რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის, ვლადიმერ პუტინის ინტერვიუს მსოფლიო მედიასა თუ საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ წრეებში საკმაოდ მწვავე გამოხმაურება მოჰყვა. კრემლის კრიტიკოსმა, მიხაილ ხოდორკოვსკიმ, სოციალურ ქსელ X-ზე ვლადიმერ პუტინის მიერ გაჟღერებული ის 12 ტყუილი გამოაქვეყნა, რომელიც 2-საათიან ინტერვიუში გააჟღერა. კერძოდ, მიხაილ ხოდორკოვსკი წერს:
"ვლადიმერ პუტინმა თქვა, რომ რუსეთი ევროპის უმსხვილესი ეკონომიკა გახდა, რეალურად კი, რუსეთი ერთ სულ მოსახლეზე მშპ (PPP) ევროპაში 32-ე ადგილზეა.
პუტინმა კიდევ ერთხელ გაიმეორა ძველი სიცრუე, რომ თითქოს აშშ-ისგან მიიღო პირობა, ნატო აღმოსავლეთ ევროპაში არ გაფართოვდებოდა. რეალურად კი, მსგავსი შეთანხმება არასოდეს ყოფილა. გორბაჩოვმაც კი თქვა, რომ ქვეყნები ნატოში საკუთარი ნებით გაწევრიანდებიან. თუ პუტინს არ სურდა ნატოს გაფართოება, მას დეკლარირებულად უნდა ეთქვა, რომ ომს ყველა მეზობელს გამოუცხადება.
პუტინმა უარყო მისი განცხადება, როდესაც თქვა, რომ აშშ-ი რუსეთზე თავდასხმისთვის ემზადებოდა. ფაქტია, მან უკრაინაში შეჭრამდე სამი დღით ადრე განაცხადა, რომ წინასწარ მიიღო ზომები ნატოს ე.წ. თავდასხმის წინააღმდეგ
პუტინის თქმით, მაიდანის პროტესტი ძალადობრივ პროტესტად გადაიქცა, მიუხედავად იმისა, რომ იანუკოვიჩმა აქციის მონაწილეების წინააღმდეგ რაიმე ტიპის ძალის გამოყენებაზე უარი თქვა. რეალურად კი, იანუკოვიჩის ბერკუტის სპეცრაზმმა სასტიკად დაარბია მომიტინგეები და 2014 წელს, მისმა სნაიპერებმა, სამ დღეში 76 ადამიანი მოკლეს.
პუტინის განცხადებით, კიევმა დონბასში კონფლიქტი მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ საჰაერო ძალების გამოყენებით დაიწყო. რეალურად კი, კონფლიქტი დაიწყო 2014 წლის 12 აპრილს, როდესაც FSB-ის ოფიცერი, იგორ გირკინი ქალაქ სლოვიანსკის დასაპყრობად "სეპარატისტებს" ხელმძღვანელობდა. უკრაინამ კი, ავიაცია პირველად 26 მაისს, დონეცკის აეროპორტისთვის ბრძოლაში გამოიყენა
ინტერვიუს დასაწყისში, ალტერნატიულ ისტორიაში გავარჯიშებისას, პუტინმა თქვა, რომ უკრაინა ხელოვნური შექმნილი სახელმწიფოა, რომელიც იოსებ სტალინის ინიციატივით შეიქმნა. რეალურად, უკრაინა საბჭოთა კავშირს 1922 წელს, ლენინის მმართველობის პერიოდში შეემატა, უკრაინის სახალხო რესპუბლიკად კი, 1917 წელს გამოცხადდა და ეს მოხდა მანამდე, სანამ სახელმწიფოს ბოლშევიკები ჩაიგდებდნენ ხელში.
პუტინის თქმით, პოლონეთმა ჰიტლერს "აიძულა" 1939 წელს ომი გამოეცხადებინა. რეალურად, ჰიტლერის გეგმები მოიცავდა პოლონელი სლავებისა და ებრაელების განადგურებას და ტერიტორიაზე გერმანელების დასახლებას. ე.წ. პოლონური პროვოკაცია, რომელიც შეჭრის საბაბად გამოიყენეს, გერმანიის ყალბი დროშა გახლდათ.
ზელენსკის შესახებ საუბრისას, პუტინმა თქვა, რომ ერთხელ უკრაინის პრეზიდენტს ჰკითხა, თუ რატომ თანამშრომლებდა ის, როგორც მეორე მსოფლიო ომის ვეტერანის შვილი, ნეონაცისტებთან. ზელენსკის მამა 1947 წელს, მეორე მსოფლიო ომის დასრულების შემდეგ დაიბადა.
პუტინმა თქვა, რომ ნატოს აქვს „ვარიანტები“, უკრაინის ტერიტორიების ანექსია აღიაროს. რეალურად კი, გაერომ, საერთაშორისო სამართლის მიხედვით, ანექსიები არალეგალურად გამოაცხადა და რომც მოინდომოს, ნატო-ს არ აქვს უფლება ეს გადაწყვეტილება გააპროტესტოს.
პუტინი ამტკიცებდა, რომ უკრაინელები „თავს ისევ რუსებად თვლიან“. პუტინს ფუნდამენტურად არასწორად ესმოდა უკრაინელების ეროვნული იდენტობა და ტყუილად სჯეროდა, რომ უკრაინელები თავს რუსებად თვლიდნენ, რაც მისი მთავარი შეცდომა იყო, რამაც უკრაინის ტერიტორიაზე მისი კატასტროფული შეჭრა გამოიწვია. 2022 წლის გამოკითხვამ აჩვენა, რომ უკრაინელების 93% დამოუკიდებლობის მომხრეა და მხოლოდ 3% უჭერს მხარს რუსეთს.
პუტინმა თქვა, რომ ზელენსკიმ რუსეთთან სამშვიდობო მოლაპარაკებები აკრძალა. ზელენსკიმ კონკრეტულად პუტინთან მოლაპარაკებებზე თქვა უარი და განაცხადა, რომ უკრაინა მზადაა რუსეთთან დიალოგისთვის სხვა პრეზიდენტის პირობებში.
მისი თქმით, WSJ-ის რეპორტიორი ევან გერშკოვიჩი რუსული სამხედროების შესახებ საიდუმლო ინფორმაციის შეგროვების გამო დააკავეს. 2017 წლიდან დაპატიმრებამდე, გერშკოვიჩი ჟურნალისტად რუსეთში მუშაობდა. ის უკანონოდაა დაკავებული, რათა შეერთებული შტატები რაიმე ტიპის დათმობას დათანხმდეს.

The interview with the President of Russia, Vladimer Putin, has elicited a very strong response from the global media, as well as from the public and political spheres. Kremlin critic Mikhail Khodorkovsky has published 12 lies told by Vladimer Puting during a two-hour interview on social media X. In particular, Mikhail Khodorkovsky writes:
Putin's Interview With Tucker Carlson Was Filled With Lies, Here Are Some Egregious Examples
He claimed Russia had become Europe’s largest economy. Russia ranks 32nd in Europe for GDP (PPP) per capita.
Putin once again trotted out the old lie about US promises NATO would not expand east. There was never such an agreement – even Gorbachev said so – and in any case, countries join NATO of their own free will. If Putin didn’t want NATO to grow, he shouldn’t declare war on his neighbors.
Putin denied ever having said the US was preparing to attack Russia. In fact, he did say that, three days before invading Ukraine, which he said would be the “advanced foothold” for the so-called NATO assault.
He said the Maidan protests turned violent, even though Yanukovych refused to use any force against them. Yanukovych’s Berkut riot police brutally dispersed protesters, and its snipers shot dead 76 people in three days in February 2014.
He said Kyiv started the conflict in Donbas by using its air force against civilians. The conflict began on 12 April 2014 when FSB officer Igor Girkin led ‘separatists’ to seize the town of Sloviansk. Ukraine first used its aviation in response, on 26 May, in the battle for Donetsk Airport.
During his rambling exercise in alternative history at the beginning of the interview, Putin said Ukraine was an artificial entity created at the initiative of Joseph Stalin. Ukraine was added to the Soviet Union in 1922, under Lenin. But the Ukrainian People’s Republic was declared in 1917 – before the Bolshevik takeover – and recognized by Russia’s provisional government.
He said Poland had ‘forced’ Hitler to declare war in 1939 by being ‘uncooperative’ with his plans. Hitler’s plans included the extermination of Poland’s Slavs and Jews, and its repopulation with Germans. The so-called Polish provocation used as a pretext for the invasion was a German false flag.
Speaking of Zelenskyy, Putin said he had once asked the Ukrainian president why he, as the son of a WW2 veteran, would ‘collaborate with neo-Nazis’. Zelenskyy’s father was born in 1947, after the WW2 ended.
Putin said NATO has ‘options’ to recognize Russian annexation of parts of Ukraine. It does not. The UN has declared the annexations illegal under international law, and even if it wanted to, NATO has no more right to contest that ruling than Russia does.
Putin claimed that Ukrainians "still consider themselves Russians". Putin fundamentally misunderstood Ukrainian national identity and falsely believed Ukrainians saw themselves as Russians, a key mistake that led to the disastrous invasion. A 2022 poll revealed 93% favor independence, just 3% support merging with Russia.
Putin said Zelenskyy had banned peace talks with Russia. Zelenskyy banned negotiations with Putin specifically, and said Ukraine was "ready for dialog with Russia, but with a different president".
He said WSJ reporter Evan Gershkovich was arrested for gathering secret information about the Russian military on behalf of US intelligence services. Before his arrest, Gershkovich had been working as a journalist in Russia since 2017. He is being held unlawfully in order to strong-arm the US into agreeing to some kind of concessions.