ბალტიის ქვეყნებმა - ლიეტუვამ, ლატვიამ და ესტონეთმა, - საქართველოსთვის დაწესებული სანქციები გააფართოვეს და ათეულობით ადამიანს - მოსამართლეებს, პროკურორებს, პოლიციელებს, „ქართული ოცნების“ წევრებსა და სხვა დაკავშირებულ ფიგურებს - აუკრძალეს თავიანთ ქვეყნებში შესვლა.
ლიეტუვამ სანქციები დაუწესა კიდევ 74 ადამიანს, ესტონეთმა 55-ს, ლატვიამ კი - 16-ს.
„ცრუ მოწმეები“ მზია ამაღლობელის საქმეზე
ლიეტუვის საგარეო საქმეთა მინისტრის, კესტუტის ბუდრისის განცხადებით, სიას 74 ადამიანი დაემატა „საქართველოში ადამიანის უფლებათა მძიმე დარღვევებისა და რეპრესიების“ გამო.
ლიეტუვის საგარეო საქმეთა სამინისტრო აზუსტებს, რომ სანქცირებულები პასუხისმგებლები არიან „ადამიანის უფლებათა და ფუნდამენტურ თავისუფლებათა მძიმე და სისტემატურ დარღვევებზე“.
მათ შორის არიან გამოცემების, „ნეტგაზეთისა“ და „ბათუმელების“ დაპატიმრებული დამფუძნებლის, მზია ამაღლობელის საქმეში მონაწილე პირები.
ახალ სანქციებში მოხვდა საკონსტიტუციო სასამართლოს 7 მოსამართლე, ასევე „გრძელ სიას“ აკომპლექტებენ სხვა მოსამართლეები, პროკურორები და პოლიციელები.
ლიეტუვის საგარეო უწყება წერს, რომ მათ შორის არიან „პოლიციელები, რომელთაც ცრუ ჩვენებები მისცეს ჟურნალისტ მზია ამაღლობელის წინააღმდეგ და წვლილი შეიტანეს მის უკანონო პატიმრობაში“.
„ჩვენ ვდგავართ საქართველოს ხალხის გვერდით მათ მიერ დემოკრატიისა და ევროპული მომავლისკენ სვლის გზაზე“, - აცხადებს მინისტრი ბუდრისი.
ესტონეთი: სრული სია
„ხელი მოვაწერე ბრძანებას, რომელიც ქვეყანაში შეზღუდვას უკრძალავს საქართველოს 55 მოქალაქეს - პროკურორებს, მოსამართლეებს, პოლიციის თანამდებობის პირებს, პარლამენტარებსა და სხვებს“, - წერს ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი მარგუს ცჰანკა.
„ესტონეთი მუდმივად აჩვენებს ქართველ ხალხს, რომ ჩვენ მხარს ვუჭერთ მათ მცდელობებს, კიდევ ერთხელ მიაღწიონ საქართველოს დემოკრატიულობას“, - აცხადებს ის.
აქამდე ესტონეთს საქართველოს 28 მოქალაქისთვის ჰქონდა სანქციები დაწესებული - ჯამში ახლა 83 ადამიანს აქვს ქვეყანაში შესვლა აკრძალული.
ესტონეთი ჯერჯერობით პირველია, რომელსაც სანქცირებულთა სახელები აქვს ჩამოთვლილი.
ამ სიაშიც არიან მზია ამაღლობელის საქმეში ფიგურანტი პოლიციელები, პროკურორები და მოსამართლეები. კერძოდ:
- მზია ამაღლობელის საქმის პროკურორები - ვლადიმერ თურმანიძე და თორნიკე გოგეშვილი;
- ბათუმის პოლიციის უფროსი, რომელზე „თავდასხმასაც“ ედავებიან ამაღლობელს სილის გაწვნის გამო - ირაკლი დგებუაძე, რომელიც „დაზარალებულად“ არის ცნობილი;
- ასევე, მოსამართლეები - ნინო სახელაშვილი და ვერა დოლიძე.
ესტონეთის სანქცირებული პირების სრული სია კი ასეთია:
მოსამართლეები: ირაკლი ხუსკივაძე, თამარ მჭედლიშვილი, ლელა მარიდაშვილი, ლევან ყოლბაია, დავით მგელიაშვილი, ნანა შამათავა, თეონა ეპიტაშვილი, არსენ კალატოზიშვილი, ლელა კალიჩენკო, დავით კურტანიძე, ირმა ტოგონიძე, გულიკო კაჟაშვილი, ქეთევან ჯაჭვაძე, ნინო ტარაშვილი, გიორგი გელაშვილი, ნათია გუდაძე, ნატო ხუჯაძე, ზვიად შარაძე, ირაკლი დგებუაძე, ეკა ბარბაქაძე;
პროკურორები: ვაჟა თოდუა, შმაგი გობეჯიშვილი, ზვიად გუბელაძე, ანა მეტრეველი, გიორგი მუკბანიანი, როინ ხინთიბიძე, თამარ იაკობიძე, ვლადიმირ თურმანიძე, ნუგზარ ჩიტაძე, თორნიკე გოგეშვილი, პაატა ცეცხლაძე, ზაზა მეტონიძე, ნინო სახელაშვილი, მალხაზ ოქროპირაშვილი, ვერა დოლიძე;
პოლიციელები: გიორგი ჭარექაშვილი, თორნიკე მენაბდე, სულხან კიკნაძე, რევაზ წურწუმიანი, ზვიად მარგველანი, ზურაბ ჭარიბაშვილი, დავით მარუაშვილი, ოთარ გელაშვილი, ნოდარ ზენაიშვილი, ბერდია ფერაძე;
აჭარის პოლიციის მაღალჩინოსნები: გრიგოლ ბესელია და დავით ათაბეგაშვილი; ბათუმის პოლიციის მაღალჩინოსანი გოჩა ვანაძე, რომელიც „ბათუმის პოლიციის უფროსად“ არის მოხსენიებული;
„ქართული ოცნების“ პარლამენტის წევრები: ლაშა ტალახაძე, ირაკლი ზარქუა, ვიქტორ სანიკიძე, გელა სამხარაული და ბექა ოდიშარია;
ასევე, „ალტ-ინფოს“ ლიდერები კონსტანტინე (კოკა) მორგოშია და ზურაბ მახარაძე.
ლატვიის სანქციები
„საქართველოს 16 მოქალაქე დავამატე ლატვიის პერსონა ნონ გრატათა სიას, რის შედეგადაც მათ განუსაზღვრელი ვადით აეკრძალათ ლატვიაში შემოსვლა“, - წერს X-ზე ლატვიის საგარეო საქმეთა მინისტრი ბაიბა ბრაჟე.

Estonia, Latvia and Lithuania have announced additional sanctions against individuals responsible for human rights violations in Georgia, with Estonia specifically targeting judges, prosecutors, police officers and other officials accused of enforcing repressive measures on behalf of the ruling Georgian Dream (GD) party.
Estonia has sanctioned 55 individuals, Lithuania has added 74 names to its blacklist and Latvia has sanctioned 16 individuals. The restrictions include travel bans and apply to individuals sanctioned for their roles in judicial actions and crackdowns.
“The violence used in Georgia against protesters, journalists, and opposition leaders is unacceptable, criminal, and in violation of human rights,” said Estonian Foreign Minister Margus Tsahkna. “The list includes judges, prosecutors, police officials and police commissioners, platform creators and members of parliament, who are responsible for the prosecution of protesters by the judicial system and judiciary and law enforcement agencies. The listed Georgian individuals have either taken part in violence or threatened it,” he added. Estonia has now banned a total of 83 Georgian officials from entering the country.
Lithuanian Foreign Minister KÄ™stutis Budrys reiterated his country’s support for the Georgian people, stating: “We stand with the people of Georgia in their pursuit of democracy and a European future.”
Latvian Foreign Minister Baiba Braze announced: “I have added 16 Georgian citizens to Latvia’s persona non grata list, banning them from entry into Latvia for an unlimited time. This decision was made in accordance with Section 61(2) of the Immigration Law.”
Estonia, Latvia and Lithuania were among the first countries to respond to Georgia’s democratic backsliding and crackdown on peaceful protesters. The three countries had previously sanctioned GD patron Bidzina Ivanishvili and senior Interior Ministry officials. This is another round of targeted sanctions against individuals accused of undermining democracy in Georgia.
The Baltic States continue to emphasize their commitment to supporting Georgia’s democratic aspirations and European integration, while holding officials accountable for alleged human rights violations.
Individuals Sanctioned by Estonia
The Estonian government has released a list of sanctioned individuals, which includes:
- Judges: Irakli Khuskivadze, Tamar Mchedlishvili, Lela Maridashvili, Levan Kolbaia, Davit Mgeliashvili, Nana Shamatava, Teona Epitashvili, Arsen Kalatozishvili, Lela Kalichenko, Davit Kurtanidze, Irma Togonidze, Guliko Kazhashvili, Ketevan Jachvadze, Nino Tarashvili, Giorgi Gelashvili, Natia Gudadze, Nato Khujadze, Zviad Sharadze, Irakli Dgebuadze, Eka Barbakadze.
- Prosecutors: Vaja (Vazha) Todua, Shmagi Gobejishvili, Zviad Gubeladze, Ana Metreveli, Giorgi Mukbaniani, Roin Khintibidze, Tamar Iakobidze, Vladimer (Vladimir) Turmanidze, Nugzar (Nukri) Chitadze, Tornike Gogeshvili, Paata Tsetskhladze, Zaza Metonidze, Nino Sakhelashvili, Malkhaz Okropirashvili, Vera Dolidze.
- Police Officers: Giorgi Chareqashvili (Charekashvili), Tornike Menabde, Sulkhan Kiknadze, Revaz Tsurtsumia, Zviad Margvelani, Zurab Charibashvili, Davit Maruashvili, Otar Gelashvili, Nodari Zenaishvili, Berdia Peradze.
- Police Chiefs: Chief of Police of the Adjara Region, Grigol Beselia; Chief of Police of the Batumi Region, Davit Atabegashvili; Chief of Police of the Batumi Region, Gocha Vanadze.