებმა უკრაინის 14 რეგიონის, მათ შორის დედაქალაქ კიევის თავზე, 87-იდან 56 დრონი და 2 რაკეტა გაანეიტრალეს.
განცხადებაში ასევე ნათქვამია, რომ 25 დრონი, სავარაუდოდ, საჰაერო თავდაცვის სისტემების მუშაობის შედეგად საერთოდ გაქრა რადარებიდან.
თავდასხმა მას შემდეგ მოხდა, რაც უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ 12 ოქტომბერს გერმანიაში რამშტაინის ბაზაზე ჯგუფის წევრების შეხვედრაზე უკრაინის გამარჯვების გეგმას წარადგენს.
ამ გეგმის შესახებ ვოლოდიმირ ზელენსკი გასულ კვირას ვაშინგტონში ჯო ბაიდენს უკვე ესაუბრა, თუმცა დამატებითი დეტალები არ გასაჯაროებულა.
თუმცა ცნობილია, რომ გეგმაში გათვალისწინებულია უკრაინის ნატოში გაწევრება და შორ მანძილზე მოქმედი რაკეტების მიწოდება რუსეთის ტერიტორიაზე არსებულ სამიზნეებზე იერიშის მისატანად.
კვირას გავრცელებულ განცხადებაში უკრაინის ლიდერმა კიდევ ერთხელ გადაუხადა მადლობა ქვეყნის შეიარაღებულ ძალებს.
მისი თქმით, ისინი აჩვენებენ, თუ რა შეუძლიათ უკრაინელებს, როდესაც მათ აქვთ საკმარისი იარაღი და შორ მანძილზე წვდომის შესაძლებლობა.
"ჩვენ გავაგრძელებთ ჩვენი პარტნიორების დარწმუნებას, რომ მხოლოდ ჩვენი დრონები არ არის საკმარისი. საჭიროა მეტი გადამწყვეტი ნაბიჯი, რომ ეს ომი მალე დასრულდეს", – აცხადებს ვოლოდიმირ ზელენსკი.

Meanwhile, Ukrainian officials said Russian forces attacked Ukraine overnight on Sunday with 87 Shahed drones and four different types of missiles.
Around half of the investment would be spent in the Netherlands, with the rest split between Ukraine and other countries, he added.
"We will focus on different types of drones, so both surveillance drones, more defensive drones, but also the attack drones because we see that Ukraine needs those more offensive drones also to target military facilities," Brekelmans said.
If the new drone programmes proves to be successful, further funding will be available to scale up production.
"The war, of course, is intensifying every day and Ukraine is setting up more brigades who all need support, who all need military equipment. We need to have this continuous flow of support," he added.
Brekelmans also said the Netherlands would soon deliver 24 more F-16 fighter jets to Kyiv without specifying a timeline.
The first six jets arrived in Ukraine in August following an agreement between Kyiv and Amsterdam last year.
Since the beginning of Russia’s invasion in 2022, the Netherlands has pledged €10 billion in military support, around €4 billion of which has been spent so far.
A 49-year-old man was killed in the Kharkiv region after his car was hit by a drone and a gas pipeline was damaged, and a warehouse set alight in the city of Odesa, Ukrainian officials reported.
Ukraine's air force said in a statement that air defences had destroyed 56 of the 87 drones and two missiles over 14 Ukrainian regions, including the capital, Kyiv.
Another 25 drones disappeared from radar "presumably as a result of anti-aircraft missile defence," it said.
The barrage comes a day after Ukraine's President Volodymyr Zelenskyy said he would present his "victory plan" at the Friday meeting of the Ramstein group of nations that supplies arms to Ukraine.
Zelenskyy presented the plan to US President Joe Biden in Washington last week, but its full contents have not yet been made public.
It is, however, known that the plan includes Ukrainian membership in NATO and the provision of long-range missiles to strike inside Russia.
In a statement Sunday, the Ukrainian leader paid tribute to the country's troops.
"They demonstrate what Ukrainians are capable of when they have enough weapons and sufficient range," he said.
"We will keep convincing our partners that our drones alone are not enough. More decisive steps are needed and the end of this war will be closer."