ნატოს გადაიარაღების გეგმა აქტიურ ფაზაში შედის. ბრიუსელში თავდაცვის მინისტრები იმ გეგმის დასამტკიცებლად შეიკრიბნენ, რომელიც მომავალში თითოეულ მოკავშირე ქვეყანას უფრო მეტი სამხედრო ტექნიკითა თუ აღჭურვილობით უზრუნველყოფს. ცივი ომის შემდეგ ამის საჭიროება კონტინენტზე არავისთვის მდგარა, თუმცა უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანმა ომმა ნატოს ხისტი და საკმაოდ ძვირიანი ზომებისკენ უბიძგა.
“ჩვენ განვსაზღვრავთ ჩვენს მიზნებსა და შესაძლებლობებს. ამოვავსებთ დანაკლისებს, არა მხოლოდ იმისათვის, რომ დავიცვათ თავი ახლა, არამედ 3,4,5,6 წლით წინ. ყველა ეს ინვესტიცია უნდა იყოს დაფინანსებული, ამაზე ვიმუშავებთ ჰააგაშიც. ესაა ე.წ. “ორი ნაბიჯის” მიდგომა, ჯერ სამიზნე შესაძლებლობები და ამის შემდეგ ძლიერი დისკუსია ხარჯებზე. ეს ყველაფერი ჩვენს გადაწყვეტილებებში აისახება”, -აღნიშნა ნატოს გენერალურმა მდივანმა, მარკ რუტემ.
გეგმა, რომელსაც დღეს ნატოს თავდაცვის მინისტრები განიხილავდნენ, რამდენიმე სტრატეგიულ ნაბიჯს გულისხმობს. პირველ რიგში ეს მეტი შეიარაღების შესყიდვაა. აქ აქცენტი საჰაერო თავდაცვით სისტემებზე, შორ მანძილზე მოქმედ რაკეტებზე, არტილერიაზე, ლოჯისტიკურ თუ ტრადიციულ აღჭურვილობაზე, დრონებისა და მძიმე საჰაერო ტექნიკის შესყიდვაზეა. გეგმის ავტორების თანახმად, ნატომ უნდა უზრუნველყოს დამატებით 300 000 ცოცხალი ძალა, რომელსაც ალიანსი საჭიროების შემთხვევაში აღმოსავლეთ ფლანგზე 30 დღის განმავლობაში გადაისვრის. ამ მხრივ ძალისხმევას არ დაზოგავს ბერლინი, რომელსაც ინდივიდუალურ დონეზეც დიდი გეგმები აქვს.
“როგორც ევროპის უძლიერესი ეკონომიკა, გერმანია საკუთარ თავზე იღებს პასუხისმგებლობას ნატოს მეორე უმსხვილესი შესაძლებლობათა პაკეტის ფარგლებში. დეტალებზე არ ვისაუბრებ,რადგან არ მსურს პოტენციურ აგრესორს ჩვენს კარტებში ჩავახედო. ნატოს ახალი მიზნების შესასრულებლად გერმანიას უხეში გათვლებით იმაზე 50 000-დან 60 000-მდე აქტიური ჯარისკაცის მობილიზება დასჭირდება,ვიდრე ახლა ჰყავს. ამავდროულად, უნდა დავსვათ კითხვა: საკმარისი იქნება თუ არა ახალი სამხედრო სამსახური მომდევნო რამდენიმე წლისთვის. ეს შესაძლებლობების განვითარების სინქრონული პროცესია. გაწვევის ამჟამინდელი სისტემა ამ წუთას უსარგებლოა,რადგან საჭირო მოცულობა არ გვაქვს არც ყაზარმებში და არც საწვრთნელ ნაწილში. ამიტომაც უნდა გავზარდოთ მოცულობები,მანამდე ეს უბრალოდ მოხალისეები არიან”, – ამბობს გერმანიის თავდაცვის მინისტრი, ბორის პისტორიუსი.
საფრთხეების მასშტაბიდან გამომდინარე ნატოელების მიმართ მოთხოვნები გაზარდა აშშ-მა. თუ აქამდე ვაშინგტონი მოკავშირეებს თავდაცვაზე ხარჯების 2%-მდე ზრდას სთხოვდა, ახლა ზღვარი 5% გახდა, რომელიც თითოეულმა ქვეყანამ მთლიანი შიდა პროდუქტიდან საკუთარი თავდაცვისთვის უნდა გამონახოს. მათგან 3.5 % სამხედრო ხარჯებისთვის, 1.5% კი გზების,ხიდების,აეროდრომებისა და საზღვაოო პორტების მომზადებას მოხმარდება, ჯარების სწრაფი გადატყორცნი მიზნით.
“არავის გაუკეთებია ნატოს გაძლიერებისთვის იმდენი, რამდენიც დონალდ ტრამპს. მის პირველ ვადაში ის ითხოვდა თავდაცვის ხარჯების ზრდას 2%-მდე, რადგან ალიანსი არ არის მხოლოდ დროშები, მას სჭირდება მებრძოლი ფორმირებები, მას არ სჭირდება ბევრი კონფერენციები, არამედ სჭირდება მეტი შესაძლებლობა, მტკიცე ძალა. ალიანსი უნდა იყო მზად ბრძოლისთვის. ჩვენ აქ ვართ, რათა გავაგრძელოთ პრეზიდენტი ტრამპის ძალისხმევა ნატოს თავდაცვის ხარჯების 5%-მდე გაზრდისთვის, რაც ვფიქრობ, ჰააგის სამიტამდე მოხდება. მე ვხედავ,რომ ქვეყნები მზად არიან მოქმედებისთვის, იმისათვის რომ გაზარდონ ლიმიტები. ეს კარგი რამაა, ასეა, როდესაც მეგობრები ეხმარებიან მეგობრებს. საკვანძო მისია კონტინენტური თავდაცვაა“, – ხაზი გაუსვა აშშ-ის თავდაცვის მდივანმა, პიტ ჰეგსეთმა.
გეგმა, რომელიც ნატოში შემუშავდა მომდევნო 5-10 წლის განმავლობაში უნდა განხორციელდეს, რადგან არსებობს დაშვება, რომ რუსეთი საკუთარ სამხედრო მანქანას უკრაინაში ომის დასრულების შემდეგაც მიმართავს. ჩანს, რომ კრემლი ნატოს სტრატეგიულ საფრთხედ კიდევ დიდი ხნის განმავლობაში დარჩება.
“ჩვენ ვხედავთ,რომ ამჟამად რუსეთი უკრაინაში რჩება, სადაც წარმატებებს ვერ მიაღწია,მაგრამ ვიცით ისიც,რომ სამხედრო თუ სამშვიდობო შეთანხმების შემდეგ, რუსეთი მოახდენს მეტი ძალის მობილიზებას ჩვენს სიახლოვეს. ამიტომ სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, ალიანსმა გამოიყენოს რამდენიმე წელიწადი ,ვიდრე რუსეთი უკრაინის ომითაა შესუსტებული, რათა მოვახდინოთ ისტორიული ზრდა სამხედრო ძალების. ეს ისტორიული მომენტია ევროპაში. თუ ჩვენ შეგვეძლება მივაღწიოთ 5 %-ს 2030-32 წლებისთვის, ეს იქნება ცივი ომის შემდეგ ყველაზე დიდი ინვესტიცია თავდაცვაში, რაც საჭიროა ჩვენი შეკავებისა და თავდაცვის თვის მშვიდობისთვის”, –შვედეთის თავდაცვის მინისტრი.
ნატოს 32 სახელმწიფოს ლიდერებს შორის შეხვედრა ჰააგაში 24-25 ივნისსაა ჩანიშნული, რა დროსაც არ გამოირიცხება, რომ ალიანსმა შეიარაღების თვალსაზრისით საეტაპო გადაწყვეტილებები მიიღოს. სამიტზე მიწვეულია უკრაინაც,თუმცა ნატოს გენ-მდივანს არ დაუკონკრეტებია იქნება ეს ვოლოდიმირ ზელენსკი თუ სხვა თანამდებობის პირი.

U.S. Defense Secretary Pete Hegseth said on Thursday he was confident that members of the NATO alliance would sign up to Donald Trump's demand for a major boost in defence spending, adding that it had to happen by a summit later in June.
The U.S. president has for months said he wants NATO allies to boost investment in defence to 5% of gross domestic product, up from the current target of 2%. No country is yet at 5%, not even the U.S., but Hegseth said there was progress on agreeing to the target.
"I'm very encouraged by what we heard in there," Hegseth said after a morning meeting of NATO defence ministers on Thursday in Brussels. "Countries in there are well exceeding 2% and we think very close, almost near consensus, on a 5% commitment to NATO."
As he arrived at the NATO gathering earlier in the day, Hegseth said such a commitment by all NATO members to spend 5% of GDP on defence had to happen by the June 24-25 summit of NATO leaders.
"We think everybody's gonna get there," he said later, while adding that a few countries - which he did not name - were not quite there yet.
Diplomats have said European allies understand that hiking defence expenditure is the price of ensuring a continued U.S. commitment to the continent's security and that keeping the U.S. on board means allowing Trump to be able to declare a win on his 5% demand during the Hague summit.
"That will be a considerable extra investment," NATO Secretary-General Mark Rutte told reporters, predicting that in the Hague summit "we will decide on a much higher spending target for all the nations in NATO."
In a bid to meet Trump's 5% goal, Rutte has proposed alliance members boost defence spending to 3.5% of GDP and commit a further 1.5% to broader security-related spending, Reuters has reported.
Hegseth backed that proposal on Thursday.
"You got to spend to have hard power," he said. "This alliance, we believe, in a matter of weeks, will be committing to 5%: 3.5% in hard military and 1.5% in infrastructure and defence-related activities, that combination constitutes a real commitment."
Spain is among countries that have shown some reluctance to agree to the 5% target.
"We think that this 2% is enough to meet the responsibilities we have committed to," Spanish Defence Minister Margarita Robles said on Thursday. "What is important is that each country is able to meet the objectives it has set itself."
CAPABILITY TARGETS
Details of the new investment plan will likely continue to be negotiated until the eve of the NATO summit.
In the meantime, Rutte said he expects allies to agree on Thursday on what he called "historic" new capability targets.
The targets, which define how many troops and weapons and how much ammunition a country needs to provide to NATO, would aim to better balance defence contributions between Europe, Canada, and the United States, he said.
Germany will need around 50,000 to 60,000 additional active troops under the new NATO targets, German Defence Minister Boris Pistorius said as he arrived at the NATO meeting.
Countries remain divided over the timeline for new pledges.
Rutte has proposed reaching the 5% defence target by 2032 – a date that some Eastern European states consider too distant but which some others see as too early, given current spending and industrial production levels.