რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერმა, მარია ზახაროვამ, მედიასთან საუბრისას კომენტარი საქართველოს შესახებაც გააკეთა და თქვა, რომ "2023 წელს, საქართველოს ხელისუფლებამ რუსეთთან პრაგმატული პოლიტიკა გაატარა და მოსკოვის მიზანია, მომავალშიც ურთიერთობის ნორმალიზაციას მიაღწიოს იმ შემთხვევაში, თუ თბილისის მხრიდან საპასუხო ნაბიჯები გადაიდგმება".
"გასულ წელს, საქართველოს ხელისუფლებამ რუსეთთან ურთიერთობის კუთხით პრაგმატული ხაზი გაატარა. ჩვენ საქართველოს მოქალაქეებისთვის რუსეთში მოკლევადიანი მოგზაურობის სავიზო რეჟიმი გავაუქმეთ, რომელიც 2000 წლიდან მოქმედებდა. აღდგა პირდაპირი ფრენებიც, რამაც ხალხს შორის კონტაქტი გაამარტივა კონტაქტი და ასევე, სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების გაფართოებას შეუწყო ხელი. მიზნად ვისახავთ ორმხრივი ურთიერთობის სამომავლო ნორმალიზაციას, რა თქმა უნდა, თბილისის მხრიდან საპასუხო ნაბიჯების შემთხვევაში", - განაცხადა რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერმა. მან ასევე ისაუბრა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და თქვა, რომ "ახალგზარდა ამიერკავკასიური რესპუბლიკები უკრაინის ომში რუსეთს უჭერენ მხარს, როგორც მოხალისეებით, ისე ჰუმანიტარული დახმარებით".
აღსანიშნავია, რომ სპიკერ ზახაროვას განცხადებამდე, საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკას "პრაგმატული" რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი ლავროვმაც უწოდა.

Speaking to the media, Maria Zakharova, the spokesperson of the Russian Ministry of Foreign Affairs, also commented on Georgia and said that "in 2023, the Georgian government pursued a pragmatic policy with Russia, and Moscow's goal is to normalize relations in the future if Tbilisi takes retaliatory steps."
"Last year, the government of Georgia took a pragmatic approach to relations with Russia. We canceled the visa regime for short-term travel to Russia for Georgian citizens, which had been in effect since 2000. Direct flights were also restored, making contact between people easier and contributing to the expansion of trade and economic ties. We aim for the future normalization of bilateral relations, of course, in the case of retaliatory steps on the part of Tbilisi," - said the spokesperson of the Russian Ministry of Foreign Affairs.
She also spoke about the occupied territories of Georgia and said that "the young Transcaucasian republics support Russia in the war in Ukraine, both with volunteers and with humanitarian aid."
It should be noted that before Speaker Zakharova's statement, the policy of the Georgian government was also called "pragmatic" by the Minister of Foreign Affairs of Russia, Sergey Lavrov.