მოლდოვის პოლიციის ანგარიშის მიხედვით, პრო-რუსული ძალები ფართომასშტაბიანი სქემით მოქმედებენ, რომლის მთავარი მიზანი მოახლოებულ საპრეზიდენტო არჩევნებსა და რეფერენდუმში ამომრჩეველთა მოსყიდვაა.
მოლდოვის პოლიციის უფროსი ვიორელ ჩერნაუცანუ აცხადებს, რომ რუსეთის მიერ მართულმა ქსელმა უკვე 130,000-მდე მოქალაქე მოისყიდა, რათა მათ რეფერენდუმსა და არჩევნებში რუსეთის სასარგებლოდ მისცენ ხმა. მისივე განცხადებით, ეს მოლდოვის შიდა პოლიტიკაზე უპრეცედენტო თავდასხმა გახლავთ და "მოლდოვას ჰიბრიდული ომისა და დეზინფორმაციული კამპანიის ასეთი მასშტაბური სპეცოპერაცია მანამდე არასოდეს უნახავს". მისივე თქმით, მხოლოდ სექტემბერში, რუსეთის “პრომსვიაზბანკში” გახსნილი ანგარიშებიდან 15 მილიონი დოლარი გადაირიცხა.
გამომძიებლების ცნობით, ამომრჩეველთა მოსყიდვის მიზნით შემუშავებულ ფულის გათეთრების სქემაში, მოლდოვაში აკრძალული პრორუსული პარტიის დამფუძნებელი ილან შორი ფიგურირებს. სამართალდამცავების ინფორმაციით, ფულის გადანაწილება “ტელეგრამის“ პლატფორმის საშუალებით ხორციელდებოდა.
ილან შორი მოლდოვას ევროკავშირში გაწევრიანების ერთ-ერთი ყველაზე დიდი მოწინააღმდეგე გახლავთ. ამასთან, ილან შორი, რომელიც შარშან მოლდოვის ბანკებიდან 1 მილიარდი დოლარის მოპარვაში მონაწილეობისთვის გასამართლდა, მოქალაქეებს ღიად სთავაზობს ფულს, თუ ისინი რეფერენდუმში ევროპის წინააღმდეგ მისცემენ ხმას.
ცნობისთვის, ილან შორის პარტია 2023 წელს მოლდოვაში არაკონსტიტუციურად გამოცხადდა და აიკრძალა. მოლდოვის ოფიციალური პირები აცხადებენ, რომ ილან შორი სხვა პრორუსულ ოპოზიციურ ჯგუფებთან მჭიდრო კავშირებს ინარჩუნებს.
მოქმედმა პრეზიდენტმა, მაია სანდუმ, რომელიც მოლდოვაში, 20 ოქტომბრის არჩევნებში ხელმეორედ იყრის კენჭს, არაერთხელ მიუთითა, თუ რამდენად ფართომასშტაბიან სპეცოპერაციას ატარებს რუსეთი არჩევნებზე გავლენის მოსახდენად.

Pro-Kremlin forces are meddling in Moldova's upcoming presidential election by paying off tens of thousands of voters in a sweeping plot to derail Chisinau's bid for closer European Union ties, police said on Thursday.
Incumbent Maia Sandu has portrayed the Oct. 20 contest as a test of her pro-European politics. It will be held alongside a referendum asking voters whether Moldova should be able to join the bloc.
Sandu, who is seeking a second term, has long accused Russia of attempting to overthrow her government through various means, a charge Moscow denies.
National police chief Viorel Cernautanu said more than 130,000 Moldovans had been bribed by a Russia-managed network to vote against the referendum and in favour of Russia-friendly candidates in what he called an "unprecedented, direct attack".
"We are faced with the widespread phenomenon of financing and corruption with the aim of disrupting the electoral process in Moldova," Cernautanu told reporters.
He added that around $15 million had been transferred in September alone to accounts that had been opened at Russia's Promsvyazbank.
The most vocal opponent of EU membership, fugitive pro-Russian businessman Ilan Shor, who was convicted last year in absentia for his role in the theft of $1 billion from Moldovan banks, offered payments last month to anyone who voted against European integration in the referendum.
Moldova, which has a Romanian-speaking majority and large Russian-speaking minority, has alternated between pro-Russian and pro-Western governments since the 1991 break-up of the Soviet Union.