ხუთშაბათს მიღებული რეზოლუციის თანახმად, რომელიც სავალდებულო არ გახლავთ, ევროპარლამენტის დეპუტატებმა გამოხატეს მზადყოფნა შეთანხმებაზე, რომ პარტნიორი სახელმწიფოების ლიდერებმა უფლება მისცენ უკრაინის სამხედრო ძალებს, რუსეთის ტერიტორიაზე არსებული სამიზნეების წინააღმდეგ, შორი დისტანციის რაკეტები გამოიყენონ.
მიღებული რეზოლუცია ევროკავშირის ქვეყნებს მოუწოდებს "დაუყოვნებლივ გააუქმონ შეზღუდვები უკრაინისთვის მიწოდებული დასავლური იარაღის გამოყენებაზე რუსეთის ტერიტორიაზე ლეგიტიმური სამხედრო სამიზნეების წინააღმდეგ". რეზოლუციას 425-მა ევროპარლამენტარმა დაუჭირა მხარი, 131 კი, მსგავსი დაშვების წინააღმდეგი აღმოჩნდა, ხოლო 63-მა დეპუტატმა ხმის მიცემისგან თავი შეიკავა.
რეზოლუცია ასევე ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს ასევე მოუწოდებს, გაზარდონ უკრაინის დაფინანსება, ასევე ჰუმანიტარული დახმარება და მეტი გააკეთონ ქვეყნის საზღვრებთან საჰაერო სივრცის დასაცავად.
"უკრაინას უნდა ჰქონდეს უფლება გამოიყენოს დასავლური იარაღი რუსეთის ტერიტორიაზე ლეგიტიმური სამიზნეების წინააღმდეგ", - განაცხადა რეზოლუციის ერთ-ერთმა ავტორმა, გერმანელმა ევროპარლამენტარმა სერგეი ლაგოდინსკიმ და დასძინა, რომ "ეს საერთაშორისო სამართალზე დაყრდნობით უნდა განხორციელდეს".
მიუხედავად იმისა, რომ გერმანია, ჯერჯერობით, უარს აცხადებს Taurus-ის სისტემის უკრაინაში გაგზავნაზე, საფრანგეთმა და იტალიამ უკვე დაიწყეს უკრაინისთვის სკალპის ტიპის რაკეტების მიწოდება. POLITICO წყაროებზე დაყრდნობით ავრცელებს ინფორმაციას, რომ შეერთებული შტატები აქტიურად მუშაობს გაერთიანებულ სამეფოსთან ერთად, რომ რუსეთის ტერიტორიაზე Storm Shadow რაკეტების გამოყენების შესახებ შეთანხმებას მიაღწიოს.

European Parliament lawmakers want all capitals to allow Ukraine's military to use long-range missiles against targets on Russian territory, according to a non-binding resolution adopted on Thursday.
The text asks EU countries to "immediately lift restrictions on the use of Western weapons systems delivered to Ukraine against legitimate military targets on Russian territory."
A failure by governments to agree to allow Kyiv to deploy donated long-range missiles undermines efforts by Ukraine to protect its cities and infrastructure, the MEPs agreed in a 425 -131 vote with 63 abstentions.
While Germany has so far refused to send its Taurus cruise missiles to Ukraine, France and Italy have both dispatched their Scalp missiles. As reported by POLITICO, the United States is working on a deal with the United Kingdom to approve the use of its Storm Shadow missiles inside Russia.
The resolution also demands that EU countries increase financing for Ukraine, boost humanitarian aid and do more to protect airspace around the country's borders.
"Ukraine should have a right to use Western weapons against legitimate targets on Russian territory," said one of the resolution's authors, German Green Sergey Lagodinsky. "Just like international law allows it to."