სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსამსახური, ელჩ დანიგანის პოსტიდან წასვლის შესახებ globalnews.ge-ს შეკითხვას, წერილობით პასუხობს. კერძოდ, შეკითხვაზე: "როგორია თქვენი პოზიცია საქართველოში ელჩის გადადგომასთან დაკავშირებით და ქართველ ხალხს უნდა ჰქონდეს მოლოდინი, რომ საქართველოს მიმართ თქვენი პოლიტიკა შეიცვლება?"
სახელმწიფო დეპარტამენტის წერილში ნათქვამია, რომ ელჩ დანიგანს თანამდებობის საბოლოო დატოვებამდე შეერთებული შტატების სრული მხარდაჭერა აქვს:
"მადლობას ვუხდით ელჩ დანიგანს 33 წლის განმავლობაში შეერთებული შტატების გამორჩეული სამსახურისთვის. მას ჩვენი სრული მხარდაჭერა აქვს თანამდებობის დატოვებამდე. ჩვენ განვაგრძობთ საქართველოსადმი ჩვენი მიდგომის შეფასებას ამერიკული ინტერესების წინსვლისთვის.
შეერთებულმა შტატებმა ნათლად აჩვენა, თუ რა ნაბიჯების გადადგმა შეუძლია საქართველოს მთავრობას, რათა დაამტკიცოს, რომ იგი სერიოზულადაა განწყობილი შეერთებულ შტატებთან ურთიერთობის გაუმჯობესების კუთხით", - ნათქვამია სახელმწიფო დეპარტამენტის სპიკერის, ტემი ბრუსის ხელმოწერით მიღებულ წერილში.
შეგახსენებთ, რომ შეერთებული შტატების ელჩმა საქართველოში, რობინ დანიგანმა, სოციალურ ქსელში განცხადება გამოაქვეყნა და აღნიშნა, რომ თანამდებობას "პირადი გადაწყვეტილებით ტოვებს".

The State Department's press service has issued a written response to a question from globalnews.ge regarding Ambassador Dunnigan's resignation. The question posed was: "What is your position on the resignation of the ambassador to Georgia, and should Georgia expect that your policy towards Georgia will change?"
The State Department emphasized that Ambassador Dunnigan retains the full support of the United States until her departure:
"We thank Ambassador Dunnigan for her 33 years of distinguished service to the United States. She has our full support until she departs Post. We continue to evaluate our approach to Georgia to advance American interests. The United States has made clear the steps Georgia’s government can take to demonstrate it is serious about improving its relationship with the United States"- reads the statement.
Additionally, it is worth noting that Robin Dunnigan, the U.S. Ambassador to Georgia, issued a statement on social media, indicating that she is leaving her post "by personal decision."