დემოკრატიული უკუსვლის, რეპრესიების, ანტიდასავლური რიტორიკისა და ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესის შეჩერების გამო „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების უპრეცედენტო საერთაშორისო იზოლციის ფონზე, „ქართული ოცნების“ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპსა და ვიცე-პრეზიდენტ ჯეი დი ვანსს ღია წერილით მიმართა. წერილში ნახსენებია MEGOBARI აქტის აშშ-ის სენატში დაგეგმილი განხილვა მას შემდეგ, რაც ის გასულ კვირას კონგრესმა მიიღო. წერილში გამოხატულია მთავრობის წუხილი იმასთან დაკავშირებით, რომ მისი წინადადება აშშ-სთან ურთიერთობების „სუფთა ფურცლიდან“ აღდგენის შესახებ შეუმჩნეველი დარჩა.
წერილის დასაწყისში კობახიძე წერს, რომ პრეზიდენტ ტრამპისადმი გაგზავნილ წინა წერილზე რეაგირება არ ყოფილა და მას შემდეგ არც მაღალი დონის კომუნიკაციას ჰქონია ადგილი. კობახიძე აცხადებს, რომ მან გამოთქვა სურვილი, ორ ქვეყანას შორის სტრატეგიული პარტნიორობა „კონკრეტული გზამკვლევით“ განახლდეს და დასძენს, რომ დუმილი მისთვის „გასაკვირია“.
აღსანიშნავია, რომ წერილში „ქართული ოცნების“ მთავრობის პოზიცია ქართველი ხალხის პოზიციასთან და განწყობებთანაა გაიგივებული. მაგალითად, „ახალი ადმინისტრაციის დუმილი როგორც საქართველოს ხელისუფლებისთვის, ისე ქართველი ხალხისთვის გასაკვირია“, – წერს კობახიძე და დასძენს, რომ დუმილი გასაკვირია სამი მიზეზის გამო.
პირველ რიგში, კობახიძე აღნიშნავს, რომ საქართველო აშშ-ის „ყველაზე საიმედო პარტნიორია“ რეგიონში. მისი თქმით, საქართველო მხარში ედგა აშშ-ს ერაყსა და ავღანეთში, სადაც საქართველო ერთ სულ მოსახლეზე ყველაზე მეტი ჯარისკაცით იყო წარმოდგენილი. კობახიძემ ასევე აღნიშნა, რომ მხოლოდ ამ ორ მისიაში მონაწილეობით, საქართველომ აშშ-ს 2.5 მილიარდი დოლარი დაუზოგა, რაც აშშ-ის ბიუჯეტიდან საქართველოსთვის გაწეულ „რეალურ დახმარებას მრავალჯერ აღემატება“. მან განმარტა, რომ რეალურ დახმარებაში არ შედის თანხები, რომელიც „აშშ-ის ბიუჯეტიდან ექს-პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის რეჟიმის გადასარჩენად გამოიყო 2008-11 წლებში, მას შემდეგ, რაც სააკაშვილმა „დიფ სთეითის” დავალებით რუსეთთან ომი დაიწყო“. ამით, მან გაიმეორა „ქართული ოცნების“ ნარატივი, რომ 2008 წლის ომის უკან „დიფ სთეითი“ იდგა, რითიც გააქარწყლა რუსული აგრესია საქართველოს წინააღმდეგ და ომის დაწყებაში „დიფ სთეითი“ დაადანაშაულა.
„რეალურ დახმარებაში, ასევე, არ ვთვლით თანხებს, რომელიც ამერიკის საელჩოს, USAID-ის, NED-ის, სოროსის ფონდის და სხვა არხებით, საქართველოში რადიკალიზმისა და სიძულვილის გასაღვივებლად, რევოლუციების მოსაწყობად, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის იმიჯის შესალახად, რელიგიური ექსტრემიზმის წასახალისებლად, სახელმწიფო ინსტიტუტების დასასუსტებლად, გენდერული და ლგბტ-პროპაგანდის საწარმოებლად და სხვა მსგავსი მიზნებით გამოიყოფოდა“, – წერს კობახიძე.
კობახიძე აცხადებს, რომ საერთაშორისო რეიტინგების თანახმად, საქართველო არის „ლიდერი რეგიონში“ დემოკრატიის, სამართლის უზენაესობის, ადამიანის უფლებების, მედიის თავისუფლების, სასამართლოს დამოუკიდებლობის, სახელმწიფო ინსტიტუტების სიძლიერის, კორუფციის სიმცირის და „სხვა კრიტერიუმების“ მიხედვით. მისი თქმით, საქართველოს ლიდერობას ადასტურებენ ისეთი ინსტიტუტებიც, რომელთა მიმართ ტრამპის ადმინისტრაციას „განსაკუთრებული ნდობა“ აქვს. თუმცა, კობახიძეს ეს ინსტიტუტები არ დაუსახელებია.
„ამ ყველაფრის გათვალისწინებით და იმ ფონზე, რომ თქვენ არაერთ, თუნდაც, ღიად არადემოკრატიულ და ავტორიტარულ სახელმწიფოსთანაც აწარმოებთ აქტიურ დიალოგს და კომუნიკაციას, საქართველოსთან დაკავშირებით თქვენს დუმილს ჩვენთვის ლოგიკური ახსნა არა აქვს“, – ნათქვამია წერილში.
თავის მიმართვაში ტრამპისადმი, კობახიძეს არგუმენტად „ქართულ ოცნებასა“ და ტრამპის ადმინისტრაციას შორის „სრული ღირებულებითი და იდეოლოგიური თანხვედრა“ მოყავს და აღნიშნავს, რომ „ქართული ოცნება“ უკვე რამდენიმე წელია ღიად საუბრობს „დიფ სთეითის“, USAID-ის, NED-ის და „სხვა შესაბამისი სუბიექტების დანაშაულებრივ საქმიანობაზე“. წერილში ასევე ნათქვამია, რომ „ქართულ ოცნებას“ და ტრამპს იდენტური შეფასებები აქვთ უკრაინის ომთან, გენდერულ და ლგბტ-პროპაგანდასთან და „მრავალ სხვა საკითხთან“ დაკავშირებით. „ამგვარი ღირებულებითი და იდეოლოგიური თანხვედრის ფონზე, ქართველი ხალხის პირვანდელი მოლოდინი იყო, რომ საქართველო იქნებოდა ერთ-ერთი პირველი, რომლის მიმართაც თქვენი ადმინისტრაცია განსაკუთრებულ ინტერესს გამოხატავდა“, – წერს კობახიძე.
„თუმცა, ქართველი ხალხის და ჩვენდა გასაკვირვად, საქართველოსთან მიმართებით ამგვარი ყურადღება თქვენ დღემდე არ გამოგიჩენიათ“, – აცხადებს იგი.
წერილში იმედგაცრუებააა გამოთქმული აშშ-ის მიერ სანქციების დაწესების გამო „ქართული ოცნების“ იმ ოფიციალური პირების წინააღმდეგ, რომლებმაც „ბაიდენის ადმინისტრაციის მიერ დაგეგმილი და USAID-ის ხაზით დაფინანსებული რევოლუციის მცდელობა და ძალადობა ეფექტურად აღკვეთეს“.
ამასთან, კობახიძე MEGOBARI აქტს აკრიტიკებს, რომელიც ცოტა ხნის წინ აშშ-ის წარმომადგენელთა პალატამ მიიღო. იგი კანონმდებლობას „აბსურდულს“ უწოდებს, რომელიც მისი თქმით, „მტრულად არის გამსჭვალული ქართველი ხალხის და მის მიერ არჩეული ხელისუფლების მიმართ“. კობახიძის თქმით, „მეგობარი აქტზე“ საერთოდ არ გავამახვილებდით ყურადღებას, რომ არა ის გარემოება, რომ ამ აქტს არაერთი სუბიექტი თქვენს ადმინისტრაციას მიაწერს“.
კობახიძემ განაცხადა, რომ ბოლოდროინდელი მოვლენები ქართულ საზოგადოებაში აჩენს განცდას, რომ განცხადებები „დიფ სთეითის“ დამარცხების შესახებ „მხოლოდ ამ უკანასკნელის რებრენდინგის მცდელობაა და სხვა არაფერი“. „ხალხისთვის გასაკვირია, რომ თქვენ ბაიდენის გადაწყვეტილებებს მკაცრად აკრიტიკებთ, მაგრამ მის დანაშაულებრივ გადაწყვეტილებებს დღემდე არ ასწორებთ“, – ნათქვამია წერილში.
კობახიძემ აღნიშნა, რომ „ქართული ოცნების“ ხელისუფლება „კვლავაც გამოხატავს ოპტიმიზმს იმასთან დაკავშირებით, რომ თქვენი ადმინისტრაცია „დიფ სთეითის“ დამარცხებას რეალურად შეძლებს, რაც ქართულ-ამერიკული ურთიერთობების გადატვირთვაზე და სტრატეგიული პარტნიორობის აღდგენაზე უსათუოდ აისახება“.
„წინააღმდეგ შემთხვევაში, კვლავაც გაგრძელდება ბაიდენის ადმინისტრაციის პირობებში დაგეგმილი რევოლუციური სცენარის მოქმედება. შეგახსენებთ, რომ USAID-ისა და NED-ის მიერ დატრენინგებული და დაფინანსებული 250-მდე ადამიანი დღემდე ყოველდღიურად იკრიბება ქვეყნის დედაქალაქის ცენტრალურ გამზირზე, რაც იმის უტყუარი მტკიცებულებაა, რომ „დიფ სთეითს“ რევოლუციის გეგმა თაროზე ჯერაც არ შემოუდია“, – ნათქვამია წერილში.
წერილის დასასრულს აღნიშნულია, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ბევრი პასუხგაუცემელი კითხვა რჩება, მმართველი პარტია ოპტიმისტურად განწყობილი, რომ ტრამპი გაიმარჯვებს „დიფ სთეითთან“ ბრძოლაში.
„საქართველოს ხელისუფლება მოთმინებით ელოდება ამ მომენტს, რაც საფუძვლად უნდა დაედოს ქართულ-ამერიკული ურთიერთობების გადატვირთვას და სტრატეგიული პარტნიორობის აღდგენას ჩვენს ქვეყნებს შორის“, – წერს კობახიძე და ტრამპს „დიფ სთეითთან“ ბრძოლაში წარმატებას, ხოლო ამერიკის შეერთებულ შტატებს სიმტკიცესა და კეთილდღეობას უსურვებს.

Georgian Dream Prime Minister Irakli Kobakhidze has addressed an open letter to U.S. President Donald Trump and Vice President J.D. Vance, amid the unprecedented international isolation that the GD government faces, due to its democratic backsliding, repression, anti-Western rhetoric, and U-turn on EU membership. The letter anticipates the imminent discussion of the MEGOBARI Act in the U.S. Senate, after its passage in Congress last week. Written in a frustrated tone, the letter expresses the government’s grievance that its offers to restart relations with the U.S. “from a clean slate” have gone unnoticed.
The letter begins by noting the lack of response to the author’s previous letter to President Trump, as well as the absence of high-level communication since then. Kobakhidze states that he had expressed a willingness to renew the strategic partnership between the two countries “guided by a specific roadmap,” and writes that he finds the absence of a response “surprising.”
Notably, throughout the letter, the position of the Georgian Dream government is equated with the position and sentiments of the Georgian people. For instance, “the silence of the new administration is both unexpected and perplexing for the Government of Georgia and people alike”, Kobakhidze writes, citing three main reasons for this “surprise.”
First, Kobakhidze notes that Georgia has been the “the most reliable partner” in the region for the US, stressing that it fought alongside the U.S. in Iraq and Afghanistan and contributed the most per capita. He further claims that through the participation in missions in these two countries, Georgia helped the U.S. save 2.5 billion dollars – a sum that he emphasizes, “far exceeds” what he calls the “actual aid” Georgia has received from the U.S. budget. The actual aid in Kobakhidze’s words excludes the funds “allocated from the U.S. budget during 2008–2011 to preserve the regime of former president Mikheil Saakashvili after he initiated a war with Russia at the behest of the Deep State.” He thus repeats the GD narrative that the 2008 war was the work of the “deep state”, thereby whitewashing Russian aggression against Georgia and shifting the blame for the war on the “deep state”.
“Nor do we consider as “actual aid” the funds channeled through the US Embassy, USAID, NED, the Soros Foundation and similar entities” Kobakhidze writes, claiming that these funds were used “to to incite radicalism and hatred, organize revolutions, undermine the image of the Georgian Orthodox Church, encourage religious extremism, weaken state institutions, promote gender and LGBT propaganda and pursue other such goals.”
Kobakhidze further claims that Georgia is a “regional leader” in democracy, rule of law, human rights, media freedom, judicial independence, strength of state institutions, low corruption, and “other key indicators.” He asserts that this “leadership” is confirmed by international rankings and institutions the Trump administration “particularly trusts,” without naming them, however.
“Taking all this into account – and given that your administration actively engages in dialogue and communication with numerous states, including some that are openly undemocratic and authoritarian – your silence with regard to Georgia lacks any logical explanation from our perspective,” the letter says.
As a final point, Kobakhidze appeals to Trump using as an argument “striking alignment” of values and ideology between the Georgian Dream and the Trump administration. He notes that the Georgian Dream has long spoken about “criminal activities” of the “Deep State,” USAID, NED, and “other related entities.” The letter also claims that Georgian Dream and Trump’s views on the war in Ukraine, gender, “LGBT propaganda,” and “many other issues” are “completely aligned.” Taking into account this perceived alignment, Kobakhidze invokes the Georgian people again, saying that “the Georgian people initially expected that Georgia would be among the first countries to attract particular interest from your administration.”
“However, to the surprise of the Georgian people and ourselves, your administration has not shown such attention to Georgia to this day,” he writes.
The letter goes on to express frustration with U.S. sanctions against GD officials, which it says had been wrongly imposed “for effectively preventing the attempted revolution and violence planned by the Biden administration and financed through USAID,” and notes with disappointment that the sanctions “remain in force.”
In addition, Kobakhidze criticizes the MEGOBARI Act, a bill that has recently passed the U.S. House of Representatives with significant support. He calls the legislation, which targets Georgian Dream officials, an “absurd law” and “hostile” to what he calls “the Georgian people and the government they democratically elected.” He notes that “we wouldn’t even have paid attention to the Friendship Act—were it not for the fact that many actors attribute this legislation to your administration.”
Kobakhidze argues that President Trump’s statements about “defeating” the “deep state” have sparked a “growing sense in Georgian society” that these remarks are merely an attempt at “rebranding” the very “deep state” Trump criticizes. “People find it perplexing that, while you harshly criticize President Biden’s decisions, you have yet to reverse any of his criminal actions,” Kobakhidze reprimands the U.S. president.
Kobakhidze notes that the Georgian Dream is ” truly hopeful” that Trump will “defeat” the “deep state” – and this will “undoubtedly” lead to the reset of US-Georgian relations.
“Otherwise, the revolutionary scenario planned under the Biden administration will continue to unfold,” Kobakhidze predicts. He goes on to mention the ongoing pro-democracy and pro-Western protests in Georgia: “Let us remind you that around 250 individuals—trained and funded by USAID and NED—still gather daily on the central avenue of our capital, which is undeniable evidence that the Deep State has not yet shelved its plans for revolution.”
The letter concludes by reiterating that there are many “unanswered questions,” but the Georgian ruling party remains “optimistic” and “hopeful” that Trump will prevail in the fight against the “deep state.”
“The Government of Georgia is patiently awaiting that moment—one that should lay the foundation for a reset in US-Georgia relations and the restoration of strategic partnership between our two countries,” the letter concludes, wishing Trump success in his “struggle” against the “deep state” and the strength and prosperity of the Unite States.