„ქართული ოცნების“ საპატიო თავმჯდომარე ბიძინა ივანიშვილი აშშ-ის ელჩ რობინ დანიგანთან შეხვედრაზე უარის თქმის მიზეზად, აშშ-ის მიერ დაწესებულ სანქციებთან და „შანტაჟთან“ ერთად, საკუთარ „კომპლექსს“ ასახელებს. მის განცხადებას წინ უძღოდა აშშ-ის საელჩოს მიერ 28 მაისს გავრცელებული განცხადება, რომლის თანახმადაც ივანიშვილმა უარი თქვა ელჩ დანიგანთან შეხვედრაზე, სადაც მას ტრამპის ადმინისტრაციის გზავნილი უნდა მოესმინა.
ივანიშვილმა არჩევნებამდე მიცემულ ინტერვიუში ნათქვამი გაიმეორა, რომ ბაიდენის ადმინისტრაციის მიერ მასზე დაწესებულმა „ფორმალურმა“ და „არაფორმალურმა“ სანქციებმა მასში კომპლექსი გამოიწვია და რომ მას აუცილებლად ექნება კომპლექსი, რომ გადაწყვეტილებას სახელმწიფო საკითხებთან დაკავშირებით მისი პირადი ინტერესების საპირწონედ იღებს. „ეს კომპლექსი მაშინაც კი დამრჩება, როდესაც მექნება, თუნდაც, განცდა, რომ შეთანხმება ორივე მხარისთვის სასარგებლო შეიძლება იყოს. ამასთან, ეს კომპლექსი აუცილებლად დამრჩება არა მხოლოდ ჩემს თავთან, არამედ გუნდთანაც და საზოგადოებასთანაც“, – აცხადებს ივანიშვილი.
მართალია ივანიშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ფული არც მანამდე ყოფილა და არც ახლაა მისი ინტერესი, მან განაცხადა, რომ ამერიკულ მხარეს ისიც კი აცნობა, რომ მზად იყო, დაბლოკილი თანხა არა პირადი მიზნებით, არამედ მათ მიერ ნაკარნახევი ნებისმიერი დანიშნულებით დაეხარჯა. თუმცა, ამაზე პასუხი არ მიუღია. მან ასევე განაცხადა, რომ ელჩ დანიგანს „ქართული ოცნების“ პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძესთან შეხვედრა შესთავაზა, რომელიც არ არის დასანქცირებული და შესაბამისად არც კომპლექსები აქვს. თუმცა, ელჩის უარმა გაამყარა რწმენა, რომ „ისინი სწორედ პერსონალურ შანტაჟს განიხილავენ წამყვან ფაქტორად ქართული მხარის მიერ სახელმწიფო ინტერესებთან დაკავშირებული პოტენციური გადაწყვეტილების მიღებისას“. მიუხედავად ამისა, ივანიშვილმა იმედი გამოთქვა, რომ ამერიკის საელჩო დადებითად უპასუხებს საქართველოს მთავრობის შეთავაზებას ორ ქვეყანას შორის ურთიერთობის „სუფთა ფურცლიდან“ განახლების შესახებ.
განცხადების სრული ტექსტი
დღეს გავრცელდა საქართველოში აშშ-ს საელჩოს განცხადება იმასთან დაკავშირებით, რომ მე 22 მაისს უარი განვაცხადე ამერიკის ელჩთან შეხვედრაზე, სადაც „ტრამპის ადმინისტრაციის“ გზავნილი უნდა მომესმინა. ეს განცხადება ჩემთვის გაუგებარია, რადგან საელჩომ ძალზე კარგად იცის ყველა დეტალი, რომელიც ამ საკითხთან არის დაკავშირებული.
ვადასტურებ, რომ რამდენიმე დღის წინ საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან და ხელისუფლების სხვა თანამდებობის პირებთან ნამდვილად შედგა საელჩოს კომუნიკაცია შეხვედრასთან დაკავშირებით. ამერიკის ელჩმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრს შეატყობინა, რომ მას სურდა ჩემთან შეხვედრა და „მდივან რუბიოს გზავნილის გადაცემა“, რასთან დაკავშირებითაც მე ღრმა პატივისცემა გამოვხატე, თუმცა, შეხვედრაზე უარი განვაცხადე.
ამერიკულ მხარესთან შეხვედრებზე უარის მიზეზი ადრეც საჯაროდ განვმარტე და ის კვლავაც უცვლელია. გავიხსენებ, რომ პირადი შანტაჟის პირობებში, შარშან ბატონ ო’ბრაიენსაც ვუთხარი უარი შეხვედრაზე, როდესაც ჩემს მიმართ ჯერ მხოლოდ არაფორმალური სანქციები მოქმედებდა. შეხვედრის შეთავაზება მანამდეც რამდენჯერმე მივიღე და მაშინაც იგივე მიზეზით ვთქვი უარი, რაც წინა ადმინისტრაციას არაერთხელ წერილობითაც განვუმარტე.
წინა ადმინისტრაციის დროიდან მოყოლებული, ამერიკულმა მხარემ დამიწესა ჯერ არაფორმალური და შემდეგ, ფორმალური სანქციები. (ჩემს მიმართ არაფორმალური სანქციები ძალზე უხეში ფორმით მოქმედებს. მაგალითად, შვეიცარიული ბანკი „იულიუს ბერი“ ჩემს მიერ სასამართლოს გზით მოგებულ თანხას, რომელიც არავითარ ფორმალურ სანქციას არ ექვემდებარება, სრულიად თავხედურად არ მიბრუნებს, რაშიც ამერიკელი ადვოკატებიც არიან ჩართული.)
ამგვარი პირადი შანტაჟის ფონზე, ჩემთვის ელჩთან შეხვედრა და სახელმწიფო საქმეებზე საუბარი არასწორად მიმაჩნია. ასეთ დროს, აუცილებლად მექნება კომპლექსი, რომ გადაწყვეტილებას სახელმწიფო საკითხებთან დაკავშირებით ჩემი პირადი ინტერესების საპირწონედ ვიღებ, რაც ჩემთვის პრინციპულად მიუღებელია. ეს კომპლექსი მაშინაც კი დამრჩება, როდესაც მექნება, თუნდაც, განცდა, რომ შეთანხმება ორივე მხარისთვის სასარგებლო შეიძლება იყოს. ამასთან, ეს კომპლექსი აუცილებლად დამრჩება არა მხოლოდ ჩემს თავთან, არამედ გუნდთანაც და საზოგადოებასთანაც.
ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო, რომ ჩემი პირადი ინტერესი სახელმწიფო ინტერესებზე მაღლა არ დამიყენებია არც 2012 წელს და არც 10 წლის შემდეგ – 2022 წელს, როდესაც, სწორედ სახელმწიფო ინტერესების სასარგებლოდ, ჩემი პირადი ინტერესები უდიდესი რისკის ქვეშ დავაყენე.
გავიხსენებ იმასაც, რომ როდესაც გასული წლის შემოდგომაზე, არაფორმალური სანქციების მოქმედება მცირე დროით შეჩერდა და გარკვეული თანხები გათავისუფლდა, მე თავადვე შევთავაზე ამერიკის ელჩს შეხვედრა, რაზეც ის თავდაპირველად დამთანხმდა, თუმცა, შეხვედრა ჯერ რამდენჯერმე გადადო, ხოლო შემდეგ მასზე საერთოდ უარი განაცხადა.
იმდენად ვარ დაინტერესებული ქართულ-ამერიკული ურთიერთობების გადატვირთვით, ამერიკულ მხარეს ისიც კი ვაცნობე, რომ მზად ვიყავი, დაბლოკილი თანხა არა პირადი მიზნებით, არამედ მათ მიერ ნაკარნახევი ნებისმიერი დანიშნულებით დამეხარჯა, რამეთუ ფული არც მანამდე და არც ახლა არ არის ჩემი ინტერესი. მკაფიოდ განვმარტე, რომ დაბლოკილი თანხა მიქმნის ერთი მხრივ კომპლექსს, მეორე მხრივ კი განცდას, რომ შანტაჟის ქვეშ რაიმე გადაწყვეტილება არ მივიღო. თუმცა, ამაზე არავითარი პასუხი არ მიმიღია. შესაბამისად, ჩემთვის ცხადი გახდა, რომ ბაიდენის ადმინისტრაციას არა ჩემი თანხა, არამედ მხოლოდ ამ თანხით შანტაჟი აინტერესებდა.
აქვე მინდა დავაზუსტო, რომ უართან ერთად, ელჩს საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან შეხვედრა შევთავაზეთ. პრემიერ-მინისტრი არ არის არც ფორმალური და არც არაფორმალური სანქციების ქვეშ და შესაბამისად, მას პირად შანტაჟთან დაკავშირებული ვერავითარი კომპლექსი ვერ ექნება. თუმცა, ელჩმა ამაზე უარი განაცხადა, რაც გვიმყარებს რწმენას, რომ ისინი სწორედ პერსონალურ შანტაჟს განიხილავენ წამყვან ფაქტორად ქართული მხარის მიერ სახელმწიფო ინტერესებთან დაკავშირებული პოტენციური გადაწყვეტილების მიღებისას.
შეიძლება მათ თქვან, რომ მე, როგორც მმართველი პარტიის დამფუძნებელს და საპატიო თავმჯდომარეს, მაქვს განსაკუთრებული გავლენა გადაწყვეტილებების მიღებაზე. თუმცა, ამასთან დაკავშირებით, მინდა დაგარწმუნოთ, რომ მმართველ პარტიაში არცერთი პრინციპული გადაწყვეტილება არ მიიღება გუნდის და მით უმეტეს, პრემიერ-მინისტრის ჩართულობის გარეშე. აქედან გამომდინარე, მხოლოდ ჩემთან შეხვედრის მოთხოვნას აქვს ერთადერთი ახსნა, რომ ამგვარ შეხვედრას მხოლოდ პირადი შანტაჟის ფონზე აქვს ფასი.
იმედი მაქვს, ამერიკის საელჩო დადებითად უპასუხებს საქართველოს მთავრობის შეთავაზებას ქართულ-ამერიკული სტრატეგიული პარტნიორობის სუფთა ფურცლიდან და კონკრეტული გზამკვლევით განახლების შესახებ. საქართველოს ხელისუფლების თითოეული ლიდერი გამოთქვამს სრულ მზადყოფნას, ამერიკული მხარის რეალური დაინტერესების შემთხვევაში, აქტიურად ჩაერთოს ქართულ-ამერიკული ურთიერთობების გადატვირთვის პროცესში.

Georgian Dream party honorary chair Bidzina Ivanishvili cites “personal complexes” tied to U.S.-imposed sanctions and “blackmail” as the reasons for refusing to meet with U.S. Ambassador Robin Dunnigan. His statement came in response to the U.S. Embassy’s announcement on May 28 that Dunnigan had requested the meeting to deliver a message from the Trump administration, which GD’s founder declined.
Ivanishvili repeated what he said in a pre-2024-election interview – that the “formal” and “informal” sanctions imposed on him by the Biden administration triggered a “complex” in him, making him uneasy that he might be influenced by personal interests to regain access to his frozen assets if he engages with the U.S. to discuss state matters. He says that, even if a potential agreement were mutually beneficial, any engagement under such “personal blackmail” would feel unacceptable to him.
Despite emphasizing that money “never was” and “still is not” his interest, Ivanishvili claimed that he had previously offered to use the frozen funds however the U.S. indicated. He said this offer was ignored. He added that Ambassador Dunnigan refused to meet instead with the GD Prime Minister, who “cannot have complexes” since he is not sanctioned. But, he said, a U.S. side’s refusal reinforced his belief that the U.S. seeks leverage through personal pressure rather than genuine engagement. Nevertheless, Ivanishvili expressed hope that the U.S. would respond positively to the GD government’s proposal to reset relations between the two countries “from a clean slate.”
Full Statement
“Today, the U.S. Embassy in Georgia stated that I declined a meeting with the American Ambassador on May 22, during which I would have received a message from the “Trump administration.” This statement is incomprehensible to me, as the Embassy is well aware of all the details related to this matter.
I confirm that several days ago, there was indeed communication between the Georgian Prime Minister and other government officials, and the Embassy. The U.S. Ambassador informed the Georgian Prime Minister that she wanted to meet with me “to convey Secretary Rubio’s message,” to which I expressed deep respect. However, I declined the meeting.
I had clarified the reasons for declining meetings with the American side in the past, and this remains unchanged. I’ll recall that, under personal blackmail, I also refused a meeting with Mr. O’Brien last year, when only the informal sanctions were in place against me. I received proposals to meet several times before that and declined them for the same reason, which I had explained in writing to the former Administration on several occasions.
Since the previous administration, the American side first imposed informal, and then formal, sanctions on me. (Informal sanctions against me work in a very blatant way. For example, the Swiss bank Julius Baer in absolutely brazen manner refuses to return the money I won through the court. American lawyers are involved in this as well.)
Against the background of such personal blackmail, I do not consider it appropriate to meet with the Ambassador and discuss state-related matters. Naturally, I would develop a complex, fearing that I might make decisions on state affairs as a counterweight to my personal interests, which is unacceptable to me in principle. I would carry this complex even if I felt that an agreement might be beneficial to both sides. At the same time, I would naturally continue to carry this complex not only with myself, but also in relation to my team and the society.”
I would like to highlight that neither in 2012, nor after 10 years, in 2022, did I place personal interests above state interests. In 2022, precisely in favor of state interests, I put my personal interests under enormous risk.
I would also like to recount that in November of last year, when the informal sanctions were briefly suspended and certain funds were released, I proposed a meeting to the U.S. Ambassador. She initially agreed, but then postponed it several times and ultimately refused altogether.
I am so deeply interested in resetting Georgia-U.S. relations that I even notified the American side I was ready to use the blocked money not for personal goals, but for whatever purpose they indicated, since money, neither before nor now, has been my interest. I made it abundantly clear that the blocked money creates a complex within me, on one hand, and on the other, a feeling that I might be forced to make decisions under blackmail. However, I have not received any response. Therefore, it became clear to me that the Biden administration was interested not in my money but in using this money for blackmail.
I would like to point out that, along with my refusal, we also proposed a meeting between the Ambassador and the Prime Minister. The Prime Minister is under neither formal nor informal sanctions and therefore cannot have any blackmail-related complex. However, the Ambassador refused this, which strengthens our belief that they view personal blackmail as a leading factor in the Georgian side’s potential decisions related to state interests.
They may say that I, as the founder of the ruling party and its honorary chair, have special influence over decision-making. However, I would like to assure you that in the ruling party, no principled decision is made without the involvement of the team and, even more importantly, without the Prime Minister. Therefore, the demand to meet with me explicitly has one and only explanation: that such a meeting holds value only against the backdrop of personal blackmail.
I hope the U.S. Embassy will respond positively to the Georgian government’s proposal to reset the Georgian-American strategic partnership from a clean slate and with a specific roadmap. Every leader of the Georgian government has expressed full readiness – should there be genuine interest from the American side – to actively engage in this reset of Georgian-American relations.”