ევროკომისარი გაფართოების საკითხებში, მარტა კოსი, აცხადებს, რომ ევროკავშირმა უკვე შეაჩერა საქართველოს მთავრობისათვის გამოყოფილი 100 მილიონი ევრო და განიხილავს თანხების სხვა მიზნებით განკარგვის შესაძლებლობებს.
კერძოდ, მისი თქმით, აღნიშნული თანხიდან 8,5 მილიონ ევროს უკვე შეეცვალა დანიშნულება და სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერებას მოხმარდება; ასევე, ამავე მიზნით გათვალისწინებულია დამატებით 7,5 მილიონი ევრო.
ევროკომისიამ უკვე შეაჩერა 100 მილიონ ევროზე მეტი მოცულობის დაფინანსება, რაც "პირდაპირ სარგებელს მოუტანდა საქართველოს ხელისუფლებას". ჩვენ განვიხილავთ ამ თანხების მიზნობრიობის შეცვლას", - განაცხადა მარტა კოსმა 14 იანვარს ევროპარლამენტში, საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის შეხვედრაზე.
"ამავდროულად, ჩვენ ვაგრძელებთ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისა და დამოუკიდებელი მედიის მხარდაჭერას. მათთვის უკვე გამოყოფილია 8,5 მლნ ევრო. ასევე მზად ვართ დამატებით 7,5 მლნ ევრო მივმართოთ კომუნიკაციების აქტივობებზე. უნდა გავაძლიეროთ რეაგირება "ქართული ოცნების" ხელმძღვანელობის მიერ გავრცელებულ დეზინფორმაციაზე", - განაცხადა მან.
მისი განცხადებით, საქართველოში შექმნილი ვითარება არის "შეხსენება, რომ ევროკავშირში გაწევრიანება ადვილი არ არის და რომ უკუსვლა შეიძლება მოხდეს - და ეს ხდება კიდეც".
"ვწუხვარ, რომ ხელისუფლება განაგრძობდა ევროკავშირის ინტეგრაციის საპირისპიროდ სვლას. ქართველი ხალხის არჩევანი ევროკავშირში ინტეგრაციის შესახებ იყო ჩადებული კონსტიტუციურ ვალდებულებაში. ისინი ყოველღამე გამოდიან ქუჩაში, რადგან აშკარად სურთ ამის შენარჩუნება", - განაცხადა მარტა კოსმა.
მან "სრულიად მიუღებელი" უწოდა ხელისუფლების ქმედებებს მშვიდობიანი მომიტინგეების, ოპოზიციის წარმომადგენლების, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისა და ჟურნალისტების მიმართ.
მარტა კოსმა ასევე განაცხადა, რომ დიპლომატიური პასპორტებისათვის უვიზო მიმოსვლის შეჩერებაზე გადაწყვეტილებას ევროკავშირის წევრი ქვეყნები იანვრის ბოლომდე უყრიან კენჭს.

We continue to support civil society organizations and independent media. 8.5 million euros have already been allocated for them, - Marta Kos, European Commissioner for Enlargement, said at the meeting of the Foreign Affairs Committee in the European Parliament.
According to her, they are also ready to allocate an additional 7 million euros for communication activities.
The European Commissioner notes that the response to the disinformation spread by the Georgian Dream leadership must be strengthened.
"The Commission has already suspended more than 100 million euros of funding that was directly intended for the Georgian authorities and we are considering the possibility of further redistributing the funds. We have also made a proposal to partially suspend the EU Visa Facilitation Agreement with Georgia in order to impose visa requirements for holders of diplomatic passports issued by Georgia. The EU member states will vote on this proposal at the end of January. At the same time, we continue to support civil society organizations and independent media, for which we have already allocated €8.5 million. We are also ready to allocate an additional €7 million for communication activities, and we must strengthen our response to the disinformation spread by the Georgian Dream leadership," the European Commissioner noted.